Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#26066 Επειδή τα έκανα αυτά (καταρρακτες αι παπαριασμα στην χαβούζα :lol: , φαγητό στην Καρστζοβιτισα-μέτριο προς καλό), έλεγα μήπως υπάρχει τπτ ακόμα αξιόλογο σε ακτίνα γύρω από τα λουτρά.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#26150 βολτα απο ΜΠοζαρ προς Κερασια, φαγητο στο ομωνυμο ξενοδοχειο το οποιο παλιοτερα ειχε ωραια και γεματα πιατα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#26439 Με κίνδυνο να μην είσαι ακόμα στην περιοχή, οι καλές διαδρομές είναι στην αντίθετη μεριά, οπότε τις σκέφτεσαι για την επιστροφή στη Θεσσαλονίκη. Η κορυφαία είναι από Αρχάγγελο για Γουμένισσα (είτε από Μεγάλα Λιβάδια είτε όχι).
Εναλλακτικά ωραία στροφοδιαδρομή έχει από Εξαπλάτανο προς Αραβυσσό, και μετά φτάνεις Γιαννιτσά.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#32925 πηγε προψες νυμφαιο & φλωρινα

περιμενα το πρωτο να μου θυμησει αγιο παντελεημονα (πιεριας) ή αγιοθαναση (πελλας) που ειναι μια βιτρινα με κοπι πέιστ σπιτια χωρις κοινωνικη ζωη αλλα τελικα ηταν κατι πιο αξιολογο.

ειχε πραγματι αυτην την αισθηση αποστειρωσης αλλα τα αναστηλωμενα σπιτια ηταν ενδιαφεροντα, στο βαθμο τουλαχιστον που κρατανε την αρχιτεκτονικη, την τοπογραφια του χωριου κλπ.

τελικα αυτο που μου εκανε περισσοτερη εντυπωση ηταν το εσωτερικου της -ανακαινισμενης φυσικα- εκκλησιας που στα ματια μου ειχε πρωτοτυπιες: εκτος απο τους αγιους που 'ναι ψηλα στα τσαρτσς της ορθοδοξιας ειχε και τοπικους μαρτυρες/αγιους με τις παραδοσιακες φορεσιες τους!
επισης η εικονογραφια ηταν διαφορετικη απ' ο,τι ειχα συνηθισει: σκουρο καφε φοντο, πιο ζωηρες και νεανικες φιγουρες..

στο προαυλιο της ειχε το νεκροταφειο του χωριου στο οποιο ειχε ταφους που την τεχνοτροπια τους δεν ειχα ξαναδει (ισως φταιει που στην επαρχια που μεγαλωσα ισοπεδωσαν τα παλια μνηματα γιατι.. δεν μιλουσαν ελληνικα λολ) -->
στενομακρα μαρμαρινα κιβωτια με εναν μαρμαρινο σταυρο στην ακρη, λιγο ψηλοτερα απ' τα συγχρονα με ημερομηνιες θανατου καπου στις αρχες του 20ου!

στη φλωρινα γυρισα τις πεζοδρομημενες οχθες του σακουλεβα. ισως η πολη που 'χει διατηρησει τα περισσοτερα μεσοπολεμικα της κτιρια!
με καποιες εξαιρεσεις δωθε κειθε, κραταει την εικονα που 'χε (υποθετω, δεν εχω δει φωτογραφιες) προπολεμικα.
ωραια εντυπωση μου αφησε! :) -σε αντιθεση με τα διαφορα ξεφτιλικια που μου 'ταν γνωστα απο παλιοτερα (θρησκεια της αγαπης vs αγγελοπουλος, πυρποληση γραφειων ουρανιου τοξου κ.α.)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#32930 Καμμία σχέση. Ο Αγιος Αθανάσιος και ο Παλιός Παντελεήμονας ήταν εγκατελλειμένα χωριά που αναστηλώθηκαν λόγω τουρισμού και της ακόλουθης συγκυρίας. Το Νυμφαίο είναι ένας βλάχικος οικισμός που το καλοκαίρι παντα είχε ζωή, απλά πλέον μένουν κάποιοι και το χειμώνα. Εντελώς διαφορετικό θέμα δηλαδή.

Ασχετη λεπτομέρεια. Η μάνα μου ήταν γυμνασιάρχης στην Άρνισσα όταν ο νέος Αγιος Αθανάσιος ήταν φρέσκος και φυσικά ήταν παλλαϊκή απαίτηση τότε να τους πάρει το κράτος τα ρημαδόσπιτα και να τους κάνει καινούργιο χωριό στον κάμπο. Πως αλλάζουν οι καιροί... Το ωραίο είναι ότι δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που εκμεταλλεύονται σπίτια στον παλιό Αγιο Αθανάσιο τους ανήκουν πραγματικά ή είχαν απαλοτριωθεί από το δημόσιο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#33030 Χειρότερη φάση τουριστικού προορισμού για μένα στη Β. ελλάδα. Κ να με πληρώσεις να παω... :sleep: :sleep: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#33882
Corto Maltese έγραψε:Καμμία σχέση. Ο Αγιος Αθανάσιος και ο Παλιός Παντελεήμονας ήταν εγκατελλειμένα χωριά που αναστηλώθηκαν λόγω τουρισμού και της ακόλουθης συγκυρίας. Το Νυμφαίο είναι ένας βλάχικος οικισμός που το καλοκαίρι παντα είχε ζωή, απλά πλέον μένουν κάποιοι και το χειμώνα. Εντελώς διαφορετικό θέμα δηλαδή.


παρομοιασα, δεν ταυτισα

ετυχε λοιπον να πηγα χειμωνα και η αισθηση που μου αφησε να μου θυμιζει τα αποστειρωμενα ανοιχτα μολ με παραδοσιακο σπιν
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#40020 Εάν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο δοκιμασμένο σαλεδάκι για 4-6 άτομα στην ευρύτερη περιοχή των Τρικάλων Θεσσαλίας παρακαλώ elaborate!

Κατά προτίμηση γύρω από Περτούλι / Ελάτη.

Thanks
Άβαταρ μέλους
By dimik
#40044
Deleted User 1 έγραψε:Εάν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο δοκιμασμένο σαλεδάκι για 4-6 άτομα στην ευρύτερη περιοχή των Τρικάλων Θεσσαλίας παρακαλώ elaborate!

Κατά προτίμηση γύρω από Περτούλι / Ελάτη.

Thanks



Δεν ξέρω τι εννοείς σαλεδάκι αλλά είχαμε πάει σε αυτό http://guesthouse-pyrra-pertouli.focusg ... dex_gr.htm 3 ζευγάρια και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι.

επίσης να φάτε όπως και δηποτε στο Λημέρι του Βασίλη στο Περτούλι, ζαρκάδι στιφάδο με αποξηραμένα δαμάσκηνα μέσα (κι όχι μόνο) :eat:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#40055 Εγώ αυτό έχω βρει και με ψιλοαρέσει: http://www.pertouli.net/index.php?menu=2&pageid=1&details=43

Και το δικό σου δεν είναι κακό. Καλά αυτοί οι τζομπάνηδες δεν γουστάρουν να διαφημιστούν? Ψάχνω booking και tripadvisor και δεν βγάζει τίποτα. Γενικά πάντως θέλουμε κάτι σε αυτόνομο σπιτάκι για 4-6 άτομα, με σαλόνι-τζάκι για άραγμα όλοι μαζί και ύπνο όπως κάτσει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#40085
Deleted User 1 έγραψε:Εγώ αυτό έχω βρει και με ψιλοαρέσει: http://www.pertouli.net/index.php?menu=2&pageid=1&details=43

Και το δικό σου δεν είναι κακό. Καλά αυτοί οι τζομπάνηδες δεν γουστάρουν να διαφημιστούν? Ψάχνω booking και tripadvisor και δεν βγάζει τίποτα. Γενικά πάντως θέλουμε κάτι σε αυτόνομο σπιτάκι για 4-6 άτομα, με σαλόνι-τζάκι για άραγμα όλοι μαζί και ύπνο όπως κάτσει.


Η φάση στο δικό μου ήταν μπαλκονάρα με θέα τον γκρεμό και το απέναντι βουνο-δάσος με 3 δωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο με μικρά διαχωριστικά, τραπεζάκι καρέκλες για κάθε δωμάτιο και ξύλα για το τζάκι. Κάθε δωμάτιο είχε άλλο χρώμα τοίχους+σκεπάσματα τζάκι που έκαιγες όσο γούσταρες, αυτόνομη θέρμανση και τρομερό κρεβάτι με πολύ βαριά σκεπάσματα.
Ο ιδιοκτήτης δε καταπληκτικός, κοιμήθηκε σε καναπέ το βράδυ για να μας περιμένει να μας ανοίξει στις 3το πρωί που γυρίσαμε απ έξω και το πρωί ενώ ξυπνήσαμε στις 12 προσφέρθηκε να μας φτιάξουν πρωινό εκτός προγράμματος. Επίσης η τιμή ηταν καλή, 70€ το δωμάτιο αν θυμάμαι καλά, φτηνό για την εποχή που πήγαμε (προ κρίσης).
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40197 Εγω δεν μπορώ να προτείνω γενικώς, αλλά μία φορά που πήγα σε αυτό: http://www.mithos-hotel.gr/ ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Η τιμή που σου δίνουν είναι για όλο το σπιτάκι (κοιμίζει άνετα 3-4). Και το φαγητο είναι πολύ καλό (εάν λειτουργεί), αν και ο φίλος μου που παραθερίζει εκεί για 40 μέρες κάθε καλοκαίρι τρώει λίγο παραπάνω στο Ανώγι (για την ταβέρνα δεν είμαι 100% σίγουρος για το όνομα).
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#40632 Έχω φάει το ιντερνετ απο χθες και μου κάνει πολύ εντύπωση πόσο περιορισμένες είναι οι επιλογές για τη συγκεκριμένη περιοχή. Πίστευα ότι είναι αρκετά ανεπτυγμένη τουριστικά αλλά μάλλον έκανα λάθος. Ρώτησα και φίλο με καταγωγή από τη Φήκι που είναι σχετικά κοντά αλλά κι αυτός δεν ξέρει τίποτα καλό να προτείνει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#40636
Deleted User 1 έγραψε:Έχω φάει το ιντερνετ απο χθες και μου κάνει πολύ εντύπωση πόσο περιορισμένες είναι οι επιλογές για τη συγκεκριμένη περιοχή. Πίστευα ότι είναι αρκετά ανεπτυγμένη τουριστικά αλλά μάλλον έκανα λάθος. Ρώτησα και φίλο με καταγωγή από τη Φήκι που είναι σχετικά κοντά αλλά κι αυτός δεν ξέρει τίποτα καλό να προτείνει.



Καλύτερα έτσι....εμείς οι Θεσσαλοί την προτιμούμε αγνή και άσπιλη για να τρώμε τα κοψίδια μας τα ΣΚ :lol:

Πέρα απο την πλάκα σου έχω και λουξ επιλογή λίγο ποιο μακριά όμως σε καταπληκτική τοποθεσία δε

http://www.mantania.gr/
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#40672 Ααα πολύ ωραίο. Απομονωμένο αλλά ωραίο. Πόση ώρα είναι αυτό από Περτούλι? Κάνα μισάωρο? Το βράδυ εκεί να υποθέσω ή sex by the fireplace ή παρέα με τα αρκούδια ε??