Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#295596 Μου βγήκαν τα μάτια μπροστά πίσω μεταξύ link και tapatalk με το tablet αλλά δεν παιζεσαι ρε πστ μου!

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#295656 Παω Λευκάδα τη Δευτέρα για δυό μέρες. Χρήσιμα όσα είπατε.
Έκλεισα κάπου στο βουνό... Χοχοχο θα είμαι χωρίς τις μικρές
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#295791
g8777 έγραψε:Πριν 3500 χρονια ηταν παιχταρας, γεμιζε χωρους, σου ανοιγε την αμυνα των μνηστηρων σαν βενταλια, τωρα σερνεται, δεν το βλεπει ο Αναστασιαδηςστον παγκο;

Τις είχα μπανίσει στα πανηγύρια της Φωκίδας και βγήκα ότι παίζει και βίδεοκλιπ :yahoo:

ξανθιά με κλαρίνο σε πανηγύρι στη Μαριολάτα :dizzy: :help: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#295848
nass έγραψε:Λευκάδα πάρα πολύ ωραία :inlove:


Είχα πάει μόνο ένα χαλαρό 3ήμερο το 2001. Του χρόνου τη βάζω στο πλάνο!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#295901
gianik έγραψε:
rocsta έγραψε:Τι δεν σου άρεσε; Μήπως πηγαίνατε όπου είχε πολύ πολύ κόσμο; Ή δεν γυριζατε σε παραλίες αρκετά;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους



Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε , απλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας.
Είμαι λίγο περίεργος με την έννοια νησί.. :innocent:
Όμορφο νησί θεωρώ οποιοδήποτε νησί μου προσφέρει την '' αύρα '' των Κυκλάδων. Το άσπρο -γαλάζιο των σπιτιών , τα στενά ασπρισμένα δρομάκια της Χώρας του νησιού , τον ήχο του καραβιού όταν σαλπάρει κ.λ.π...
Ε αυτά δεν τα ένιωσα στην Λευκάδα.
Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός , πες ότι έχω κώλυμμα με τις Κυκλάδες ... :oops:


Περιέγραψες όσα ακριβώς σιχαίνομαι στα ξερονήσια του Αιγαίου. :lol:

@nass: Το Κατσίκι το είχα βρει εκπληκτικό. Μάλλον το πέτυχες σε λάθος μέρα... Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει πια μετά τους σεισμούς, πολλά μπορεί να άλλαξαν.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#295902
nass έγραψε:Highlights κάπως εκτός κυρίων επιλογών
1. Φάρος
2. Φαράγγι Μέλισσας
3. Πηγές Κερασσιάς στο Σύβρο πάνω από τη Βασιλική
4. Το δρυοδάσος του Σκάρου (προσοχή μη συνεχίσετε το χωματόδρομο μετά τη διασταύρωση για τις κεραίες, βγαίνει στην Κόκκινη Εκκλησία αλλά είναι τραγικός, βλαστήμησα :rant: )


Επειδή θα πάνε δικοί μου άνθρωποι από Δευτέρα και το αυτοκίνητο είναι χαμηλό, ποιό από αυτά έχει άσφαλτο;
Άβαταρ μέλους
By fot
#295918 Μην προτείνετε Εγκρεμνούς!! Θα γίνουμε σούπα του χρόνου και λάτρεψα την φετινή μοναχικότητα στην παραλία. 3 παρέες ήμασταν όλο κι όλο..
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By nass
#295969
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Highlights κάπως εκτός κυρίων επιλογών
1. Φάρος
2. Φαράγγι Μέλισσας
3. Πηγές Κερασσιάς στο Σύβρο πάνω από τη Βασιλική
4. Το δρυοδάσος του Σκάρου (προσοχή μη συνεχίσετε το χωματόδρομο μετά τη διασταύρωση για τις κεραίες, βγαίνει στην Κόκκινη Εκκλησία αλλά είναι τραγικός, βλαστήμησα :rant: )


Επειδή θα πάνε δικοί μου άνθρωποι από Δευτέρα και το αυτοκίνητο είναι χαμηλό, ποιό από αυτά έχει άσφαλτο;


1, 2, 3 (αυτό έχει και λίγο τσιμεντόδρομο μέσα σε χωριό, τίποτα σπουδαίο, εκτός και αν μιλάμε για "σαύρα")
Το 4 χωματόδρομος βατός μέχρι λίγο μετά το Σκάρο, όπου κεραίες και ωραία θέα, μετά (προς την Κόκκινη Εκκλησία) είναι Camel Trophy :rant:

Επίσης άλλα προτεινόμενα από χτεσινή περιήγηση με το αυτοκίνητο:
- Εγκλουβή! Πολύ ωραία
- Αγιος Δομάτος πάνω από την Εγκλουβή, φοβερό "ημιαλπικό" τοπίο και 9 :omg: πηγάδια
- Αγιος Ιωάννης στο Ροδάκι παλιά εκκλησία με φρούριο και αρχαίες κολώνες στην αυλή

γίνεται σε μία ωραία διαδρομή ορεινής Λευκάδας Καρυά --> Εγκλουβή --> Αγ. Δομάτος --> Αγ. Ηλίας --> Σύβρος --> Αγ. Ιωάννης --> δρόμος Βασιλικής (εγώ την έκανα ανάποδα αλλά ήταν όλη ανηφόρα, καλύτερα έτσι που προτείνω). Θέλει καλό χάρτη (Road ή αντίστοιχο)
Άβαταρ μέλους
By nass
#296100 REALZEUS σόρι μικρό λαθάκι, η διαδρομή 2 για φαράγγι Μέλισσας έχει στο τέλος κανά χιλιόμετρο βατότατο χωματόδρομο (περνάει και με "σαύρα").

fot στους Εγκρεμνούς είχαν έρθει 2 μαλακο-κρουαζιερόπλοια από Νυδρί ξέχειλα από ανθρώπους (να πω 300 άτομα στο καθένα ? :omg: ) αλλά πήγαν και τα δύο στη νότια άκρη της παραλίας (και επιπλέον έδεσαν πάνω στην άμμο οι μαλάκες, ώστε να κάνουν μπάνιο ανάμεσα στα καράβια :slap: σε μια παραλία 2 χιλιομέτρων. Ευτυχώς έφυγαν μετά από λίγο να προλάβουν να πάνε Ιθάκη-Φισκάρδο-Μπάρι-Μάλτα :lol:

Εμάς ο καπετάνιος του δικού μας μας πήγε κάπου στο μέσον όπου ήμασταν τα 20 άτομα που πήγαμε (και μετά πήγε ο άνθρωπος και έδεσε αρόδο να μην ενοχλεί), μια χαρά ήσυχα-ήσυχα. Περπατήσαμε και μέχρι το σημείο της σκάλας, όπου ήταν άλλα 10 άτομα (ορεινοί καταδρομείς :lol: σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, έλεγα στη γυναίκα μου τι τραβήξατε για να πάτε από ξηράς και το σχόλιό της ήταν "καλά τάμα το 'χαν κάνει" ? :lol: ). Ε δεν το λες και κοσμοσυρροή :rtfm: :)
Άβαταρ μέλους
By fot
#296146
nass έγραψε:fot στους Εγκρεμνούς είχαν έρθει 2 μαλακο-κρουαζιερόπλοια από Νυδρί ξέχειλα από ανθρώπους (να πω 300 άτομα στο καθένα ? :omg: ) αλλά πήγαν και τα δύο στη νότια άκρη της παραλίας (και επιπλέον έδεσαν πάνω στην άμμο οι μαλάκες, ώστε να κάνουν μπάνιο ανάμεσα στα καράβια :slap: σε μια παραλία 2 χιλιομέτρων. Ευτυχώς έφυγαν μετά από λίγο να προλάβουν να πάνε Ιθάκη-Φισκάρδο-Μπάρι-Μάλτα :lol:

Εμάς ο καπετάνιος του δικού μας μας πήγε κάπου στο μέσον όπου ήμασταν τα 20 άτομα που πήγαμε (και μετά πήγε ο άνθρωπος και έδεσε αρόδο να μην ενοχλεί), μια χαρά ήσυχα-ήσυχα. Περπατήσαμε και μέχρι το σημείο της σκάλας, όπου ήταν άλλα 10 άτομα (ορεινοί καταδρομείς :lol: σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, έλεγα στη γυναίκα μου τι τραβήξατε για να πάτε από ξηράς και το σχόλιό της ήταν "καλά τάμα το 'χαν κάνει" ? :lol: ). Ε δεν το λες και κοσμοσυρροή :rtfm: :)

Πήγα εγκρεμνούς το απόγευμα και έφυγα σχεδόν νύχτα από εκεί.
Δεν πέτυχα ούτε καραβάκια, ούτε κόσμο ούτε τίποτα. Κατέβηκα, άφησα πράγματα σε έναν βράχο δίπλα από την σκάλα, βούτηξα, βγήκα με πολύύύ κόπο και άραξα να δω ηλιοβασίλεμα. Μετά από το μ@μήσι στο ανέβασμα, ακολούθησε πολύ φαγητό ακριβώς από πάνω, στο αθάνι! :metalo:
Να πεις στην γυναίκα σου ότι στο κατέβασμα, συνάντησα Γάλλους (νμζ) που ανέβαιναν μαζί με ξαπλώστρα (!!) και ψυγειάκι (!!) φορώντας σαγιονάρες, ενώ εμείς με ένα Backpack ο καθένας, τα είδαμε σκούρα. So...
Άβαταρ μέλους
By nass
#296180 Είναι τρελλοί αυτοί οι Γαλάτες :lol:
νμζ ? :hmmm:
Πράγματι μετά τις 4 που φεύγουν οι βάρβαροι (εμείς :) ) θα πρέπει να είναι μαγικά εκεί. Αφού λέγαμε ότι αξίζει να πας με το καραβάκι τη μια μέρα και εξοπλισμό/φαγητό/νερό, να μείνεις εκεί το βράδυ (προσοχή πτώσεις χαλικιών, πετύχαμε και μια μικρή κατολίσθηση, μείνετε μακριά από την πλαγιά!) και να φύγεις την άλλη μέρα το απόγευμα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#297782
nass έγραψε:Λευκάδα...

Εστιατόρια φάγαμε πολύ καλά και με λογικότατες τιμές παντού :eat: με βάση το λινκ του rx8_drifter:
1. Ράχη στην Εξάνθεια
2. Λευκάτα στο Αθήνι


Ράχη άψογο σέρβις, ελάχιστη αναμονή και ωραία κοκτέιλ. Καλό φαγητό αλλά όχι και κάτι σπέσιαλ.

Λευκάτα πήγε ο κουμπάρος. Απλά καλό μου είπε.

Μείναμε εκεί κοντά στο Δρυμώνα και τα ειχαμε κοντά.

Και χθες που είχε καταιγίδα είμασταν Εγκλουβή, πολύ ωραίο το μεζεδωπολείο. Πχ πολύ καλύτερη σαλάτα φακή σε σχέση με το γκλαμουράτο στη Ράχη. Παααρα πολυ καλό.

Και σήμερα επιστροφή και στάση στο Ανήλιο στο Νιάο
Εικόνα
Γενικά 3 μέρες ταβέρνα και κρέατα


Και η σχετική φώτο απο το βουνό
Εικόνα


nass έγραψε:5. Το μουσείο Φωνογράφου στην πόλη, σαν παλαιοπωλείο, ακούσαμε και original ηχογράφησση του Ελ. Βενιζέλου σε δίσκο 78 στροφών "His Master's Voice"

Δε μπήκα αλλά...
Εικόνα

Ααα χορτάσαμε φουρκέτα 3 μέρες τώρα. Και μπάνιο μόνο μια μέρα πήγαμε κι αυτό με σκαφάκι στο Νυδρί.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#314756 Τώρα είδα το θέμα.

Καλά όοολοι εσείς είχατε έρθει και δεν έβρισκα να παρκάρω μέχρι το Σεπτέμβρη ρε μαλάκες?