Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By dstou
#236697 Πάντα όταν πάω στα Γιάννενα περνάω από Μέτσοβο. Οι λόγοι : για να βολτάρω στην πλατεία, να φορτώσω τυριά κατευθείαν από την πηγή, και (εξόχως) να φάω κοντοσούβλι προβατίνα like no other. :metalo:
Παίδια κ.τ.λ. βρίσκω όπου θέλω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#236744 like no other; Sorry αλλά σε απόσταση 1 ώρας από το πατρικό της μάνας μου, μπορώ να σου βρω δεκάδες καλύτερους κοντοσουβλοπροορισμούς. Ασε που το κοντοσούβλι γίνεται από ζγουρ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#236804 Το κοντοσούβλι στα Γιάννενα γίνεται μόνον από πρατίνα (προβατίνα, κοινώς μεγάλο ζώο και όχι σγούρι).
Ειδικός δεν είμαι, αλλά όποιοι έχουν φάει στο Μέτσοβο κοντοσούβλι, έχουν να λένε τα καλύτερα. Καλό πρόβειο θα βρει κάποιος και στο Ανήλιο και στο 1/2 και παρακάτω της τιμής.
Δεν είναι το φόρτε μου, οπότε δεν θα προτείνω κάτι.

Δεν το ανέφερε κάποιος, οπότε ας πω κι εγώ την δική μου πρόταση (αφού απ' ό,τι κατάλαβα παίζουν και παιδιά μέσα):
Πάρκο Μπουραζάνι, κοντά στην Κόνιτσα.
http://mpourazani.eu/

Πέστροφα ψητή στα κάρβουνα στην Ντραμπάτοβα απέναντι από το νησάκι. Τώρα δεν είναι η εποχή για βατραχοπόδαρα, οπότε καλύτερα η πέστροφα, που είναι νοστιμότατη και φθηνή. Δοκιμάστε και χέλι για μεζέ.

Το Θεογέφυρο είναι πολύ ωραίο, αλλά για καλοκαίρι ή προχωρημένη άνοιξη. Τώρα είναι πολύ νωρίς.

Αν ανεβείτε Ζαγόρια, εξαιρετικό σπιτικό φαγητό (λίγα και καλά και όπως πρέπει μαγειρεμένα) θα βρείτε στους Ασπραγγέλους, στην Βιργινία. Μείνετε μακριά από Μονοδέντρι για φαγητό, επειδή είναι πολύ τουριστικό, δεν θα φάτε καλά.

Αν δεν σας κάτσει η πέστροφα στην Ντραμπάτοβα, και δεν θέλετε κυνήγι στο Μπουραζάνι, εγώ τρώω πέστροφα και εδώ, δίπλα στον Βοϊδομάτη, στην κάτω Κλειδωνιά.

Τέλος, αν θέλετε παϊδάκια, διάσημος ήταν παλιά η Βρύση του Πασσιά (μεταφέρω εντυπώσεις άλλων, εγώ μια φορά έχω φάει αρνίσια παϊδάκια στην ζωή μου, κι αυτή στην Αστυπάλαια, τα αρνάκια της ηπειρωτικής χώρας είναι αποθήκες λίπους μπροστά στα νησιώτικα, δεν συζητώ καν για κατσίκι, δεν τρώω ποτέ στην πατρίδα μου, και τα τσακίζω στα νησιά).

Γενικώς, πιο καλό φαγητό θα φάτε εκτός πόλης, χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν καλά και στην πόλη. Αλλά το αυθεντικό πράγμα είναι έξω. Στην πόλη εμένα μου αρέσει η Μυροβόλος και η Φρότζου Πολιτεία που προτάθηκε ήδη. Αυτά τα δύο αξίζουν πολύ.

Για γλυκά το γνωστό είναι το Διεθνές. Και το Βρετάνια είναι πολύ καλό, το Μότλεη είναι καινούριο για εμένα, αλλά το εκτιμούν πολύ οι Γιαννιώτες (γι' αυτό και το αποφεύγω όσο μπορώ, εγώ πάω στα φοιτητικά στέκια όταν μπορώ).

Για μπαράκια τι να πρωτοπείς, είναι τρομακτικός ο αριθμός τους πια, θα πω την Σκάλα που είναι το απόλυτο αγαπημένο μου από παλιά, αλλά και το Γυαλί Καφενέ (αν πάτε, δώσε χαιρετισμούς στον Σάσα στο μπαρ, θα τον καταλάβεις από την προφορά! ), ενώ αξίζει πολύ και η στοά Λιαμπεη με το Μοντάζ και ένα ακόμη που το ξεχνάω. Επίσης και πιο κάτω έχει κι άλλες στοές, αλλά και πολλά ακόμη πάνω σε πεζοδρόμους, κλπ κλπ, όρεξη να έχετε και μπορείτε να γυρνάτε με τις ώρες.

Υπάρχει και το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων του Βρέλλη στο Μπιζάνι, που αξίζει, αλλά προσωπικά δεν τρελάθηκα.

Τζουμέρκα είναι μακριά και κακός ο δρόμος, επίσης δεν είναι τόσο γραφικά τα χωριά όπως στα Ζαγοροχώρια (εκτός από Καλαρρύτες και Συράκο που είναι πανέμορφα, αλλά σκαρφαλωμένα στο διαόλου την κάλτσα). Νομίζω πως φτάνουν, δεν έχετε και τόσες μέρες εξάλλου! :lol:

Γενικώς η περιοχή έχει πολλά. Αξίζει και καλοκαίρι, όπου μπορείς να συνδυάσεις και εξορμήσεις γρήγορες προς θάλασσα, γιατί τα Σύβοτα και αυτές οι παραλίες είναι αρκετά κοντά πια και δεν έχει και κίνηση λόγω Εγνατίας Οδού.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#237080 Μόνο ένα σχόλιο σε ότι έγραψε ο .. Ούτε για αστείο φαγητό στο Μπουραζανι. Είναι πανάκριβο και κακομαγειρεμενο. Αν φτάσετε μέχρι εκεί όμως αξίζει μια επίσκεψη στο Μοναστήρι της Μολυβδοσκεπαστου και στο χωριό από πάνω για να αγναντεψετε τα σύνορα από πάνω

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#237150
g8777 έγραψε:+αγορα ζυμαρικωνε στο πρατηριο του Παπαγεωργιου. Εγγυηση.


Τωρα που το θυμηθηκα Corto. Αν πατε σπηλαιο με τον μικρο, σε κοντινη αποσταση βρισκεται το Σουβλακι του Βουνου, αν το τιμησεις παρε κοντοσουβλι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#237771
belgarion έγραψε:Μόνο ένα σχόλιο σε ότι έγραψε ο .. Ούτε για αστείο φαγητό στο Μπουραζανι. Είναι πανάκριβο και κακομαγειρεμενο. Αν φτάσετε μέχρι εκεί όμως αξίζει μια επίσκεψη στο Μοναστήρι της Μολυβδοσκεπαστου και στο χωριό από πάνω για να αγναντεψετε τα σύνορα από πάνω
Aσχέτως φαγητου, η εκδρομή θα έλεγε; Σε επαφή με ζώα (εκτός από μένα) θα έρθει ο μικρός;

Κατά τα άλλα οι προτάσεις καταγράφηκαν, τα βίντεο γράφουν, εντυπώσεις τη Δευτέρα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#237775 Για το πως δουλεύει το πάρκο δεν έχω άποψη. Η περιοχή γενικά μου αρέσει, την συνδυάζεις πολύ άνετα με Κονιτσα και Βοιδοματη στην Κλειδωνια .
Έχει και τελωνείο εκεί στη Μερτζιανη που παλιότερα είχε και duty-free, αν και δεν ξέρω αν λειτουργεί και πως. Γενικά αν έχεις χορτάσει Ζαγορι -Παπιγγο είναι μια καλή εναλλακτική. Βέβαια με τόσο λίγο χρόνο ίσως είναι καλύτερα να επικεντρωθειτε στην πόλη και τα πολύ κοντινά όπως το σπήλαιο

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#237804 Για στάση στην επιστροφη πιο πολύ το σκέφτομαι
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#237845
Corto Maltese έγραψε:Για στάση στην επιστροφη πιο πολύ το σκέφτομαι

Αν το σκέφτεσαι ετσι βολεύει γιατί δεν είναι μεγάλη παράκαμψη.Θα κατέβεις απο την διασταύρωση προς Βασιλικό Κεφαλόβρυσο και μετα θα φύγεις προς Μελισσοπετρα και θα βγεις κατευθείαν Κόνιτσα.Αν σε ενδιαφέρει όμως και ο Βοϊδομάτης θα πρέπει να γυρίσεις πίσω για να κατέβεις Κλειδωνια

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#240103 Πολύ καλά ήταν αν και η εκδρομή ήταν ειδικού σκοπού παρόλα αυτά δεν έλειψαν και οι βόλτες αν και κινηθήκαμε στα πολύ βασικά. Φαΐ στο Κουτσελιό τη μία μέρα (πάρα πολύ καλά τα αιγοπρόβατα, εμένα με άρεσε και το κοκορέτσι στη γλάστρα) και την άλλή που πήγαμε στο Σπήλαιο είπαμε να δοκιμάσουμε την πρόταση του g8777 που ήταν και η κοντινότερη και αποφεύγαμε και την πόλη 2.30 το μεσημέρι Σαββάτου τριήμερο. Σουβλάκι του βουνού λοιπόν και εκτός από εξαιρετικό ήταν και πάρα πολύ family friendly καθώς είχε και κλειστό παιδότοπο και εξωτερική παιδική χαρά και το φχαριστηθήκαμε. Το Σπήλαιο και ο Βρέλης είναι γνωστές ποσότητες δε χρειάζεται να επεκταθώ. Το μόνο άσχημο είναι ο κουτοπόνηρος τρόπος που προσπαθούν να δημιουργήσουν τουριστικό τζίρο στο Πέραμα. Λογική άλλου αιώνα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#240867 Για το Πέραμα, μην έχεις κι εσύ απαιτήσεις!Πέρα από το σπήλαιο, δεν υπάρχει κάτι άλλο, οπότε ματαιοπονούν όσο να 'ναι...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#389009 Διαβάστηκε το παρόν τοπικό και μεταφέρθηκαν όλα τα σχόλια σε 3 φίλους που θα πάνε Ιωάννινα. Προτείνετε όμως και κάποιο ξενοδοχείο, family friendly (παιδιά ηλικίας 2 - 8 ετών), να έχει σίγουρα parking. Κατά προτίμηση μέσα στη πόλη ή σε κοντινή απόσταση (όχι 10 χιλιόμετρα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#389049 Tριτη βραδυ είμαι Γιάννενα. Ειμαι μεσα σε όλα.Απο καφε, μεχρι παρτουζα με πουτανες και ναρκωτικα.