Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#227873 Το πάσχα των καθολικών θα ανέβω με την ΕΥΑ και την :inlove: μια βόλτα προς το Cambridge να βρεθούμε με μία φίλη που είναι καθηγήτρια στη νομική (θα πατήσουμε και το γρασίδι :twisted: ).

Μάλλον θα πάμε μέσω τούνελ, μιας και η διαφορά με τα καράβια δεν είναι μεγάλη, ενώ για το γυρισμό το ψαχνω για να γυρίσω την Δευτέρα το απόγευμα Ολλανδία κατευθείαν απο norwick ή κάπως έτσι που είναι και κοντά στο cambridge.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι τίμιο/εναλλακτικό/ενδιαφέρον για διανυκτέρευση την κυριακή, προς τα νότια κοντά στο Dover σε περίπτωση που δεν γυρισουμε με καράβι? Επίσης προτάσεις για γύρω απο cambridge? Δε θέλω να μπω Λονδίνο
Άβαταρ μέλους
By apav
#227897 drifter + EYA + “για το γυρισμό το ψαχνω για να γυρίσω την Δευτέρα το απόγευμα Ολλανδία κατευθείαν απο norwick” = 2 τσιγάρα δρόμος

https://www.google.co.uk/maps/place/Nor ... 1c77dfc730

https://en.wikipedia.org/wiki/Skaw

https://www.google.co.uk/maps/place/Nor ... e00e12452f

Λέω εγώ τώρα, Snowdonia έχεις κάνει;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#227903 Kαλά είμαι μπιτ καμμένος, μίλαγα στη δουλειά για κάτι πλατφόρμες στα Σετλαντ και κόλησε το μυαλό μου :s_crazy :s_wacko :s_sarcastic

Ηarwich ήθελα να πω μωρε :lol:
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#227967
rx8_drifter έγραψε:Kαλά είμαι μπιτ καμμένος, μίλαγα στη δουλειά για κάτι πλατφόρμες στα Σετλαντ και κόλησε το μυαλό μου :s_crazy :s_wacko :s_sarcastic

Ηarwich ήθελα να πω μωρε :lol:


Που ειναι αυτο το Harwich?

Να πας Canterbury που ειναι ομορφο, αλλα θα εισαι απο Cambridge οποτε δεν θα σου φανει, εγω θα προτεινα ρομαντικη βραδια στο Broadstairs αλλα εξαρταται και απο το καιρο, για μιση-μια μερα ειναι ωραια παραλια και εχει και παμπ με ντοπιους. Αλλα και το Ντοβερ γαμαει, εμενα μου αρεσει και το καστρο και η βολτα στους white cliff of Dover, χαζευεις και το λιμανι... Ενα αλλο αποκοσμο μερος ειναι το Dungeness , αλλα καθαρα για το τοπιο με τον πυρηνικο αντιδραστηρα τα μπετονενια ακουστικα "ρανταρ" και το βιοτοπο, σαν να παιζεις στη κοκκινη ερημο του Αντονιονι. Ολα ειναι 40-45 λεπτα απο το Ντοβερ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#228017
rx8_drifter έγραψε:Ειναι Ανατολικά και λίγο πιο Βόρεια και βολεύει τρελά για Ολλανδία.

Θα πιούμε κανα ποτάκι την Κυριακή? :lol:


Θα ειμαι Μαροκο :s_cool
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#231678 Kωλοφαρδία

http://www.thetoc.gr/politismos/article ... ston-kosmo

Βιβλία του Δαρβίνου και του Νεύτωνα με ανοιχτές σελίδες, εκτίθενται για πρώτη φορά στην βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ που θα γιορτάσει την 600η επέτειό της. Τα πολύτιμα βιβλία που θα εκτεθούν θα είναι ανοιχτά στις σελίδες επάνω στις οποίες σημείωναν οι διάσημοι ιδιοκτήτες τους.

Βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ
Βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ
Αυτά τα φύλλα χαρτιού θεωρούνται εθνικοί θησαυροί και μερικά από αυτά είχαν βρεθεί σε κακή κατάσταση. Ανάμεσα στα θαύματα της βιβλιοθήκης υπάρχει ένα βιβλίο 3.000 ετών από την Κίνα με μαντείες και ένα μέρος αντιτύπου της Οδύσσειας του 2ου αιώνα.

Η βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ είναι πολύ μεγαλύτερη από την Βρετανική βιβλιοθήκη και παλαιότερη από την αντίπαλό της Bodleian της Οξφόρδης.

Principia Mathematica του Νεύτωνα σε πρώτη έκδοση
Principia Mathematica του Νεύτωνα σε πρώτη έκδοση
Η βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ έκανε 500 χρόνια για να φτάσει στο ένα εκατομμύριο βιβλία και άλλον έναν αιώνα να τα διπλασιάσει. Το κτίριο που σχεδιάστηκε από τον

Giles Gilbert Scott μοιάζει σε πολλούς με σταθμός ηλεκτρικής ενέργειας. Πολλά από τα βιβλία της υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή, αλλά οι μελετητές προτιμούν να τα διαβάζουν από κοντά.


Ακόμα δυο αριστουργήματα της συλλογής είναι δυο από τα πιο ακριβά βιβλία στον κόσμο, το ένα του Γουτεμβέργιου και το άλλο, το πρώτο folio του Σαίξπηρ. Από το Νεπάλ υπάρχει ένα σπάνιο βιβλίο στο οποίο αναγράφεται ότι ο γραφέας το ολοκλήρωσε την Πέμπτη 31 Μάρτη 1015 σε ένα μοναστήρι και είναι από φύλλα φοίνικα

Η έκθεση «Ανακαλύψεις που άλλαξαν τον κόσμο» στο Cambridge University Library, από τις 11 Μαρτίου :s_biggrin έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2016
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#231748 Ζηλεύω :inlove:
Καλά να περάσεις. Στο Cambridge Uni, έχει ένα history museum που έχει μια γωνιά για το Δαρβίνο, πολύ ενδιαφέρουσα, έλεγε π.χ πως άν έχεις ένα βουνό και θέλεις να πάρεις γεωλογικό δείγμα, από πού πρέπει να το μαζέψεις; από έξω, μέσα, κορυφή, βάση; food for thought τυπάκι :metalo:
επίσης να δεις και το Corpus Clock.

Image

ο cavallino άκουσα ότι θα είναι μεταμφιεσμένος για να μην τον βρεις. :rtfm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#238788 Λίγο αργά το είδα, αλλά FYI για επόμενη φορά:

Broomway στο Shoeburyness όταν έχει άμπωτη

Εικόνα
Εικόνα

για να κάνεις την ΕΥΑ και επισήμως Toybota. :inlove: