Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#302018 Αύγουστο. Περα απο τα τυπικα δλδ διαβατηριο τπτ αλλο. Ουτε αποτυπωματα ουτε τπτ. Μαλιστα ο Αγγλαρας στην επιστροφη ουτε το διαβατήριο δεν κοίταξε

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#302029 Και σ' εμάς τέλη Ιουλίου που περάσαμε Αγγλία ο έλεγχος ήταν τυπικός. Η επιστροφή ήταν τελείως διαφορετική ιστορία :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#302113
Corto Maltese έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Tην επόμενη φορά λοιπόν θα κάνεις στάση και στο Grgo για Burek :rtfm:

Την επόμενη φορά δε θα διασχίσω τη Σερβία το πρώτο Σάββατο μετά τον 15αυγουστο. 10' να βγω από την Ελλάδα, 15' να μπω στα Σκόπια, 15' να βγω από τα Σκόπια, 20' να μπω στη Σερβία, 50 (πενήντα) λεπτά στα διόδια του Λέσκοβατς, 20' στα διόδια της Νις πάνω από μία ώρα στα διόδια του Βέρτσιν. Σύνολο 4,5 ώρες καθυστέρηση σε διόδια και σύνορα. Η συνέχεια είχε 1,5 ώρα να μπω στην Κροατία και 1 ώρα για να πάω από μία χώρα της ΕΕ σε μία άλλη (στη Σλοβενία). 7 ώρες από τις διακοπές μου σε ουρές με το αμάξι και αυτό μόνο για να φτάσω στη Σλοβενία. Ίλεος.

Κατά τα άλλα πάει η παλιά καλή Σερβία που όλοι πήγαιναν σα χεσμένοι τώρα με 130 στο cruise μου έπαιζαν φώτα οι Ούγγροι (περιπτωσάρες οι Ούγγροι στο δρόμο - μακριά)


Με τίποτα να περνάς αυτές τις χώρες 15αύγουστο. Τέτοιες μέρες πριν τον 15αυγουστο είχαμε φάει τρεισήμισι ώρες για να διανύσουμε 500 μέτρα και να περάσουμε τα σύνορα στο Στζεγκεντ (Σερβία - Ουγγαρία). Και να πω ότι κάνανε κανέναν τρομερό έλεγχο... :thumbsdown: Μάλλον για να τσιμπάνε λεφτά από τις τουαλέτες που υπήρχαν παραδίπλα το εκάναν και όπου χρέωναν για κάθε επίσκεψη!

Στον γυρισμό που ήταν το Σ/Κ μετά τον 15αυγουστο επέστρεφαν όλοι οι μετανάστες Γερμανία κλπ και η ουρά στα σύνορα ήταν χιλιομέτρων. Αν εγώ έκανα 3 ώρες για 500 μέτρα, απορώ πόσες ημέρες έμειναν αυτοί οι άνθρωποι εκεί :help:

Οι Ούγγροι μου φάνηκε πως πήγαιναν αέρα πατέρα και στον περιφερειακό της Βουδαπέστης, όπου είχα συναντήσει αρκετή κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#302559
axel12p έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Tην επόμενη φορά λοιπόν θα κάνεις στάση και στο Grgo για Burek :rtfm:

Την επόμενη φορά δε θα διασχίσω τη Σερβία το πρώτο Σάββατο μετά τον 15αυγουστο. 10' να βγω από την Ελλάδα, 15' να μπω στα Σκόπια, 15' να βγω από τα Σκόπια, 20' να μπω στη Σερβία, 50 (πενήντα) λεπτά στα διόδια του Λέσκοβατς, 20' στα διόδια της Νις πάνω από μία ώρα στα διόδια του Βέρτσιν. Σύνολο 4,5 ώρες καθυστέρηση σε διόδια και σύνορα. Η συνέχεια είχε 1,5 ώρα να μπω στην Κροατία και 1 ώρα για να πάω από μία χώρα της ΕΕ σε μία άλλη (στη Σλοβενία). 7 ώρες από τις διακοπές μου σε ουρές με το αμάξι και αυτό μόνο για να φτάσω στη Σλοβενία. Ίλεος.

Κατά τα άλλα πάει η παλιά καλή Σερβία που όλοι πήγαιναν σα χεσμένοι τώρα με 130 στο cruise μου έπαιζαν φώτα οι Ούγγροι (περιπτωσάρες οι Ούγγροι στο δρόμο - μακριά)


Με τίποτα να περνάς αυτές τις χώρες 15αύγουστο. Τέτοιες μέρες πριν τον 15αυγουστο είχαμε φάει τρεισήμισι ώρες για να διανύσουμε 500 μέτρα και να περάσουμε τα σύνορα στο Στζεγκεντ (Σερβία - Ουγγαρία). Και να πω ότι κάνανε κανέναν τρομερό έλεγχο... :thumbsdown: Μάλλον για να τσιμπάνε λεφτά από τις τουαλέτες που υπήρχαν παραδίπλα το εκάναν και όπου χρέωναν για κάθε επίσκεψη!

Στον γυρισμό που ήταν το Σ/Κ μετά τον 15αυγουστο επέστρεφαν όλοι οι μετανάστες Γερμανία κλπ και η ουρά στα σύνορα ήταν χιλιομέτρων. Αν εγώ έκανα 3 ώρες για 500 μέτρα, απορώ πόσες ημέρες έμειναν αυτοί οι άνθρωποι εκεί :help:

Οι Ούγγροι μου φάνηκε πως πήγαιναν αέρα πατέρα και στον περιφερειακό της Βουδαπέστης, όπου είχα συναντήσει αρκετή κίνηση.

Την πατησα κι εγω το 2ο ΣΚ μετα τον Δεκαπενταυγουστο :rant:
Υπολογισα οτι θα ξεκουμπιστουν ολοι οι "Τουρκαλαδες" μια βδομαδα μετα και μαλιστα ξεκινησα και μια μερα νωριτερα απο το προγραμματισμενο (Παρασκευη αντι για Σαββατο) για να "προλαβω" οσους "ξεμειναν".
Και οντως, τα πρωτα συνορα (Σκοπια, Σερβια) τα περασα ανετα, στα διοδια δεν περιμενα παραπανω απο 5', ήμουν πολυ πιο μπροστα σε χρονο σε σχεση με το χρονοδιαγραμμα μου, οποτε καθησα και μιαμιση ωρα για βολτιτσα στο Βελιγραδι (Περιπου στις 11 το βραδυ -10 δικη τους φτασαμε).
Η μεγαλη πικρα οπως προανεφερα ηταν στα συνορα Σερβιας Κροατιας.
Φτασαμε λιγο πριν τις 2 τα ξημερωματα και το μποτιλιαρισμα αρχιξε 5,5 χιλιομετρα (συμφωνα με το GPS) απο τα συνορα.
Κάναμε περιπου 4 ωρεςς για να φτασουμε στα συνορα και αλλη 1+ για να διασχισουμε τη νεκρη ζωνη.

Η πλακα ειναι οτι δεν καταλαβα γιατι δημιουργηθηκε ολος αυτος ο χαμος αφου σε κανενα απο τα δυο συνορα δε γινοταν ελεγχος, ουτε ειδα να ψαχνουν κανεναν. Πιθανον λογω βραδυνης βαρδιας να ειχε λιγο προσωπικο και μετα εβαλαν περισσοτερους και "ξελασπωσαμε"

Επισης μου φανηκαν απιθανα πολλα τα αυτοκινητα (σεν ειχεπολυ κινηση στο δρομο), μαλλον ηρθαν μεσω Βουλγαριας οποτε δεν τους ειδα στα προηγουμενα συνορα.

Ειχαν υπολογισει κι αυτοι το χρονο τους ωστε Σαββατο βραδυ να ειναι σπιτια τους...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#302886 To χειρότερο είναι ότι εκείνο το Σάββατο (27/8) κατά τις 11 το πρωί είχε τροχαίο λίγο πριν το Ζάγκρεμπ και η ουρά που μέτρησα εγώ ήταν εκείνη τη στιγμή περίπου 15 χιλιόμετρα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#302914
Corto Maltese έγραψε:To χειρότερο είναι ότι εκείνο το Σάββατο (27/8) κατά τις 11 το πρωί είχε τροχαίο λίγο πριν το Ζάγκρεμπ και η ουρά που μέτρησα εγώ ήταν εκείνη τη στιγμή περίπου 15 χιλιόμετρα

δηλαδή στάθηκα τυχερός σ'αυτη την περίπτωση
περασα απο το σημείο περίπου 2 ωρες νωρίτερα :)

Το μποτιλιάρισμα που μου "χρωστούσαν" το έφαγα εξω απο τη Λιουμπλιάνα, :thumbsdown:



Τέλος παντων, ευτυχώς ήταν καλη η ολη εκδρομή κι αυτα μας φαίνονται πολύ μακρινά και ήδη τα ξεχάσαμε :roll:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306058 24h of Le Mans (περίπου)

Το επιχείρημα σχετικά απλό: πρέπει να φύγω από την άδυτα της δυτικής Γερμανίας και να φτάσω Θεσσαλονίκη. 2 τρόποι υπήρχαν: όλο το κομμάτι οδικώς είτε μισό οδικώς και μισό με καράβι. Τελικά προτιμήθηκε το 2ο. Επειτα έμενε να αποφασισθεί εάν θα πήγαινα μέσω Αυστρίας είτε Ελβετίας. Κι εδώ έπεσε ο κλήρος στο 2ο.

Bochum-Ancona το λοιπόν. Η Χοντάρα έχει ελεγχθεί πλήρως, λαδάκι γέμισα (και ελάχιστα παραπάνω...), το φόρτωσα με μπαγάζια και διάφορα άλλα και 00:45 μπαίνω στον Α40. Ξεκίνησα ήδη με απίστευτη κούραση, είχα μόλις τελειώσει μετακόμιση, βάψιμο ολόκληρου του διαμερίσματος, καθάρισμα κελάρι κλπ και βέβαια ένα 2ωράκι μπιτσβόλι για να λιώσω στον ιδρώτα :s_roses Μισή ώρα το μεσημέρι ύπνος και άλλη μισή το βράδυ πριν φύγω.

Γερμανία
Δεν πρόλαβα καλά καλά να ξεκινήσω κι ήρθε η 1η πατάτα: το τούνελ μεταξύ Bochum και Dortmund είναι κλειστό, απλά σε βγάζουν έξω χωρίς άλλη πληροφορία (είναι μονάχα το τούνελ κλειστό; μπορείς αργότερα να μπεις στον Α40; τίποτε, απλά όξω). Πρώτο σοκ και στο φτερό αλλαγή πλώρης. Α43-Α1 κι από εκεί καρφί για Βασιλεία. Ο δρόμος έχει πολλά έργα, αλλά λόγω της ώρας δεν παρουσιάζεται πρόβλημα. Γενικότερα ανοιχτός δρόμος με 3 λωρίδες, η Χοντάρα έστριβε με όσα ερχόταν χωρίς ζόρια. Κάτω από 160 δεν έπεσα πουθενά (εκτός από τα έργα φυσικά, μια 100άρα εκεί). Έκανα και μια στάση για 5λεπτο ύπνο. Η Γερμανία έφυγε νερό. Εμπρός μου και αργότερα στα αριστερά μου είχα το φεγγαράκι μου λαμπρό και πολλά αστεράκια.

Ελβετία
40φεύγα ευρώ η βινιέτα. Ισχύει για 1 χρόνο βέβαια, αλλά δεν μιλάμε και για autobahn... Εκεί που δεν είχε όριο τα 80 είχε τα 100 και άντε πού και πού τα 110. Με ζόρισε η Ελβετία και βέβαια ήδη άρχισε να αλλάζει η συμπεριφορά των οδηγών. Αρχίζουν τα ταγάρια να βγαίνουν στους δρόμους... :rant: Μάλλον έφαγα κι ένα φλασάκι, βέβαια δεν νομίζω να σταλεί τίποτε, δεν στέλνουν στην Γερμανία (με είπανε).

Ελβετό-Ιταλία
Η σήραγγα που ενώνει τις χώρες. Μια αηδία και μισή, στη μέση απλά είχε εκείνα τα λαστιχένια μπαρμαδέλια κι εγώ έβλεπα από την απέναντι πλευρά να έρχονται τα φορτηγά με 80φεύγα επί 17 χιλιόμετρα :help: Επίσης είχε απίστευτη ζέστη. Αίσχος.

Ιταλία
Το 1ο κομμάτι πολύ γραφικό, ήξερα αμέσως ότι ήμουν σε ιταλικό έδαφος. Πήρα και 2 κορνέτι και χτύπησα τον δρόμο. Πλέον έχει ξημερώσει, είμαι αλοιφή. Χτυπάω τον δρόμο ανελέητα, ωραία διαδρομή, ζέστη και ήλιος. Περνάω το Μιλάνο και πριν φτάσω στην Piacenza έγινε το πατατράκ: σταματήσαμε μέσα στην εθνική.

Κάτι έργα γινόσαντε μεν, πρέπει να είχε παίξει κάτι χοντρό όμως γιατί έβλεπα από το απέναντι ρεύμα να έρχονται πολιτσιότι και αμπουλάντσε. Ο δρόμος χώριζε σε 2 λωρίδες δεξιά και μια λωρίδα έμπαινε στο απέναντι ρεύμα (ουσιαστικά στην αριστερή λωρίδα από το απέναντι ρεύμα). Μπήκα κι εγώ εκεί πέρα, τίποτε δεν φάνταζε τι θα ερχόταν. Μετά από 500 μέτρα σταματήσαμε. Τέλος. Έβλεπα κοσμάκη να ανεβοκατεβαίνει για να δει τι έχει παιχθεί, να κοιμηθώ κιόλας ήταν κάπως δύσκολο γιατί έπρεπε να προσέχω τι συμβαίνει γύρω μου (ειδικά όταν κάθε αμάξι που περνούσε από δίπλα μου και με κουνούσε λόγω άερα, λίγο χεσιματάκι έχεις...). Τελικά δεν άντεξα, κοιμήθηκα σίγουρα ένα τεταρτάκι και όταν ξύπνησα είδα τους υπόλοιπους να κάνουν το αυτονόητο: αναστροφή :lol: Οι υπόλοιποι δύσμοιροι που ήταν χωμένοι στις δεξιές λωρίδες μπορεί και να είναι ακόμα εκεί...

Μπαίνω Πιατσέντσα, προχωρώ παράλληλα με την εθνική και τελικά είπα να μπω 2-3 εξόδους αργότερα πάλι στην εθνική (χωρίς να έχω ιδέα πόσο μακρυά πήγαινε το κονβόι ε). Κι αυτό γιατί ενώ είχα στην αρχή σχετικά πολύ χρόνο, ξαφνικά ο δορυφόρος έλεγε ότι θα έφτανα λιγότερο από 1,5 ώρα πριν φύγει το καραβάκι. Οπότε λέω ή όλα ή τίποτε. Κι όντως πέρασα εμπρός από το κοκομπλόκο.

Εντωμεταξύ αυτό το γαμημένο το tutor δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει, όταν είχε πρωτοπαρουσιαστεί είχα φύγει πλέον από Ιταλία και έπειτα έχασα τα ίχνη του. Κι οπότε δεν μπορούσα παρά να μην πηγαίνω με 130 μαξ... Σιχτίρ :rant: Φτάνω τελικά στο λιμάνι 15:15 και 16:30 έφευγε το καραβάκι. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Η κοπελούδα στο γκισέ με λέει "αύριο". ΤΙ ΑΥΡΙΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΞΥΣΤΑΒΙ ΣΟΥ. Έκαναν απεργία λέει. 3 άνθρωποι είχαμε μπει την προηγούμενη μέρα σε 10 διαφορετικές σελίδες και καμία εταιρεία δεν είχε προκάμει να γράψει ότι απεργούσαν. Να φαλιρίσουν όλοι εύχομαι μαζί με τα χοντροκομμένα καθίκια στο Bari (θα επανέλθω σε αυτό).

3η επιλογή στο φτερό που έπρεπε να γίνει: πηγαίνω στο Μπάρι (άλλα 480 χλμ) ή παίρνω το καράβι την επόμενη ημέρα. Το ουσιαστικό πρόβλημα είναι ότι η Ανκόνα είναι μακρυά από Ρώμη, εκεί είχα φίλο να κοιμηθώ κλπ, αλλά στο φινάλε δεν άξιζε. Οπότε θα έπρεπε να αποφασίσω εάν θα πήγαινα για ποτά στην Ανκόνα :whistlink: ή θα έκανα τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη αφού ήδη έχω κάνει 1350 χλμ. Ε;

Ωραίος ο δρόμος της Adriatica, είχα πάρα πολλά χρόνια να τον κάνω. Στροφές με καλό οδόστρωμα, σωστές κλίσεις, χαμός. Σε κάποια φάση έκανα και στάση για ύπνο και σαντουιτσάκι. Ξαναχτύπησα το δρόμο χωρίς οίκτο και πλέον άρχισε να δύει ο ήλιος. 2οο χλμ από το Μπάρι και ο ήλιος έχει βουτήξει. Πλέον είναι γεγονός: ξεκίνησα στα μαύρα μεσάνυχτα και συνεχίζω μέσα στη νύχτα. Σε αυτό το σημείο αρχίζω να έχω και παραισθήσεις: κάτι βουνά έβλεπα στο βάθος, κάτι παράξενους σχηματισμούς. Πολύ παράξενο. Τελικά μπαίνω στο λιμάνι αφού περιπλανήθηκα δυστυχώς στα περίχωρά του (μια καθαρή ταμπέλα που να έλεγε ΣΤΡΙΨΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ δεν είχε. Τυχαία το βρήκα... Ιταλοί ρε πστ μ). Οι καλοί ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ κυριούληδες στα γκισέ της Σουπερφαστ καθόντουσαν στο γκισέ των "φορτηγών" και κάπνιζαν ακούγοντας (μπορεί και βλέποντας) την αναμετάδοση του αγώνα της Νάπολι και δίπλα στους "ΙΧήδες" να έχει ατελείωτη ουρά. Γαμημένοι ουρακοτάγκοι δεν υπήρχε κάποιος που να μην σας καταράστηκε. Σκουπίδια.

Στις 23:10 μπήκα τελικά στο καράβι, μετά δεν θυμάμαι τι έγινε :lol:

Εγνατία
Αεροπορία. Ωραίο πράγμα :lol: Θεσσαλονίκη στάση για φαγητό και συμμάζεμα της μετακόμισης (που είχε φύγει από Γερμανία ντε) και ξαναχτυπάω σαν χταπόδι τον δρόμο. Αποκορύφωμα ήταν το τελευταίο κομμάτι μετά την Μαρώνεια :metalo: Του έσκισα τα μπρέκια, είχα να το κάνω με σοβαρό αμάξι πάνω από 6 χρόνια :metalo:

Χόντα
Στην Γερμανία και τις υψηλές μέσες μόλις πέρασε τα 10 λ/100 χλμ. Στην Ελβετία με τα απαράδεκτα όρια είδα το απίστευτο 7,6 και στην Ιταλία γύρω στο 8,5άρι. Στο τελευταίο πέρασμα Θεσ-Αλεξ δεν έχω φουλάρει, θα επανέλθω μόλις το κάνω. Έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις και θα βγάλω τη λυπητερή.

Έκαψε λίγο λιγότερο από 1 λίτρο λάδι, αλλά το μωράκι μου δεν έκανε κιχ :s_airkiss 16ο.οοο χλμ πλέον... Αυτό όμως που με σακάτεψε το δεξί πόδι/γόνατο ήταν η απουσία πλοηγού... Με έσκισε, μού πέταξε τους μηνίσκους έξω. Τα δοκίμασα όλα, μέχρι και με το αριστερό να πατάω το γκάζι :lol: , αλλά δεν άλλαξε και πολλά. Ευτυχώς το ΝΣΧ έχει πλοηγό και δεν θα έχω τέτοια προβλήματα :lol: :lol:


Ουφ
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#306166 Άτυχο ταξίδι που δεν μπορούσες να κάνεις κ τίποτα όμως, τυχαινουν αυτά!

Έχει τύχη κ σε μας πριν αρκετά χρόνια ένα ταξίδι μεσο ρουμανιας Γερμανια-Ελλαδα που δεν θέλω να το θυμάμαι!

Βέβαια το τελευταίο όπως είχα γράψει πριν μερικές μέρες πήγε ανέλπιστα καλά!

Μάλλον θα ήταν πιο καλά να το έκανες από εδώ χωρίς καράβια κατόπιν εορτής!

< Note 3 >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#306261
JBT έγραψε:Ευτυχώς το ΝΣΧ έχει πλοηγό και δεν θα έχω τέτοια προβλήματα :lol: :lol:



Το ποιο?
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306272 Τι δεν έχει;; :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306294 Κι εγώ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#307492 @JBT 120χλμ μέγιστη στην Ελβετία :rtfm: , μέχρι τα 123χλμ/ω δε σε πιάνει το ραντάρ, από εκεί και πάνω φωτογραφίζουν και στέλνουν και Γερμανία..., μου έχει έρθει :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#307721 Σώπα ρε με τελικές πήγαινες τον Σερμεντέ :s_crazy