Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#181570 Στην εκπνοή του Οκτωβρη και καθως ο καιρος εκανε την εκπληξη και εβγαλε ενα εκπληκτικο ηλιολουστο ΣΚ, πηγα ενα μικρο road trip σε μια περιοχη των Αλπεων στην Αυστρια, το περιφημο High Alpine Road.
ΕικόναEdelweisspitze Panorama by Ilias Birdas, on Flickr

Οδηγηση νυχτα με πολυ ομιχλη.
βγαινω απο το σπιτι κατα τις 5 το πρωι να φυγω και βλέπω αυτο.
Εικόνα
Ξεκιναω και δεν εβλεπα τιποτα, ειδικα τα πρωτα λεπτα που ηταν κρυο το αμαξι απο μεσα και θολωνε και το τζαμι. Μολις ζεστανε ηταν καλυτερα αλλα μετα βγηκα εθνικη και για καμια ωρα πηγε ετσι. Ευτυχως ο δρομος αδειος σχετικα και ολοι με τα φωτα ομιχλης μπρος πισω... μια δυο φορες εκοψα γιατι μπηκα σε κατι συννεφα και δεν ηξερες τι εχει εμπρος, κατα τα αλλα με 130 πηγαιναμε ολοι
Εικόνα

Στατιστικα
Εβγαλα συνολικα γυρω στα 1000 μεσα σε 26 ωρες εκ των οποιων τα 800 εθνικη, τα πιο πολλα με cc. Διοδια δεν εχουμε, βενζινη κατι λιγοτερο απο 1.1, και μεση καταναλωση <7.
Εικόνα
Κατι που ημουνα μονος μου με τη μουσικη μου, κατι που ειχα διαθεση κατι που το σκηνικο γυρω ηταν διαφορετικο με κιτρινα δεντρα λογω φθινοπωρου.
Εικόνα
δε βαρεθηκα καθολου ουτε καταλαβα πως περασανε τα χιλιομετρα,μπορουσα να παω πολυ παραπανω,
Τωρα βεβαια οταν λεμε εθνικη , απο Mondse και δυτικα-νότια το σκηνικο δεν επιτρεπει ναβαρεθεις, πετυχαινα και κατι ομιχλο-νεφοκαταστασεις που ειχανε ενδιαφερον



Grossglockner high alpine road
Στην αναβαση το C5 βογγησε , αλλα δε νομιζω να το χαλασε, ξεκάπνισε. Μιας και ανεβοκαταινεβα για φωτο συνεχεια δεν το εσβησα καθολου μη μου παθει το τουρμπο τιποτα, οταν δε εφτασα στην κορυφη το αφησα κανα δεκαλεπτο στο ρελαντι να κρυωσει.
Ενταξει η ΘΕΑ ειναι αλλου.
Εικόνα
Ειδικα το κομματι που φευγει μεσα στα χιονια
Εικόνα
και στα τουνελ (λεμε για κρυο)
Εικόνα
Στο χαρτη πριν να φυγω ειχα μεγαλες φιλοδοξιες οτι θα καλυψω διαφορες διαδρομες. Ευτυχως γρηγορα τα εγκατελειψα ολα αυτα και οπου πηγα εκατσα και το ευχαιστηθηκα. Στο παρκο πρεπει να εκατσα κανα 4ωρο, οδηγηση, κατεβαινα συνεχεια για φωτο βιντεο, ετριψα,
Εικόνα
Εικόνα
εκανα πικνικ ενω σε μερικα σημεια απλα εκατσα και χαζευα τη θεα (λεμε Η ΘΕΑ....) .. κατω μακρυα εβλεπες το φιδισιο δρομο , που και που ακουγες τιποτα τερατα να βρυχονται (ενα πορσικο μπλε πωωωω αντιλαλουσαν τα βουνα και πηγαινε και σφαιρα)


Μια ψυχρα την ειχε... στα τουνελ ειχε δροσια

Καπου εκει πετυχα 3 Tesla που τα κανανε βιντεοσκοπηση-review. Δυστυχως ενω το σκεφτηκα κολωσα και δε ζητησα μια βολτιτσα και το μετανιωσα. ΤΙ αμαξι ειαι αυτο... ειναι αποκοσμο, τελειως αθορυβο και πολυ γρηγορο. Στην κορυφη του βουνου ειχε και πριζουλα για φορτιση.. ετσι...btw αμα πετυχει κανες σε τηλεοραση αυτο το review (αγγλοι το κανανε) πειτε μου
Ο παγετώνας ωραιος αν και εχει μικρυνει καπως σε σχεση με φωτο που εχω δει παλαιοτερα, ισως να μην βοηθουσε η εποχη, ανοιξη θα εχει πιο πολυ
Εικόνα

Φθινοπωρο.
αν υπαρχει καμια τωρινη φωτο απο δορυφορο στο κομματι αυτο της αυστριας δε πρεπει να φαινεται πρασινο αλλα στο χρωμα σκουριας. Καφε εως κιτρινο σε ολες τις αποχρώσεις , φυλλα πεσμένα, παντου.
Εικόνα

Εικόνα
Χωρια περιξ
off season κατι μαγαζια στο παρκο και γυρω , ολα κλειστα. Το καλοκαιρι πολλες επιλογες αλλα τωρα νεκρα. Εντωμεταξει μετα τις 3 στα χωρια απο κατω (heiligenbluten ) εχει πεσει σκοταδι μιας και ειναι στις χαραδρες. Με τα πολλα βρηκα κατι και μασαμπουκωσα καλα κατα τις 5 και μετα τεζαρα στο hotel.
Την Κυριακη ηταν γιορτη (κατι σα Ψυχοσαββατο) τα παπουδια με κοστουμακι καπελακι γιλεκο πρωτα πρωι πρωι στην εκκλησια !
Εικόνα

Τρενακι
Την αλλη μερα εκανα κατι βολτες στα χωρια εκει γυρω, ελεγα θα κανω πιο πολλα αλλα απο τη μια μεχρι τις 8μιση+ ειχε ομιχλη και νεφη (ακομα και αυτο σε ενα τριημερο ηλιοουστο με απιστευτο καιρο), ο ηλιος δεν ανεβαινει ψηλα και μενουν σχεδον συνέχεια μεσα στη σκια (οποτε no photos) ,
Εικόνα
τραβηξα προς Mallintz , φορτωσα το C5 στο τρενο και περασαμε το βουνο προς Badgastein (κανα 15λεπτο ειναι η διαδρομη με το τρενο ).
Εικόνα

Γενικα ηταν πολυ χορταστικο ταξιδακι αν και συντομο. Χορτασε το ματι μου φυση, δεντρα, ΘΕΑ, φθινοπωρο. Μου μεινανε πολλα GB φωτο-βιντεο , να εχω το χειμωνα να περναει η ωρα στην επεξεργασια 

Πολυ θα γουσταρα να ειχα κανα τερατακι και εγω οσο ημουν εκει πανω να του πιω το αιμα, αλλα δεν απογοητευτικα κιολας γιατι δεν ειχα παει με τετοια κατα νου. Απο την αλλη το C5 για αλλη μια φορα σταθηκε στο υψος των περιστασεων ως χιλιομετροφαγος (kilomeater ) , δε καταλαβα τιποτα. Βασικα χωρις διοδια, με βενζινη φθινη , χαμηλες καταναλωσεις & τοσα μερη να δεις, χρονο να ειχα και θα πηγαινα non stop για καμια βδομαδα. Μονο καρτες με πολλα GB θες για τα φωτογραφικα
Αντε και μερικες αυτοκινητιστικες (αν και μας χαλαει τη μοστρα το χειμερινο ζαντολαστιχο)
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#181614 Γαμω, να πω οτι δεν ζηλεψα; ψεμματα θα πω...

ωραιες εικονες, ωραια εκδρομουλα!

Bravo!!
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#181630 ωραίος :iconcool:
η δεύτερη μετράει πολύ και θυμίζει αρκετά NFS :lol: :innocent:

πάντως μερικές απο αυτές θέλουν ένα κλικ περισσότερο χρώμα/saturation :ninja:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#182321
KiloMeater έγραψε:



1:17, δικός μας είσαι τελικά. Βρε παλαβέ , σε άγνωστο δρόμο;; :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By apav
#182580 :s_thumbsup

Βάλε την διαδρομή στον χάρτη. :inlove:

:offtopic: Μην οδηγείς με το ένα χέρι, συν το παιχνίδι με την κάμερα, γιατί συνηθίζεις και πηγαίνεις συνέχεια έτσι. Στο χιόνι (φρέσκο, παλιό, μαλάκο, παγωμένο, σε διάφορα στρώματα) θα ξεχαστείς θα νομίζεις ότι θα μπορείς να το στρίβεις συνέχεια, ενώ το πρώτο γλίστρημα είναι πολύ κοντά :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#182586 Tρομερό μερος και πολύ δυνατό ρεπορτάζ :metalo:

Ούτε η ανάβαση στην πάρνηθα τόσες ΠΟΡΤΕΣ :lol:

(στρίβει η μαούνα :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By fot
#184754 Πανέμορφο το μέρος kilomeater και πολύ όμορφη και η παρουσίασή σου!
:s_thumbsup
Είναι στα πολύ μελλοντικά μου σχέδια μαζί με Hallstatt.