Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#859205 Hop-on hop-off τα βλέπω όλα μέρα, νομίζω τελειώνουν νωρίς. Έχουν ξεχωριστή ακριβή βόλτα μόνο για το βράδυ.
Το ένα βραδάκι έχουμε Eiffel, άλλο βραδάκι έχουμε Arc+Champs Elysees και όπου κάτσει βραδάκι το καραβάκι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#860939 Εν Παρισίω.... εν έτει 2024.
Αρχικές εντυπώσεις. (μην ξεχνάτε ότι ζω Λονδίνο εδώ και κάμποσα χρόνια οπότε οι συγκρίσεις είναι επηρεασμένες)
- εντυπωσιακό ότι σε 2:30 ώρες είσαι από κέντρο Λονδίνου στο κέντρο στο Παρίσι.
- υπάρχει σωματική επαφή, και στους μικροπωλητές και στο μετρό (στην Αγγλία αυτό δεν προβλέπεται)
- υπάρχει αγένεια (δεν θα έλεγα ότι υπάρχει θέμα απλά στην Αγγλία είναι πολύ πιο προσεχτικοί οπότε είμαστε καλομαθημένοι)
- υπάρχει βρώμα και γκράφιτι (και στην Αγγλία αλλά είναι αλλιώς, μου θύμισε πιο πολύ Ελλάδα)
- πολύ πολυκατοικιέ στο στυλ, παλιά σπίτια, και μικροί αλλά και πολλοί μεγάλοι δρόμοι, γενικά θυμίζει πιο πολύ Αθήνα, το Λονδίνο διαφέρει.
- πολλοί τουρίστες, ειδικά σε κάποια μέρη είναι ενοχλητικό, στην περιοχή της Montmartre μετά δυσκολίας περνούσες.
- το ξενοδοχείο μας μικρό αλλά γλυκό σε ήσυχο δρομάκι κοντά σε Invalides και μουσείο Rodin (που δεν βλέπω να βγαίνει να το επισκεφτούμε).
- ωραίο φαί, πολύ νόστιμο και μπόλικες μερίδες και τα γλυκά....μμμμμ. Πρωτοφανές, ακόμα και η δύσκολη καλή μου τους παραδέχτηκε, όλα ήταν πολύ καλά φτιαγμένα και νόστιμα. Και το ταρτάρ μου χάρμα (ο σερβιτόρος με ρώτησε καλού κακού, ξέρετε, είναι ωμό κρέας, ναι του λέω ξέρω).
- το κρύο είναι αλλιώτικο, μοιάζει πιο κρύο (όπως Ελλάδα, όχι σαν το κρύο των Εγγλέζων)
- πριν από λίγο γνώρισα και τον Ratatouille (η έμφαση στο RAT=αρουραίος). Και την οικογένειά του και το σπίτι τους στη ρίζα δέντρου στο πάρκο Des Invalides.... (οι δημόσιοι σκουπιδοντενεκέδες είναι σακούλες κρεμασμένες οπότε πάνε οι αρουραίοι και σκίζουν τις σακούλες. Στο Λονδίνο είμαστε πιο χάι, έχουμε κλειστούς κάδους και αλεπούδες)
Καληνύχτα μας και αύριο η μεγάλη μέρα.... τι θα πρωτοδούμε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#860945 Έχεις σκεφτεί ποτέ να ασχοληθείς με κατά συρροή δολοφονιες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#860951 Δε νομίζω να υπάρχουν τόσοι μαζεμένοι εδώ μέσα με πολλαπλές προσωπικότητες όπως ο mousatos. Αν και αυτό το τατάρ sounded scary. :help:
Άβαταρ μέλους
By otso
#860955
g8777 έγραψε:Έχεις σκεφτεί ποτέ να ασχοληθείς με κατά συρροή δολοφονιες; :hmmm:


Γι αυτο εγινε γιατρος .

kai μεις θα καθησουμε να μας κανει ταρταρ ο sknipper;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#861002
sknipper έγραψε:υπάρχει αγένεια (δεν θα έλεγα ότι υπάρχει θέμα απλά στην Αγγλία είναι πολύ πιο προσεχτικοί οπότε είμαστε καλομαθημένοι)


Έχοντας ζήσει κι εγώ στην Αγγλία, ποτέ μου δεν αποδέχθηκα τον σοβινισμό και την αγένεια των Γάλλων. Είναι πραγματικά εξοργιστικοί! Οι Ιταλοί δεν μιλούν Αγγλικά, αλλά είναι πιο φιλικοί και με ένα "ciao ragazzo/a" τους έχεις κερδίσει. Μέχρι και οι Γερμανοί (φτου κακά :lipsealed: ) είναι πιο συμπαθείς από τους Γάλλους. Στην Αγγλία είναι δεδομένο ότι θα κρατήσεις την πόρτα ανοιχτή για τον επόμενο (πριν 20+ χρόνια, που δεν υπήρχαν αυτόματες πόρτες στα δημόσια κτήρια) και θα πεις ένα "cheers mate" στον οδηγό του αστικού όταν κατέβεις. Πολιτισμός!!! (Τζι8777, μη μου πεις τώρα για τις θηριωδίες της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, δεν διαφωνώ επ' αυτού!!!).


sknipper έγραψε:πολλοί τουρίστες, ειδικά σε κάποια μέρη είναι ενοχλητικό


Χμ... σαν τουρίστας δεν πήγες κι εσύ; :innocent:


sknipper έγραψε:ωραίο φαί


Δεν ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα όσες φορές πήγα. Αλλά ίσως έφταιγε ότι δεν ήξερα που να πάω. Το καλύτερο beef tartar το έχω φάει πάντως στο Λονδίνο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#861003 Εγώ δεν είχα κάποιο θέμα με τον κόσμο αντίθετα τον βρήκα νορμαλ και ευγενικό. Το ίδιο και την προηγούμενη φορά που είχα πάει στην Ν Γαλλία και μια φορά που κατέβηκα Παρίσι σε ένα layover. So far so good

Για το φαγητό Δια όντως επηδη υπάρχουν πολλά εστιατορεια και πολλά
Τουριστικά θέλει να ξέρεις που πας αλλοιώς δεν θα είναι καλά. Και εγώ όποτε πήγα στην τύχη την πάτησα.


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#861011
GTS έγραψε:Για το φαγητό Δια όντως επηδη υπάρχουν πολλά εστιατορεια και πολλά
Τουριστικά θέλει να ξέρεις που πας αλλοιώς δεν θα είναι καλά. Και εγώ όποτε πήγα στην τύχη την πάτησα.


Ναι, παίζει δυνατά αυτό που λες. Όπως επίσης ότι δεν είχα λεφτά για Michelin Star restaurant. :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#861073 Οπού και να εφαγα στη Γαλλία ήταν πολλές φορές ανώτερο από Αγγλία πχ.
Και με τους Γάλλους ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861078 τατάρ , σακούλες πτωμάτων , κάδοι , αρουραίοι. Horror movie . Α-πα-πα δεν πλησιάζω Παρίσι .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#861093
kostis20 έγραψε:Οπού και να εφαγα στη Γαλλία ήταν πολλές φορές ανώτερο από Αγγλία πχ.
Και με τους Γάλλους ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Και εγώ αυτήν την εντύπωση είχα από παλιά, ότι όπου και να κάτσεις στη Γαλλία καλά θα φας, αλλά όπως είδα και άκουσα και διάβασα για το υπερτουριστικό Παρίσι καλύτερα να πας στοχευμένα. Οπότε μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Συνέχεια της επίσκεψης στο Παρίσι. Αρκετά τρελλός ο καιρός, κρύο, ζέστη, μπόρες, ήλιος, ήλιος με βροχή και πάει λέγοντας. Η βροχή ανέβασε τη στάθμη του Σηκουάνα οπότε αν ανέβαινες στην ταράτσα στο καραβάκι μας σε κουρεύανε οι γέφυρες.
Ωραίο το Musee d' Orsay αλλά το Λούβρο, τι χαώδους μεγέθους υπερθέαμα ήταν αυτό! Τι British Museum κλπ, να πάνε να κρυφτούνε οι εγγλέζοι και η αυτοκρατορία τους. Ήταν όμως και πρώην παλάτι. Και γενικότερα στο θέμα βασιλιάδες και παλάτια το έχουν. Στη Γαλλία υποπτεύομαι τα έφτιαχνε ο λαός. Που ψωμοζωούσαν, δεν είναι παράξενο που επαναστάτησαν. Να βλέπεις την αυλή του βασιλιά και τους άπειρους παρατρεχάμενους να μένουν όλοι μαζί και να οργιάζουν στα τεράστια παλάτια, εσύ να τους τα χτίζεις και φάε σκατά λαέ; Δε λέει.
Ενώ οι Άγγλοι έφεραν σκλάβους, τους έφτιαξαν μερικά παλατάκια, τους μάζεψαν και τα χωράφια αλλά ως εκεί. Πραγματικά καμία σχέση, οι Γάλλοι από αριθμό-μέγεθος-χλίδα είναι τάξεις μεγέθους παραπάνω από τους Άγγλους σε παλάτια.
Και large τύποι οι Γάλλοι, όχι αστεία, διεθνής έκθεση του 1900, φτιάξε 2-3 παλάτια και την πιο ωραία γέφυρα.... περιμένουμε κόσμο, ήρθανε 51.000.000 επισκέπτες.... το 1900! Αλλά και οι πιο σύγχρονοι ηγέτες το έχουν, έγινα πρόεδρος δημοκρατίας, φτιάξε ένα Pompidou, ριξε μια πυραμίδα στο Λούβρο, είδα περισσεύει ένας παλιός σταθμός κάντον Musee d' Orsay, α βρήκα χώρο παραλιακό κοντά στον πύργο του Αίφελ κάνε μου ένα Musee du Quai Branly και κόλλα και το όνομά μου να με θυμούνται.

Galeries Lafayette, πολύ όμορφο μαγαζί με φανταστικό θόλο-βιτρώ αλλά οι τιμές του πανάκριβες, δηλαδή επίσημες τιμές χωρίς καμία έκπτωση.
Sainte Chapelle φανταστικά βιτρώ και παραπλεύρως η Conciergerie βραχεία κράτηση προς εκτέλεση απ΄όπου πέρασε και η Μαρία Αντουανέτα. Συμπαθές αλλά αν το είχαν οι Εγγλέζοι που βγάζουν από τη μύγα ξύγκι και το πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες θα το είχαν κάνει πολύ καλύτερο.
Για το μετρό έχω να πω τα κάτωθι. Κάπως σκοτεινά τα βαγόνια τους και πολύ αφινίριστα τα τούνελ-σταθμοί αλλά πολύ πυκνό και κοντινές στάσεις. Ότι ακουμπιούνται λιγάκι το είπα πιο πριν.
Επίσης το δίκτυο ποδηλατοδρόμων είναι πάρα πολύ εκτεταμένο στο κεντρικό Παρίσι, μπράβο τους.
Λόγω προετοιμασίας για Ολυμπιακούς είχαν αρκετά έργα και τα πράματα θα χεροτερέψουν στους επόμενους μήνες.
Την επόμενη φορά το hop-on hop-off δεν χρειάζεται, καλό για την πρώτη φορά αλλά με το μετρό πολύ πιο γρήγορα αν ξέρεις που θέλεις να πας. Έχουμε πολλά μέρη που θέλουμε να πάμε αλλά δεν βιαζόμαστε. Αυτή τη φορά είχαμε πάρει κάρτες Navigo easy με 10 εισιτήρια ο καθένας και θα έχουμε περίσσευμα, την επόμενη θα γεμίσουμε ό,τι χρειάζεται.
Αύριο πρωινό τρεξιματάκι, θα πάω στο τεχνητό νησάκι με το μίνι άγαλμα της Ελευθερίας μετά θα κάνουμε κάτι χαλαρό το πρωί, ίσως καφέ στα Ηλύσια Πεδία ή σοκολάτα στην υπερτιμημένη Angelina αν δεν έχει μεγάλη ουρά και μετά κατά τις 1 στο βαγονάκι μας και τα κεφάλια μέσα, πίσω στο νησί μας.

Την επόμενη φορά Βερσαλίες, Μαραί και Pompidou, Villette - χωριό επιστημών, Notre Dame (υποτίθεται ολοκληρώνεται η ανακαίνιση και ανοίγει ξανά το Δεκέβριο του 2024) κατακόμβες (με κάτι σαν 10.000.000 σκελετούς, αν αφήσω και μερικούς ακόμα κανένας δεν θα το πάρει χαμπάρι...), Jardin du Luxembourg (που έχει κι άλλο άγαλμα Ελευθερίας), συνέχεια στο Λούβρο που έχει πολύ ακόμα και ίσως μουσεία Rodin, Evolution, άλλα μουσεία, αερόστατο, Άιφελ, Οντεόν, Πάνθεον και ό,τι άλλο προκύψει αν έχουμε τον χρόνο. Θέλω να πάω και στο πάρκο του Asterix. Εκτός αν έρθουμε ΠΣΚ χωρίς κίνηση με πάμφθηνο τραίνο για 1-2 πράματα μόνο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#861201 Θυμήθηκα τώρα κάτι ακόμα σχετικά με το Λούβρο. Γίνεται ολόκληρο θέμα με τα Ελγίνεια. Δεν ξέρω τι πολιτικά παιχνίδια παίζονται αλλά οι Γάλλοι έχουν σηκώσει πολύ περισσότερα πράματα.... Πχ μόνο για ελληνικά πήλινα πιθάρια, βάζα κλπ, δε μιλάω για αγάλματα ή άλλα πράματα, μόνο για πήλινα, δωμάτια επί δωματίων, μεγάλα δωμάτια και βιτρίνες και τελειωμό δεν είχαν, δεν ήξερα ότι υπήρχαν τόσα πολλά που είχαν επιβιώσει. Αλλά είπαμε πολύ large οι Γάλλοι. Αλλά φαίνεται είναι φίλοι....

Στην επιστροφή είχαμε λέει καθυστέρηση στο σταθμό γιατί υπήρχε αυξημένη προσέλευση κοινού. Ηλίθιοι είναι, φυσικά και λόγω Πάσχα τα τραίνα ήταν γεμάτα κάτι το οποίο δεν ήταν καθόλου έκπληξη, ήξεραν πολύ καλά πόσα εισιτήρια είχαν αγοραστεί και πόσα βαγόνια κλπ. Άρα το θέμα δεν ήταν η αυξημένη προσέλευση του κοινού αλλά η μειωμένη προσέλευση του προσωπικού τους και η ανικανότητά τους να προγραμματίσουν.
Και από έλεγχο του πλήθους πάπαλα, σαν αρνιά προς σφαγή. Μας έκλειναν κάπου μετά μας απελευθέρωναν αλλά όχι σε ελεγχόμενο χώρο με κολωνάκια και σκοινάκια, χύμα το κοπάδι. Η έννοια της οργανωμένης ουράς που έχουμε μάθει στην Αγγλία απλά δεν υπήρχε.