Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#700 Να εγκαινιάσω ένα τοπικό για το μεγαλύτερο έξοδο των μοτοσυκλετών μας και ίσως το σημαντικότερο για την ασφάλεια μας.

Φόρεσα τα νέα Metzeler M7 RR και τα βόλταρα σε ορεινή διαδρομή την Κυριακή για πρώτη φορά, η διαφορά με τα Μ3 που φορούσα πριν και τα Μ5 πιο πριν ήταν μεγάλη.

Σταθερά χωρίς χαζογλιστρήματα

Καταπληκτική πληροφόρηση

Μικρή αναλογικά φθορά

320€ σε 120/55/17 & 180/70/17 αλλά άξιζε τα 50€ έξτρα από τα M3

http://www.metzeler.com/site/com/produc ... -M7RR.html
Άβαταρ μέλους
By Govus
#17452 Έχει βάλει κανείς τα Michelin City Grip :hmmm: ;
Αναζητώνται εντυπώσεις από χρήση σε Αθηναϊκή (ή ανάλογης ποιότητας άλλης ΕΛ μεγαλούπολης...) "άσφαλτο"...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#33231
Govus έγραψε:Έχει βάλει κανείς τα Michelin City Grip :hmmm: ;
Αναζητώνται εντυπώσεις από χρήση σε Αθηναϊκή (ή ανάλογης ποιότητας άλλης ΕΛ μεγαλούπολης...) "άσφαλτο"...


1 μηνας μετα απάντηση... αλλα ετσι για την ιστορια: Εξαιρετικά λάστιχα τα πρώτα χιλια χιλιομετρα... γατζωναν κατω. Μετά εφυγε η γομα και τελειωσαν. Ειναι πλαστικά και κρατάνε οσο και κάτι εργοστασιακά Kenda που φορουσα... δλδ καθολου.

Αυτά σε Agility 150. Θα δοκιμάσω Μετζελερ απο Φεβρουάριο και μαλιστα τα βροχινα.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#33941 Εχω και εγω citygrip στο symphony μου. Mεχρι ωρας εχουν 8.000χλμ και ειναι οπως τη πρωτη μερα που τα εβαλα. Δε γλιστρανε στο βρεγμενο, και ειναι γενικως ψιλοβιασμενα λαστιχα (εχω ενα κακο να μεταχειριζομαι το μηχανακι λες και ειναι ποδηλατο). :lol:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#34163
Mad_Max_Geo έγραψε:Εχω και εγω citygrip στο symphony μου. Mεχρι ωρας εχουν 8.000χλμ και ειναι οπως τη πρωτη μερα που τα εβαλα. Δε γλιστρανε στο βρεγμενο, και ειναι γενικως ψιλοβιασμενα λαστιχα (εχω ενα κακο να μεταχειριζομαι το μηχανακι λες και ειναι ποδηλατο). :lol:

Λίγα χιλιόμετρα και εγώ στο PCX, με άψογη συμπεριφορά προς το παρόν αλλά και από φίλους στο ίδιο μηχανάκι πολύ καλά σχόλια (για αυτό και τα προτίμησα). Ένας είναι ήδη στο δεύτερο ζευγάρι.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#116298 Μαζι με τις yoshimura gp ii και το comander iii μπηκαν και τα απαιτουμενα λαστιχα.
Pirelli diablo rosso corsa
Εικόνα

200-55/17W και 120-70ΖR17
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#116874 Metzeler feel free φοράει η μπέμπα μου 120/70/15 και 170/60/15
2500 χλμ έως τώρα απόλυτα ευχάριστημενος.ίδωμεν
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#116919 Το metzeler φορουσα στα τσοπερ που ειχα και στο custum honda . Γενικα ευχαριστημενος. Γλιστρουσε το ατιμο εκει που δεν το περιμενες. Στη βροχη ομως βραχος.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#117068
bujinkan έγραψε:2500 χλμ έως τώρα


:s_omg
Άβαταρ μέλους
By Morx
#117400 Fanboy της Dunlop.
Sportmax & Roadsmart ειχα μεινει ικανοποιημενος οποτε στο σκουτερ μετεπειτα, ειχαν μπει τα Scootsmart.
Michelin δεν θελω. Βγαζει απο φθηνιαρικα της πλακας μεχρι και ακριβα χωρις λογο κατα την αποψη μου.

Ποτε σαν benchmark δε χρησιμοποιω δρομο εντος πολης. Ειναι τελειως random καταστασεις!

Σωστη αξιολογηση σε σοβαρο δρομο εκτος πολης ΜΟΝΟ (βρεγμενο και στεγνο).


Καπου στα 7000χλμ με κοβω να αλλαζω απο CityFAIL λοιπον.
Ακουω προτασεις:

F: 120/70-15
R: 140/60-14
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#117405
Morx έγραψε:Fanboy της Dunlop.
Sportmax & Roadsmart ειχα μεινει ικανοποιημενος οποτε στο σκουτερ μετεπειτα, ειχαν μπει τα Scootsmart.
Michelin δεν θελω. Βγαζει απο φθηνιαρικα της πλακας μεχρι και ακριβα χωρις λογο κατα την αποψη μου.

Ποτε σαν benchmark δε χρησιμοποιω δρομο εντος πολης. Ειναι τελειως random καταστασεις!

Σωστη αξιολογηση σε σοβαρο δρομο εκτος πολης ΜΟΝΟ (βρεγμενο και στεγνο).


Καπου στα 7000χλμ με κοβω να αλλαζω απο CityFAIL λοιπον.
Ακουω προτασεις:

F: 120/70-15
R: 140/60-14

Καλα λογια ακουω για metzeler feelfree wintec, τα Dunlop που λες και τα καλύτερα για τα Pirelli diablo scooter.
Φοράω τα Michelin power pure τα οποία είναι πολύ καλά στο στεγνό, καλούτσικα στην βροχή άλλα δεν θες την μάρκα.
Τα περισσότερα σκουτερολάστιχα είναι για ένα χρόνο, μετά πέφτει η απόδοση τους.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#117410 Ναι αυτο εχω καταλαβει και εγω. Δεν ειναι μηχανακια που θα φανε το λαστιχο για να βγει φρεσκια γομα.
Απλα το πατανε, το πατανε, το πατανε και σκληραινει στην ασφαλτο-γυαλι εντος πολης....
(εγω παντως οτι κι αν οδηγαω το πιεζω στις στροφες, ειτε γκαζατος ειτε φρεναριστος ειτε απλα πλαγιαζοντας ουδετερα :oops: )

Βουλκανιζατερ που προτιμαω για λαστιχα μοτο και δε με εχει κρεμασει ποτε, δινει τα Dunlop Scootsmart στις διαστασεις που εγραψα, 160€
Καλα δεν ειναι; Φρεσκα-φρεσκα εννοειται!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#117416 Καλά είναι, ίσως τα έβρισκες κάνα 20αρικο πιο κάτω, αλλά δεν αξίζει η διαφορά αν εμπιστεύεσαι τον μάστορα που θα τα βάλει.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#117419 Ο συγκεκριμενος, κατ'εμε ειναι επαγγελματιας με τα ολα του.
Στο βαλε-βγαλε, ΠΛΕΝΕΙ ΠΑΝΤΑ τις ζαντες. Εχουν δεν εχουν σκονες η λαδια απο την αλυσιδα.
Δεν εχω δει πολλους να το κανουν αυτο, ουτε προσεχουν τι αγγιζουν με βρωμικα χερια.
Εβγαζε γαντι για να πιασει το τιμονι να σηκωσει τροχους στα stand και το ξαναβαζε να κανει δουλεια.

160 τοποθετημενα ζυγοσταθμισμενα it is ... δε με καιει 10 πανω 10 κατω... η δουλεια να γινει σωστα με απασχολει και η συμπεριφορα του εκαστοτε συνεργειου. Παροχη υπηρεσιων ειναι και ο δικος μου κλαδος.