Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#373200 Οκτώβρης 2016, λίγο μετά τα γενέθλια και λίγο πριν να φύγω για κανα 4μηνο απο Ολλανδία, λέω να πάω μια βόλτα για να κανονίσω το σέρβις για το CBR. Eλεγα να το ετοιμάσω πριν φύγω απο τα χοντρά και να αφήσω μόνο τα λάδια.
Σκάω μύτη στον τυπά που το είχα αγοράσει για να συζητήσουμε και τί βλέπω?

Εικόνα

:s_inlove

Τον ρωτάω, πόσα μου παίρνεις το CBR για να το ανταλλάξω με το κοκκινάκι? μου λέει 1800.
4200 το VFR, του κόβω ενα διακοσαρι για να τα στρογγυλέψουμε και σκέφτομαι ότι για το CBR θέλω το λιγότερο ένα χιλιάρικο μαζέματα. με 2k έχω ενα πολύ πιο all around μηχανάκι, 5 χρόνια νεώτερο και σαφώς πιο ταξιδιάρικο. Μουμπλε μουμπλε, με πιάνει και λίγο το συναισθηματικό για το CBR (πρώτη μηχανή :oops: ) αλλά αποφασίζω να το διώξω μιας κι αν του έκανα τα μαζέματα θα το παντρευόμουν και δε θα οδήγαγα κάτι άλλο για πολλά χρόνια.
Στο μεταξύ γλίτωνα ασφάλειες τέλη για 4 μήνες, θα μου το κράταγε φυλαγμένο μέχρι να γυρίσω κι έτσι κατέληξα με καινούργιο δίτροχο.

Το μηχανάκι είναι σε εξαιρετική κατάσταση, ο τυπάς ήταν ψείρας κι έκανε και τα σέρβις του όλα στο δικό μου. Εχει εξτρά τα εξατμισόνια :inlove: μια γαμάτη χειροποίητη gel σέλα κι ένα πιο ψηλό φέρινγκ. Του έβαλα εγώ θερμαινόμενα grip, tankbak με quicklock της givi, usb και βάση για την μπαγκαζιέρα.

Πρώτες εντυπώσεις.
Εντελώς άλλη λειτουργία κινητήρα :lol: Εχει σαφώς περισσότερη ροπή απ το CBR αλλά μου φαίνεται ένα κλικ πιο δυσκίνητο, ίσως είναι και απλά θέμα συνήθειας. Πολύ πιο άνετη θέση οδήγησης, νομιζω ότι δε θα έχω κανένα θέμα με το road trip στην Ισπανία τον Απρίλη.

Ενα πρώτο ενοχλητικό: δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ χώρο κάτω απ τη σέλα :s_sad Εκεί που στο CBR έχωνα το λουκέτο, εδώ ούτε καπότες δε χωράνε :vava:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#373204 Καλοτάξιδο κι απο εδώ :metalo:

ABS και αλλαγμένη θέση στα grip βλέπω, εκτός αν ξεγελάει η φώτο και φαίνονται τόσο ψηλά :hmmm:

Μηχανάκι έρωτας και απόλυτα ταξιδιάρικο....μπες εδώ http://www.mybike.gr/profile/1892-%CF%8 ... %AE%CF%82/ κι εδώ https://openhorizons.wordpress.com/cate ... %80%CE%B7/ και διάβασε τις διαδρομές του τύπου με παλαιότερο μοντέλο VFR για να σου ανοίξει την όρεξη :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#373211 Σας ευχαριστώ παίδες :thumbsup:

dimik έγραψε:Καλοτάξιδο κι απο εδώ :metalo:

ABS και αλλαγμένη θέση στα grip βλέπω, εκτός αν ξεγελάει η φώτο και φαίνονται τόσο ψηλά :hmmm:

2/2 έχεις, κόβει το μάτι :superman:

ξεκινάω ανάγνωση :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#373214 Μπράβο καπετάνιο!! Καλοτάξιδο, καλοστριφτο και πάντα όρθιος!!


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By dimik
#373296
rx8_drifter έγραψε:2003 είναι kilo :)

Aντε σειρά σου :protest:

btw, είμαι εγώ παράξενος σχετικα με το χώρο κάτω απ τη σέλα ή όντως ειναι γτπ?

Είσαι παράξενος, ταξιδιάρα μηχανή που κυκλοφορεί το 90% του χρόνου της φορτωμένη έστω με μια μπαγκαζιερα είναι όχι σκούτερ για την πόλη.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#373318 Αφιερωμένο ,απο μια 'προηγουμενη' ζωή

Εικόνα

Εικόνα

Εντάξει πιο πολυ ταξίδια το πήγαινα, μέγαρα τρεις τέσσερις φορές πήγε όλο κι όλο αλλά αυτές ειχα ευχαιρες

Πιστεύω θα το χαρείς πιό πολυ απο το cbr , εχει εναμοναδικο χαρακτήρα
Γράψου και το vfrhellas forum, εχει πολυ χρήσιμα πράγματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#373371
KiloMeater έγραψε:Εικόνα

Εικόνα


Ωραιο στυλ! :s_thumbsup

Κανε μια χαρη στο εαυτο σου και παρε μηχανη. Εκει που ζεις , με τους δρομους, τα τοπια και την παιδεια των οδηγων ειναι κριμα να μην εχεις.
Ακομα και 10 Κυριακες τον χρονο να βολταρεις θα γινεις αλλος ανθρωπος. Μου βγαζεις μια μελανχολια καθε φορα που γραφεις στα μοτο-τοπικα η οποια δεν ταιριαζει σε νεο ανθρωπο. Δεν σε πηρανε τα χρονια ρε συ.
Ειμαι σιγουρος οτι ολη η οικογενεια θα καταλαβει, ειδικα η γυναικα σου εφοσον σε γνωρισε με μοτο και ταξιδεψε μαζι σου.

:s_howdy :s_roses



ΥΓ. Πανο συγνωμη για το hijack, αλλα ξερεις "μηχανοβιος" στην ψυχη χωρις μοτοσυκλετα ειναι αετος χωρις φτερα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#373375
KiloMeater έγραψε:Αφιερωμένο ,απο μια 'προηγουμενη' ζωή


Βρες το φωτογράφο της δεύτερης φώτο και πάρε του ένα κινητό να τραβάει. :s_tongue