Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#76310 Ανοίγω αυτό το θέμα ωστε να ποστάρουμε διάφορα προιόντα σχετικά με το αυτοκίνητο τα οποία μπορούν ενδεχομένως να προκαλέσουν βλάβες στο αυτοκίνητο αλλά και τραυματισμούς στο χρήστη.

Είχα δείξει στο παρελθόν τις επικίνδυνες ηλεκτρολογικές ασφάλειες οι οποίες δέν καίγονται: http://fubar.gr/dangerous-fuses/


Σήμερα βρήκα άλλο ένα τέτοιο προιόν. Είναι καλώδια εκκίνησης μπαταρίας, τα οποία αγόρασα απο έναν πλανώδιο για 10 ευρώ, όμως απ ότι είδα τα ίδια ακριβώς υπάρχουν και σε διάφορα ελληνικά eshop με τιμές που ξεκινούν απο 5 ευρώ

Εικόνα

Στη συσκευασία γράφουν οτι αντέχουν 1200 Αμπέρ και το καλώδιο φαίνεται αρκετά χοντρό. Όμως με μια πιό κοντινή εξέταση:

Εικόνα

Αυτό είναι το σημείο που το καλώδιο ενώνεται με την τσιμπίδα. Όπως φαίνεται ο χαλκός είναι ελάχιστος και όλο το πάχος του καλωδίου είναι στη μόνωση.

Δέν ξέρω την συνολική διατομή του χαλκού, αλλά με το μάτι δέν θα το εμπιστευόμουν για πάνω απο 15-20 Ampere.

Με τη μέθοδο 4-wire μέτρησα την αντίσταση του κάθε καλωδίου και τη βρήκα 58 mΩ, δηλαδή 116 mΩ και για τα δύο. Αν ήταν να περάσουν 100A ρεύματος απο αυτό το καλώδιο, το οποιο είναι τυπικό για εκκίνηση, θα πέφτανε 1200 Watt μόνο στα καλώδια και θα αρχίζανε να λιώνουν κατευθείαν.

Επιπλέον η πτώση τάσης πάνω στα καλώδια θα είναι τόσο μεγάλη που το αυτοκίνητο δέν θα ξεκινά.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#76314 Πλάκα-πλάκα, έχω ένα παρόμοιο σετ (ίδιο σακουλάκι, για τα καλώδια δεν ορκίζομαι) και τα έχω χρησιμοποιήσει ήδη 2 φορές για να γεφυρώσω, δούλεψαν κανονικά χωρίς υπερθέρμανση ή άλλα παρατράγουδα (από 206 στο CX7, αν έχει κάποια σημασία).

Κάτι άλλο που πουλάνε διάφοροι και μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνο και ζημιογόνο (σε μένα έτσι έγινε) είναι οι διάφοροι "στροβιλιστές" (τύπου Tornado, Cyclone κλπ). Επειδή η κατασκευή τους και η τοποθέτηση είναι κυριολεκτικά της πλάκας, είναι εξαιρετικά πιθανό, ειδικά σε κάποια μοντέλα, είτε (α) να φύγει από τη θέση του και να σκίσει ότι κολλάρο βρει μπροστά του, είτε (β) ακόμα-ακόμα να ξεκολλήσουν κάποια από τα -αστεία- πτερύγια και να τα ρουφήξει η μηχανή :omg:

Εμένα μου συνέβη μόνο το (α), αλλά και πάλι δεν μου έκανε μικρή ζημιά (κανά 15000χιλιαρο δραχμές τότε). Χώρια που φυσικά όχι μόνο δεν δουλεύουν, αλλά αντίθετα εμποδίζουν τη ροή του αέρα, με αποτέλεσμα να μειώνουν την απόδοση του κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#76452 Αυτά τα καλώδια είναι για να φορτίσεις αργά και με πολλές απώλειες την μπαταρία. Με τίποτα για να βάλεις μπρος με άδεια μπαταρία. Όπως δείχνει και η φωτό πρόκειται για μεγάλη πατάτα-απατεωνιά-εξαπάτηση-παραπληροφόρηση κλπ. Βασικά είναι απλά άχρηστο αλλά μπαίνει δικαιωματικά και στα επικίνδυνα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#76469
The Ace έγραψε:Κάτι άλλο που πουλάνε διάφοροι και μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνο και ζημιογόνο (σε μένα έτσι έγινε) είναι οι διάφοροι "στροβιλιστές" (τύπου Tornado, Cyclone κλπ). Επειδή η κατασκευή τους και η τοποθέτηση είναι κυριολεκτικά της πλάκας, είναι εξαιρετικά πιθανό, ειδικά σε κάποια μοντέλα, είτε (α) να φύγει από τη θέση του και να σκίσει ότι κολλάρο βρει μπροστά του, είτε (β) ακόμα-ακόμα να ξεκολλήσουν κάποια από τα -αστεία- πτερύγια και να τα ρουφήξει η μηχανή :omg:

Εμένα μου συνέβη μόνο το (α), αλλά και πάλι δεν μου έκανε μικρή ζημιά (κανά 15000χιλιαρο δραχμές τότε). Χώρια που φυσικά όχι μόνο δεν δουλεύουν, αλλά αντίθετα εμποδίζουν τη ροή του αέρα, με αποτέλεσμα να μειώνουν την απόδοση του κινητήρα.



Νομίζω ο στροβιλιστής για να δουλέψει χρειάζεται και μαγνητάκια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#76530
mirage έγραψε:Ποσο ειχε κοστισει αυτο το μαραφετι;


Αν λες για το Tornado/Cyclone/όπωςαλλιώςλεγόταν, δεν θυμάμαι, ήταν πριν σχεδόν 20 χρόνια, το είχα πάρει από τον παππούλη στην Autopro και το είχα βάλει στη φιλτροχοάνη στη ΖΧ. Έφυγε από την θέση του, έσκισε κολλάρο, το σωλήνα της εισαγωγής, και κόλλησε πριν την πεταλούδα :omg: Ευτυχώς το πήρα πρέφα αμέσως και έκοψα, πριν κάνει πολύ σοβαρή ζημιά. Πάντως credit στον παππούλη, το πήρε πίσω και μου έδωσε τα λεφτά μου αμέσως και χωρίς κουβέντα.

Πάντως όλα αυτά τα μαραφέτια (μαγνητάκια, στροβιλιστές, "υδρογόνα" κλπ) ούτε καν αν σε πληρώνουν δεν πρέπει να τα βάζεις, αφού και μειώνουν απόδοση και ζημιά μπορεί να κάνουν....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#76535
The Ace έγραψε:
mirage έγραψε:Ποσο ειχε κοστισει αυτο το μαραφετι;


Αν λες για το Tornado/Cyclone/όπωςαλλιώςλεγόταν, δεν θυμάμαι, ήταν πριν σχεδόν 20 χρόνια, το είχα πάρει από τον παππούλη στην Autopro και το είχα βάλει στη φιλτροχοάνη στη ΖΧ. Έφυγε από την θέση του, έσκισε κολλάρο, το σωλήνα της εισαγωγής, και κόλλησε πριν την πεταλούδα :omg: Ευτυχώς το πήρα πρέφα αμέσως και έκοψα, πριν κάνει πολύ σοβαρή ζημιά. Πάντως credit στον παππούλη, το πήρε πίσω και μου έδωσε τα λεφτά μου αμέσως και χωρίς κουβέντα.

Πάντως όλα αυτά τα μαραφέτια (μαγνητάκια, στροβιλιστές, "υδρογόνα" κλπ) ούτε καν αν σε πληρώνουν δεν πρέπει να τα βάζεις, αφού και μειώνουν απόδοση και ζημιά μπορεί να κάνουν....

Διάβαζες burn out ε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#76536 Το ιδιο ειχα παθει και γω με μια χοανη που ειχα βαλει πανω στην πεταλουδα. Καπου απο Καλλιροης αγορασμενη ..Μια γομαρα..Και μεσα ειχε ενα λαστιχακι..και φυσικα σε ενα ανοιγμα το ρουφηξε..ευτυχως δεν περασε μεσα...

Τοτε ειχα κανει την πρωτη μετατροπη μονο. Δλδ εκκεντρα προγραμμα εξατμιση.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#76537
bill33 έγραψε:Διάβαζες burn out ε; :lol:


Γενικώς όχι, αλλά άμα πέσει στα χέρια μου κανά τέτοιο καγκουροπεριοδικό, του ρίχνω μια ματιά...δουλεύει και ένας φίλος μου σε ένα από δαύτα, σε ποιο όμως δεν ξέρω....Πιο παλιά που πέρναγα και από κανά κοντροστέκι, ε όσο να'ναι τα έψαχνα πιο πολύ, πλέον σήμερα είμαστε σε cool-down φάση :innocent:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#76702 Όντως.

Και έτσι και μπερδευτείς μέσα στις σαπουνάδες και πλυθείς με την πράσινη τσόχα, έχασες το μισό σου δέρμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#77654 Δεν εχει αδικο ο gakost CARυοθραυστη. Υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν την πρασινη πλευρα οταν πλενουν το αμαξι τους, με αποτελεσμα μετα απο καμποσα πλυσιματα να φαινεται "ιστος αραχνης" πανω στο αυτοκινητο. Ιδιαιτερα πανω στο καπω, εκει που συνηθως τριβουν με κυκλικες κινησεις.