Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#111735
htanso21 έγραψε:Βρε παιδιά, ποιο ειναι το motto της carglass που λένε στην διαφήμιση;
Ποτε δεν εχω καταφέρει να πιάσω το λεει! :lol:


Εννοείς το τραγουδιστό "Carglass επισκευάζει, carglass αντικαθιστά" ?
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#111809
The Ace έγραψε:
htanso21 έγραψε:Βρε παιδιά, ποιο ειναι το motto της carglass που λένε στην διαφήμιση;
Ποτε δεν εχω καταφέρει να πιάσω το λεει! :lol:


Εννοείς το τραγουδιστό "Carglass επισκευάζει, carglass αντικαθιστά" ?


Ναι το τραγουδιστό :)
Πραγματικά αυτο λεει; :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#112026
htanso21 έγραψε:
mirage έγραψε:Ναι σε ολες τις γλωσσες.


Αν ηταν σε όλες τις γλώσσες, πχ στα ισπανικά δεν θα ήθελε περισσότερα θού ; :hmmm:



:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#137250 πως βγαζουμε και βαζουμε ενα τζαμι πισω πορτας , το παλιο στυλ οχι αυτα που ειναι κολλημενα , κατι με σχοινι σαν να θυμαμαι οτι ειχα ακουσει
Άβαταρ μέλους
By bill33
#137252
otso έγραψε:πως βγαζουμε και βαζουμε ενα τζαμι πισω πορτας , το παλιο στυλ οχι αυτα που ειναι κολλημενα , κατι με σχοινι σαν να θυμαμαι οτι ειχα ακουσει

https://www.google.gr/webhp?sourceid=ch ... %20a%20car
Άβαταρ μέλους
By otso
#137679 ευχαριστω μπιλ , σημερα βγαλαμε ενα απο ενα πεταμενο που τα κραταει ενας με οδικη βοηθεια , με τον πιτσιρικα μου.
απο 70 που ειχε ζητησει παλια το πηρα 25 σημερα ,και μαλλον πολλα του εδωσα .
το απογευμα το βαλαμε με τον μικρο , ειναι πανευκολο με σχοινι , ειχα βαλει και λιγο γλυκερινη στο λαστιχο .
κι ετσι το φιεστακι μου του 78 το πρωτο μου και το μοναδικο καινουργιο εχει και παλι τζαμι στην κωλοπορτα μετα 2 χρονια .
νοιωθω ευτυχισμενος.


ρε μπιλ στειλε με πμ τι καλλιεργουσε ο κρητικος με εχει φαει η περιεργεια.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#386923 Καλησπέρα και χρόνια πολλά στο φόρουμ. Δυστυχώς την έκανα την (μέγιστη) βλακεία μου σήμερα. Επειδή σφύριζε ο υαλοκαθαριστήρας του συνοδηγού (έβαλα έναν φτηνό προ 6μήνου και τον τελευταίο καιρό σφύραγε συνέχεια όποτε δούλευε) πήγα το μεσημέρι να τον αλλάξω. Σηκώνω το μπράτσο του, το αφήνω σηκωμένο έχοντας αφαιρέσει τον υαλοκαθαριστήρα (μάκτρο) και πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του, ακουμπάω κάπως με το νέο μάκτρο το όρθιο μπράτσο και αυτό κατεβαίνει πάνω στο παρμπρίζ με δύναμη, λόγω του ελατηρίου που έχει και χτυπά το γυμνό μέταλλο του μπράτσου χαμηλά δεξιά το κρύσταλλο του παρμπρίζ. Αμέσως σηκώνω το μπράτσο και βλέπω πολλαπλές έντονες ρωγμές με κέντρο το σημείο του χτυπήματος φυσικά και μεγάλου μήκους (τουλάχιστον 5 εκατοστά έκαστη), οπότε πάμε δυστυχώς για αντικατάσταση παρμπρίζ...
Η ασφαλιστική μου (Groupama) από όσο θυμάμαι από παλιότερη προ 3ετίας ερώτησή μου σε αυτούς (είχα ένα μικρό σημάδι από πέτρα που επισκευαζόταν ωστόσο τοπικά αλλά σκεφτόμουν μήπως αξίζει να πάω για αντικατάσταση) συνεργάζεται με 3 αλυσίδες επισκευών/αντικατάστασης παρμπρίζ, τις Glassdrive, Glassfit & Φίλης Glass. Από ότι μου είχαν πει τότε, μόνο μέσω των συγκεκριμένων εταιρειών ισχύει η κάλυψη της θραύσης κρυστάλλου. Φυσικά αύριο πρωί-πρωί θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους για να επιβεβαιώσω την πολιτική τους και τι δέχονται, αλλά φοβάμαι ότι θα μου πουν ότι πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο συνεργείο μιας εκ των προαναφερθεισών εταιρειών.
Το θέμα είναι παιδιά, τι να προσέξω και αν έχετε εμπειρία καλής δουλειάς από κάποιο συνεργείο που να ανήκει στο δίκτυο αυτών των εταιρειών. Το σίγουρο είναι ότι θα ζητήσω να μπει παρμπρίζ του ίδιου εργοστασίου με την ίδια σήμανση (Pilkington E1 σαν το γνήσιο). Παίζει να δεχτούν και τοποθέτηση γνήσιου; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ή να ζητήσω για να μη γίνει καμιά ζημιά;
Τα φώτα σας παιδιά παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#386926 αυτό που ειπες να απαιτησεις γνησιο παρμπρίζ.Εαν δεν, φυγε από την ασφαλιστικη.
Παρε και ένα σφυρακι και μεγαλωσε το ραγισμα,ωστε να μην μπορει να επισκευαστεί.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#386933 To ράγισμα είναι πολύ μεγάλο κι ακτινικής μορφής οπότε ούτως ή άλλως δεν παίζει με την καμία να επισκευάζεται.
Το να αλλάξω ασφαλιστική αν εμμένουν μα μη δεχτούν αλλαγή με το γνήσιο, είναι κάτι που το σκέφτομαι, αλλά δυστυχώς δε θα με βοηθήσει πρακτικά σε κάτι τώρα που έγινε η ζημία και πρέπει να αποκατασταθεί η ζημία με κάλυψη από τη συγκεκριμένη εταιρεία με την οποία έχω συμβόλαιο μέχρι τον Αύγουστο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#386946 ριξε κανα καντηλι.Πιανει συνηθως.

Εάν δεν πιασει,σπασε κάθε εβδομαδα το παρμπρίζ επι 2 μηνες,
Παιδια αυτά τα ιμιτασιόν που μου βαζετε είναι αχρηστα.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#386956 Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Μπορεις να κανείς όπου θέλεις την επισκευή αλλά θα πληρώσεις εσυ, θα κοπεί απόδειξη αναλυτική στο όνομα του ασφαλισμένου για το αυτοκίνητο και θα σε πληρώσει μετά από κάποιο διάστημα η ασφάλεια. Αυτό που ζητάς, δηλαδή να βάλεις γνήσιο παρμπρίζ είναι αυτονόητο. Κοίταξε μόνο μέχρι ποσά χρήματα είναι ασφαλισμένο για θραύση κρυστ´αλλων. Αν πας στα συνεργαζόμενα με την ασφαλιστική εταιρία συνεργεία δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις εσυ την επισκευή, αλλά εξοφλείται άμεσα από την ασφ.εταιρια. Στο αλλάζουν και φεύγεις.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#387016 Kαλημέρα. Δυστυχώς η Groupama έχει ρητό όρο στα συμβόλαιά της ότι που επί λέξει γράφει τα εξής:

ΘΡΑΥΣΗ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ: Κατά τροποποίηση παντός αντιθέτου γενικού ή και ειδικού όρου η κάλυψη δίνεται μόνο στην περίπτωση που η
αποκατάσταση των ζημιών συνεπεία θραύσης κρυστάλλων γίνεται αποκλειστικά και μόνο με αποκατάσταση σε είδος από το δίκτυο των
συνεργαζόμενων με την εταιρία συνεργείων.


Αυτά μου είπαν και πριν λίγο απ' το τηλέφωνο.

Νομικά αυτό σημαίνει ότι αν το πάω σε ανεξάρτητο από το δίκτυό τους (GlassDrive, GlassFit, FilisGlass) συνεργείο, αυτοί (ασφαλιστική) δεν έχουν δέσμευση να μου δώσουν ούτε 1 ευρώ που λέει ο λόγος.
Οπότε το ερώτημα στην περίπτωσή μου καταλήγει να είναι, αν υπάρχει γνώμη από κάποιον φίλο εδώ μέσα για κάποιο συνεργείο που να ανήκει στο δίκτυο αυτών των 3 εταιρειών στην Αττική, προκειμένου να το επιλέξω για την αντικατάσταση.
Βέβαια και στην περίπτωση αυτή, θα προσπαθήσω να πιέσω να μπει το μαμά παρμπρίζ και όχι το αντίστοιχο ΟΕΜ, μια που αυτό δεν αποκλείεται (ξεκάθαρα τουλάχιστον) από τους όρους του συμβολαίου. Το μόνο που υπάρχει στους όρους της θραύσης κρυστάλλων πέρα από αυτόν που προανέφερα είναι ότι το μέγιστο ποσό που καλύπτουν είναι στα 1000 ευρώ ανά ασφαλιστική περίοδο (έτος), ποσό που προφανώς είναι πολύ παραπάνω από την αξία αντικατάστασης παρμπρίζ (υλικά και εργασία) ακόμα και σε περίπτωση που μπει γνήσιο κι όχι απλά ΟΕΜ (το γνήσιο στην περίπτωσή μου πρέπει να έχει τιμή καταλόγου γύρω στα 375-400 ευρώ στην όπελ).