Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#850745 Μεσα στην πολη, μεχρι τωρα εχω καταληξει στο περιπου 32 μπρος/πισω. Πολυ χαμηλοτερο απο το ελαχιστο οριο που δινει η Βαγκ για αδειο αμαξι, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι σειφ. Λεω περιπου 32 γιατι δεν ειχα χρονο να ψαχτω. Τωρα θα αρχισω τις μετρησεις πιεσης ελαστικων και θα το κανω αλφαδια :metalo:

Για ταξιδι με τη νεκροφορα τιγκα γεματη και με δεδομενο οτι θα γινοταν ολο με 150-200 χλμ/ωρα ειπα να ανεβασω στα 35 μπρος/ 37 πισω. Παλι λιγο κατω απο τα ορια της Βαγκ που λεει κατι 40φευγα φορτωμενος!!! Ξεκιναω ετσι και με το που φτανω Αθηνα (ακατουρητος :shifty: ) με τη μια μετραω λαστιχα. Ειχαν φτασει ολα στο 42.

Αυτο που ξερω απο σεταπ ειναι το εξης: Οταν ζεσταθει το λαστιχο ιδανικο ειναι να παραμεινει σχετικα κοντα σε πιεση σε σχεση με οταν ηταν κρυο. Δηλαδη αν μπεις με 32, ειναι προτιμοτερο στο φουλ ζεστο του να εχει ανεβασει 37, παρα 42. Προσεξα λοιπον οτι τα μπροστινα ανεβασαν 7 μοναδες και τα πισω μονο 5 μοναδες. Ξεκιναω επιστροφη λοιπον και βαζω 2 κλικ πανω τα μπροστινα και τα εχω ολα στο 37. Το αποτελεσμα στην πιστα πηγε ιδανικα. Τα πισω ανεβασαν παλι απο 37->42. Και τα μπροστινα απο 37->41.5. Δηλαδη με την ιδια ταχυτητα, τα μπροστινα λαστιχα ανεβασαν λιγοτερες μοναδες σε σχεση με πριν.

Με το συγκεκριμενο φορτωμα και συνθηκες ταξιδιου, εχω σε σχεδον πληρη ισορροπια μπρος/πισω αξονα δηλαδη. Αυτο ερχεται να επιβεβαιωσει κατι που ξερω εδω και χρονια. Το αμαξι μου ειναι ζυγισμενο σωστα οταν εχω πανω απο 100 κιλα ερμα φορτωμενα πισω στην καροτσα. Μεσα στην πολη που πισω εχω μονο τα παιδια, ο κωλος δεν καθεται στην ασφαλτο οπως θα τον ηθελα. Αλλα οταν εχω 100 κιλα ερμα σερνεται απο γκαζι το ερμο. Ενα δραμα ζω ΓΤΧΜου :s_cry

Με βλεπω να τους πιανω με τιποτα χταποδια πισω στην καροτσα τη γυναικα με τα παιδια για να φτιαξω το ζυγισμα και να την κανω διαστημοπλοιο τη γρια :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#850754 μετρητη αερα πηρες κανα καλο,η σε πιασανε οι τσιπιες? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#850755
dimviii έγραψε:μετρητη αερα πηρες κανα καλο,η σε πιασανε οι τσιπιες? :shifty:

Aυτό θέλω να το μαθω και εγώ.Να πάρω ιδέες.

Προς ώρας έχω αγοράσει https://www.amazon.co.uk/gp/product/B09 ... UTF8&psc=1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#850759
dimviii έγραψε:μετρητη αερα πηρες κανα καλο,η σε πιασανε οι τσιπιες? :shifty:


Για τιποτα περιφερειακα (λαστιχα-πιεσομετρα-λαδια) ειναι μανουλα οι Γαλλοι :s_yes

https://www.skroutz.gr/s/7553357/Michel ... tikon.html

Σε αμαξια βρισκεις και πιο πριμιουμ αλλου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#850765
George_Prix έγραψε:
dimviii έγραψε:μετρητη αερα πηρες κανα καλο,η σε πιασανε οι τσιπιες? :shifty:


Για τιποτα περιφερειακα (λαστιχα-πιεσομετρα-λαδια) ειναι μανουλα οι Γαλλοι :s_yes

https://www.skroutz.gr/s/7553357/Michel ... tikon.html

Σε αμαξια βρισκεις και πιο πριμιουμ αλλου :shifty:

Aκριβούτσικο αλλά ωραίο .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#850769
George_Prix έγραψε:
dimviii έγραψε:μετρητη αερα πηρες κανα καλο,η σε πιασανε οι τσιπιες? :shifty:


Για τιποτα περιφερειακα (λαστιχα-πιεσομετρα-λαδια) ειναι μανουλα οι Γαλλοι :s_yes

https://www.skroutz.gr/s/7553357/Michel ... tikon.html

Σε αμαξια βρισκεις και πιο πριμιουμ αλλου :shifty:


Κιμπαρης :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: στα μανομετρα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#850775
mousatos έγραψε:https://www.amazon.de/-/en/Michelin-009526-Controller-Wear-Reifengr%C3%B6%C3%9Fe/dp/B00KEJSI6A/ref=sr_1_1?crid=YT0JJJJ9CY4L&keywords=Michelin+009526&qid=1703885085&sprefix=michelin+009526+%2Caps%2C158&sr=8-1

μισή τιμή.


Εικόνα

22.41€ μαζι με τα μεταφορικα για να παραλαβεις μετα απο 3 εβδομαδες. Της πλακας προταση μου εκανες, λες και ειμαι κανενα λιγουρι :thumbsdown:

Οπως το πας, σε λιγο θα μου προτεινεις να βαλω και τιποτα 15w40 λαδια στο αμαξι. Ω γουειτ :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#850778
dimviii έγραψε:Κιμπαρης :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: στα μανομετρα :shifty:


Ενα χιλιαρικο ημουνα ετοιμος να σκορπισω για την παρτη σου να περασω το προγραμμα (βαλε και κανενα τελικο, κανενα φιλτροκουτι και καμια σκαστρα που ειχα κατα νου) και παλι γκρινιαζεις :x

Και μαλιστα ειμαι ακομα με το ιδιο χρεπι κινητο που δε βγαζει ουτε μιση μερα η μπαταρια :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#850781 Ε βάλε motul 300V αφού δεν είσαι τσίπης.
https://bobistheoilguy.com/forums/threa ... st-5519122

"With regard to 'long use'. Before running this OCI I discussed this with Motul who explicitly stated an OCI of 10-13.000 km would be fine for the oil. Their claim was that there is sufficient additives to allow for such a use."
Άβαταρ μέλους
By bebes
#851280 Εχει κανεις άποψη για τα Dunlop Sport All Season;
Τα χαρακτηριστικά τους με ικανοποιούν, με προβλητατίζει μόνο αν εχουν θόρυβο

Τα Pirelli SF2 που ρωτησα δεν υπάρχουν στην ελληνικη αντιπροσωπία, ψαχνω καποιο λάστιχο για να αντικαταστήσω τα Hankook K125 στο Σουμπαρού.
Με τα Hankook ειμαι πολυ ευχαριστημένος, αλλά δεν πανε ρούπι σε ενδεχόμενο χιονι.
Αν και πηρα 16" ζαντες για να βαλω χειμερινα, βλεπω οτι ισως δεν αξιζει τον κοπο και ψαχνω κατι σε "4 εποχών" απλα δινω έμφαση στο ησυχο ταξίδι και την αντοχή στη ζεστΑ της Ελλάδας.

Επίσης βλέπω και το Discoverer All Season της Cooper. Πιο αθόρυβο σε σχεση με το Dunlop, σχεδιο σαν το Pirelli αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι πιο "σκληρο" στη χρήση.
Cooper kai Dunlop μου τα τοποθετουν στα 500€ (215-55/17)

Ενας λόγος που σκεφτομαι τα συγκεκριμενα λαστιχα είναι η διαθεσιμότητα και οτι εχουν αμφότερα το σήμα με τη νιφάδα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#851330 Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που σε ανησυχεί ο θόρυβος?Γιατι οτι allseason εχω οδηγήσει δεν είχε ποτέ θέμα στο συγκεκριμένο τομέα.
Dunlop έβαζα για πολλά χρόνια και χειμερινά ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε κανένα τομέα.Θα τα προτιμούσα ειδικά σε σχέση με τα cooper.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#851331 Το εξηγεί:

bebes έγραψε:απλα δινω έμφαση στο ησυχο ταξίδι και την αντοχή στη ζεστΑ της Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#851391 Πριν τα Hankook είχα τα crossclimate.
Μεγάλη διαφορά είδα στον θόρυβο όταν έκανα τη μετάβαση, + μισό λίτρο χαμηλότερη κατανάλωση.


< >