Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#340963
mirage έγραψε:
elteo έγραψε:
popolaros έγραψε:225/45/17 σήμερα , Goodyear asymmetric 3 , 380 Euro

Mακρυα.

< phone

Λαστιχαρα βασικα. Ενταξει ειχες προβλημα αλλα μακρια FFS.....
Μιλαμε για λαστιχο που εχει πουλησει τρελα, γνωριζω μεγαλη βαση χρηστων του που ειναι υπερευχαριστημενοι. Βεβαια μετα τα 050 πως να μην είναι...

< >

Η goodyear βγαζει πολυ καλα λαστιχα.
Εδω τα απλα compact εβαλα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
|λογοκρισία|,εντελως αθορυβα,με σωστη συμπεριφορα σε στεγνο και βρεγμενο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#340964
edmond έγραψε:Eddie τσέκαρε μία και dunlop bluresponse.

Κορυφαιο λαστιχο στην κατηγορια μεταξυ καθημερινης και σπορτιβ χρησης.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#341057 Τελικά οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν.
Το ΜΙΝΙ που πήρα μεταχειρισμένο φοράει Michelin Cross climate τα οποία μπήκαν πάνω τον Φεβρουάριο του 2016 από την προηγούμενη κάτοχο. Μην με ρωτάτε γιατί επέλεξε αυτά, ούτε η ίδια δεν ήξερε.
Χτες τα παρατηρούσα (8.000χλμ). Τα μπροστά έχουν φθαρεί σημαντικά σε σχέση με τα πίσω. Προφανώς οι ελληνικές θερμοκρασίες βοηθούν σε αυτό.
Θα κάνω αλλαγή μπρος πίσω και τον επόμενο Σεπτέμβρη θα τα αλλάξω με συμβατικό θερινό ελαστικό.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#341565 Θενκ γιου ολ για τις προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#341969 Προτάσεις για ελαστικά σε διάσταση 215/45/17 με δείκτη 91W.
Οδήγηση Giuseppe Busso.
ΟΧΙ Bridgestone, όχι δευτεράτζες μάρκες-εταιρείες θυγατρικές κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#341975
diplomat έγραψε:Δεν μπορείς να πας σε 225/45/17; Moυ φαίνεται ότι έχει λιγότερες και πιο ακριβές επιλογές σε 215. :hmmm:


Θα γονατίσει σε επιδόσεις η 147.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#341980 Α, ναι. Ξέχασα ότι μιλάμε για 147. :oops: ΄Ισως να ήταν καλύτερα να πήγαινες σε 205/45... αν και προσωπικά δεν θα το 'κανα.

-Pirelli PZero Nero.
-Michelin Pilot Sport 4.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#342031 Δυστυχώς η Pirelli δεν έχει τίποτα σπορ σε 215/45/17 (έχει σε 205 ή σε 225). Οπότε θα πρότεινα Michelin Supersport.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απορρίπτονται τα Bridge...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#342032
georgetz έγραψε:Τα'χει δοκιμάσει κανείς τα Πάιλοτ Σπορ 4 ?

Τα έχω εγώ στο Golf, πολύ ικανοποιημένος σε όλες τις συνθήκες. Από αντοχή δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά από κράτημα και άνεση είναι καλύτερα από τα SC5 σε όλες τις συνθήκες. Σήμερα τα δοκίμαζα σε βρεγμένο και δεν έδειχναν υποψία γλυστριματος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Xaris
#342104
dimik έγραψε:
georgetz έγραψε:Τα'χει δοκιμάσει κανείς τα Πάιλοτ Σπορ 4 ?

Τα έχω εγώ στο Golf, πολύ ικανοποιημένος σε όλες τις συνθήκες. Από αντοχή δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά από κράτημα και άνεση είναι καλύτερα από τα SC5 σε όλες τις συνθήκες. Σήμερα τα δοκίμαζα σε βρεγμένο και δεν έδειχναν υποψία γλυστριματος.


Συμφωνώ σε σύγκριση με τα sc5,επίσης κάτω απο 10 βαθμούς αργούν ελαφρώς να ζεσταθούν..(παντα σε σύγκριση με 9,10,11 μήνα που ειχαμε περισσότερη ζέστη)σε σύγκριση με pzero nero έρχονται σε θερμοκρασία στο μισο χρονο
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#342672 Pzero Nero στην 147 τα φχαριστήθηκα μόνο στα Μέγαρα.
Σε κάτι κρύα παραλίγο να με πουλήσουν κιόλας (γλίστραγαν).

Από τα Eagle έμεινα πιο ευχαριστημένος συνολικά (καθημερινή χρήση).
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#343174 Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά σε όλους, με υγεία!

Θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ δύο ελαστικων (διάσταση 225/40/18):
Barum Bravuris 3HM (300€ τοποθετημένα):
https://www.skroutz.gr/s/7329278/Barum- ... 8-92Y.html

και

Fulda SportControl (360€ τοποθετημένα):
https://www.skroutz.gr/s/7338989/Fulda- ... 8-92Y.html

Τα μεν bravuris τα έχει ξάδερφος κανα χρονο τωρα και του έχουν φανεί καλα, τα δε sportcontrol τα γλυκοκοιταζω γιατί είχα και carat exelero παλιότερα που μου άρεσαν πολυ. Επίσης τα sportcontrol έχουν καλύτερη βαθμολογία στο βρεγμένο (B έναντι C) και είναι και πολύ πιο ήσυχα από τα bravuris (68db έναντι 72). Κατανάλωση έχουν και τα δύο Ε....λογική για 225/40/18, μιας και πολλά αλλα έχουν F.

Τι λετε μεταξύ των δύο αυτών λοιπόν;

Ευχαριστώ!