Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#351840 Εγώ είχα πάρει τις φθηνότερες από Autoplus.
Μια χαρά ήταν και δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές με τις ακριβές.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#351855 Autosοck δεκαετίας τις δοκίμασα φέτος πρώτη φορά. Καμία σχέση με αλυσίδες. Δεν χτυπάνε και ίσως καλύτερη αίσθηση στο τιμόνι. Είχα και πάγο και χιόνι και είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση τους. Είμαι περίεργος να δω και την φθορά τους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#351858 Μόλις οδηγήσεις έστω και για λίγο σε καθαρό δρόμο μεταξύ ας πούμε χιονισμενων παγωμενων κομματιων έχεις θέμα αν θυμάμαι καλά, φθείρονται πολύ γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#351888 Όσο τις χρησιμοποιούσα στο αυτοκίνητο, δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Η απόδοσή τους είναι ίδια, ίσως και καλύτερη από τις κανονικές αλυσίδες, με την μοναδική διαφορά να είναι όταν χρειάζεται να ξεθάψεις Ρόδα που έχει θαφτεί σε όγκο χιονιού.

Κρατουσαν 3 με 4 χρόνια με περίπου 20-30 φορές χρήση τον χρονο


< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#351911
Kon5 έγραψε:Χρήστο με την bmw ανέβηκες? Εχεις φωτο απο το δρόμο κ το μαζντα?
:lipsealed: :lipsealed:


Όχι, Κωνσταντίνε (ποτέ δεν παίρνω το μεγάλο όταν έχω την παραμικρή υποψία ότι θα χρειαστώ γρύλο για να βάλω τις autosock). Ούτως ή άλλως χτες ανεβήκαμε με του ΜΙΚ. Τετρακίνητος και με χιονολαστιχα και αυτός και παρόλα αυτά γλιστρούσε απίστευτα.

Φωτό δεν τράβηξα.


< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#351938
lemon3 έγραψε:Παίδες μην υπολογίζετε σε λάστιχα που απλά αναγράφουν m+s για να κάνουν δουλειά. Στο φορτηγάκι τα dueler a/t ΔΕΝ φτουράνε σε χιόνι. Μόνο σε μαλακό χιόνι λίγο λίγο και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Προχτές που χιόνισε καλά για τα εδώ δεδομένα(~10 πόντους) το μεσημέρι, πήγα να ανέβω ανηφόρα στο σπίτι μου. Το καθημερινό δεν το πήρα καν, μάταιος κόπος, πήρα την σουμπαρούκλα με καλοκαιρινά, αμφιβάλλοντας αν θα ανέβει. Τελικά είχα δίκιο, δεν ανέβηκε :lol: οπότε πήρα το αγροτικό για δοκιμή. Όσο μακριά πήγε το σουμπαρού, τόσο πήγε και το αγροτικό, με τα a/t. Δεν το σώνανε ούτε τα αργά, ούτε το ημιμπλοκέ πίσω, τίποτα. Αν ήταν φρέσκα μπορεί να πήγαινε και λίγο παραπάνω.


Eκεί που το LC κόλλησε με τα michelin cross (a/t είναι, και λίγο καλύτερα στο χιόνι απ' τα περισσότερα m+s), το forester με τα χειμερινά πέρασε αέρα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#351972 Sorry Δημήτρη, αλλά αν μιλάμε για αυτά: http://www.michelin.gr/tyres/michelin-latitude-cross μιλάμε για αστεία, δήθεν, AT M&S.

Εγώ φοράω τέτοια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Δεν λέω ότι είναι τόσο μαλακά όσο τα χειμερινά, αλλά ποτέ δεν με τρόμαξαν ακόμα και σε πάγο. Βέβαια είναι τόσο μαλακά που σφυρίζουν ακόμα και στο παρκάρισμα. :lol: Φυσικά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις ό,τι και να οδηγείς για αυτό ακόμα και στα τέρατα υπάρχει πρόβλεψη! :rtfm: Δείτε το πάνω αριστερό πέλμα της δεξιάς ερπύστριας όπως κοιτάμε εμείς (από χθεσινή εκπαίδευση της 16ης Μεραρχίας). Λέγονται παγοπέλματα και τοποθετούνται ανά μερικά πέδιλα ώστε να σπάνε τον πάγο. Μεγάλο μαμήσι το βάλε-βγάλε... :vava: :

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 13 Ιαν 2017, 21:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#351976 Υπάρχουν και διάφορα είδη πάγου και δέν γλιστράνε όλα το ίδιο.

Ο πάγος που προήλθε απο πατημένο χιόνι που πάγωσε δέν γλιστράει πολύ γιατι έχει πολλές άγριες ακμές και πιάνει το λάστιχο πάνω τους.

Ο πάγος που προήλθε απο νερά που πάγωσαν είναι τελείως φλάτ και γλιστράει απίστευτα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#351991
fubar.gr έγραψε:Υπάρχουν και διάφορα είδη πάγου και δέν γλιστράνε όλα το ίδιο.

Ο πάγος που προήλθε απο πατημένο χιόνι που πάγωσε δέν γλιστράει πολύ γιατι έχει πολλές άγριες ακμές και πιάνει το λάστιχο πάνω τους.

Ο πάγος που προήλθε απο νερά που πάγωσαν είναι τελείως φλάτ και γλιστράει απίστευτα.


Φυσικά και ισχύει αυτό. Ο λεγόμενος "μαύρος πάγος" είναι ένα λεπτρό στρώμα νερού που έχει παγώσει πάνω από την άσφαλτο και ενώ γλιστράει πολύ, δεν διακρίνεται καν. Βασικά εκεί μόνο τα καρφιά σε σώζουν. :help:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352310
REALZEUS έγραψε:Ούτε εκεί καθαρίζουν τους δρόμους, ε Πέτρο; :lol:

όλο αυτό έγινε Αλέξανδρε σε 30 λεπτά, σήμερα έλιωσαν όλα :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#352580 Εξαιρετικά τα michelin energy saver + σε χιόνι. Έτυχε να προσπεράσω μερικούς αργότερους οδηγούς στη χιονισμένη εγνατία αλλά και στα περίχωρα της πόλης . Κινήθηκα χωρίς πρόβλημα ανάμεσα στις 2 λωρίδες παρά τη συγκέντρωση περισσότερου χιονιού σε εκείνο το σημείο ( που συνήθως μένει ακαθάριστο).