Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#170486 Με ένα σετ καλών χειμερινών και με την υδροπνευματική σηκωμένη, μπορεί να ντροπιάσει πολλά ψεύτο-SUV η C5 υποθέτω. Ειδικά αν βάλεις και αλυσίδες, μπορει να πάει σε μπόλικο χιόνι.
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#189741 Για μια ώρα ανάγκης, τι θα προτείνατε, αλυσίδες ή κουβέρτες; Το αυτοκίνητο είναι ένα QQ 1.5D προσθιοκίνητο.

Νομίζω ότι στο παλιό forum ήταν ορισμένοι οι οποίοι αγόραζαν από Γερμανία (για χαμηλότερες τιμές), αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#189744 Οι αλυσιδες ειναι για hardcore καταστασεις. Εκτος απο δουλεια στο χιονι κανουν και στον παγο, οπου η "κουβερτα" δεν μπορει να κανει τιποτα.

Ψαξου απο e-bay.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#190376 Πέρυσι , τα πρωινά με cold start (-5c, -10c, τέτοια νούμερα) ο κινητήρας κροταλιζε αρκετά, σε σημείο που είχα αρχίσει να κοιτάω θεματα καδενας χρονισμου THP
Φέτος δεν το κάνει, το μόνο που έχει αλλάξει είναι το ενδιάμεσο service. Παίζει να βάλανε άλλα λάδια κατάλληλα για χειμώνα κρύα κτλ και να έκανε τη διαφορά. Πέρυσι ήμουνα με "ελληνικά" λάδια.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#190419 Δεν υπαρχουν λαδια για χειμωνα. Όλα ιδια είναι. Παντως το δικο μου αυτοκινητο δεν κροταλιζε ουτε στο -25 C.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#190423 Τσίμπησα μεταχειρισμένες weissenfels με 20 ευρώ, αχρησιμοποίητες. Αλλάζω κ υαλοκαθαριστήρες σήμερον κ είμαι κομπλέ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#191003
KiloMeater έγραψε:Πέρυσι , τα πρωινά με cold start (-5c, -10c, τέτοια νούμερα) ο κινητήρας κροταλιζε αρκετά, σε σημείο που είχα αρχίσει να κοιτάω θεματα καδενας χρονισμου THP
Φέτος δεν το κάνει, το μόνο που έχει αλλάξει είναι το ενδιάμεσο service. Παίζει να βάλανε άλλα λάδια κατάλληλα για χειμώνα κρύα κτλ και να έκανε τη διαφορά. Πέρυσι ήμουνα με "ελληνικά" λάδια.
Ελληνικά ξένα δεν θα πει τίποτα. Ποια ήταν τα "ελληνικά" και ποια τα "ξένα";; Αν από πχ 10-40 πήγες σε 5-30 ή 0-30 τότε ναι κάνει διαφορά.

Υποθέτω αλλάξανε και φίλτρο. Μήπως βάλανε φίλτρο με ανεπίστροφη βαλβίδα οπότε δεν πέφτουν τα λάδια πίσω στο κάρτερ.
Σημείωση: τέτοιο φίλτρο μπαίνει μόνο αν προβλέπεται από τον κατασκευαστή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#203061 Εικόνα

Το είχα παρατημένο δύο εβδομάδες καθώς είχαμε φύγει οικογενειακά, το ξεθαψα από το χιόνι και έβαλα εμπρός με αμφιβολία αν θα πάρει, ευτυχώς πήρε εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#210203 Στο αυτοκίνητο έχω ένα ζευγάρι Save-A-Tow Traction Ramp για την περίπτωση που κολλήσω σε άμμο, χιόνι ή λάσπη. Τα έχω πολλά χρόνια και μέχρι σήμερα δεν τα χρησιμοποίησα σε δικό μου αυτοκίνητο, αλλά έκαναν καλή δουλειά 3-4 φορές που χρειάσθηκε να ξεκολλήσουμε αυτοκίνητα φίλων. Πρίν μήνες είχα δεί τα dv4car που κατασκευάζονται στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν πωλούνται εδώ, αλλά στην Αγγλία, στην Αυστραλία κλπ και σε τιμή >130€

Βρήκα στο Amazon αυτά (ίδια με αυτά) και μου ήρθαν προχθές. Είχα μια αμφιβολία αν θα μπορέσουν να ταιριάσουν στις ρόδες μου (αφού το δισκόφρενο και το κέλυφος από τις δαγκάνες απέχουν ελάχιστα χιλιοστά από το εσωτερικό της ζάντας) κι αν τα μεταλλικά μέρη βρίσκουν στο αλουμίνιο της ζάντας. Εχθές τα δοκίμασα και όλα καλά! Τα μεταλλικά μέρη δεν ακουμπάνε στην ζάντα και ο ιμάντας πέρασε ανάμεσα από τις δαγκάνες και την ζάντα, χωρίς να κινδυνεύει να δημιουργήσει πρόβλημα.

Παρά το πλαστικό μέρος, φαίνεται καλή κατασκευή και η τοποθέτησή τους είναι υπόθεση δευτερολέπτων. Δεν υποκαθιστούν τις αλυσίδες ή την χιονοκουβέρτα, και προορίζονται μόνο για να ξεκολλήσει το αυτοκίνητο και να κινηθεί λίγα μέτρα.

Αχρείαστα να είναι...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#210221 Pitt εδω φαινεται οτι πουλιεται σε κατι περιεργα μερη http://dv4car.com/index.php/en/contact-us-en ακομα και σε σας τους βορειους
για παρε κανα τηλ να δουμε ποσο το δινουν. φανταζομαι οσα τους λειπουν ,αλλα παραξενο που δεν δινουν διαδικτυακα.
ενδιαφερον φαινεται
οσο για το αλλο που αγορασες ειναι 1 σε καθε ροδα; αμα δειναν 3 θα ηταν σαν αλυσιδες σαν το ελληνικο και θα ηταν ενδιαφερον
βλεπω το πουλανε σαν αλυσιδες για χιονια . λες; θα κανει δουλεια ενα μονο; δεν θα κανει γκντουπ ;πας με αυτο 17 χλμ;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#210226 Δεν πωλούνται εδώ ?
Έχει 11 σημεία τα 6 στην Αττική με τηλέφωνα για να ρωτήσετε

http://dv4car.com/index.php/en/contact-us-en
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#210235 http://xionoalysides.gr/info.php?catego ... duct_id=92

Δοκιμασμένη λύση. Σαν να μην φοράς τίποτα. Εδώ είναι η παγίδα βέβαια που ξεγελάει. Δοκιμασμένες σε κατηφόρα με πάγο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#210250
otso έγραψε:οσο για το αλλο που αγορασες ειναι 1 σε καθε ροδα; αμα δειναν 3 θα ηταν σαν αλυσιδες σαν το ελληνικο και θα ηταν ενδιαφερον
βλεπω το πουλανε σαν αλυσιδες για χιονια . λες; θα κανει δουλεια ενα μονο; δεν θα κανει γκντουπ ;πας με αυτο 17 χλμ;


Δεν μ’ ενδιαφέρει να υποκαταστήσω τις αλυσίδες μ’ αυτά, ούτε προορίζονται γι’ αυτόν τον σκοπό. Έχω και αλυσίδες και χιονοκουβέρτες, αλλά αν μπεί η ρόδα βαθιά μέσα σε λάσπη, άμμο, ή πολύ χιόνι, δεν μπορείς να βάλεις αλυσίδες για να ξεκολλήσεις. Αυτά προορίζονται για τα λίγα μέτρα που χρειάζεται να κυλίσει το αυτοκίνητο για να ξεκολλήσει.

Το Distribution Network in Greece στο dv4car μάλλον προστέθηκε τις τελευταίες μέρες, αφού έως την προηγούμενη εβδομάδα που έψαχνα για να παραγγείλω δεν υπήρχε. Σε κάθε περίπτωση, αυτά που πήρα είναι για ώρα ανάγκης, είναι πανάλαφρα και αρκετά στιβαρά, δεν πιάνουν χώρο στο αυτοκίνητο και κοστίζουν το 1/10 της τιμής των dv4car.

kyr80 έγραψε:http://xionoalysides.gr/info.php?category_id=24&product_id=92

Δοκιμασμένη λύση. Σαν να μην φοράς τίποτα. Εδώ είναι η παγίδα βέβαια που ξεγελάει. Δοκιμασμένες σε κατηφόρα με πάγο.


Ωραίες είναι, αλλά πρόκειται για "αλυσίδες" που αγκαλιάζουν την ρόδα. Για άλλον σκοπό προορίζονται αυτές, για άλλο σκοπό αυτά που πήρα.
BTW αυτές δεν μπαίνουν στο 3008 λόγω πάχους (>12mm)