Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#342576 Εγω κατι καρυδακια ειχα παρει απο λιντλ και μου διαλυθηκαν παραδοξως.

<
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#342585
otso έγραψε:Μαστορα στο δικο μου σπιτι δεν υπαρχει ουτε γερμανικο πειρουνι.


mirage έγραψε:Βλεπω απο Lidl ψωνιζουμε ομως


ΦΑΑΑΑΑΑΠΠΠΠΠΠ!!!
Άβαταρ μέλους
By otso
#342705 ευχαριστω

παλια οταν πρωτανοιξε εγω και κατι γυφτοι , τωρα ντρεπομαι να παω και επειδη δεν εχω ορεξη να χαιρεταω την ελιτ που ψωνιζει πια πιοτητα γερμανικα .οι γυφτοι πανε παραδιπλα στον βασιλοπουλο . εμεις οι στερεολαδιτες εχουμε τον γαλαξια .
Η καλυτερη μου ειναι αμα εχει κανα εργαλειο που χρειαζομαι το χρησιμοποιω και το παω πισω .

Α και dimviii πες αλευρι
ποιος την εχει την einhell ;

ΦΑΑΑΑΑΑΠΠΠΠΠΠ!!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#342716 1-1 :s_blush
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#343943 Το γράφω εδώ σε συνέχεια του θέματος με το antallaktikaonline. Οι τύποι είναι και επισήμως απατεώνες. Πήρα τηλ γιατί στα email δεν απάντησε φυσικά κανείς. Ήταν μία Λαζοντόιτς στο τηλ με σπαστά ελληνικά και πάλευε να είναι ευγενική, εγώ δεν ήμουν καθόλου.

Μην τα πολυλογώ ξεκίνησε τις ιστορίες:

Λάζα: "ναι δίκιο έχετε αλλά ξέρετε τα Stark έχουν 3 χρόνια εγγύηση και τα Ferodo δεν τα προτιμούνπλέον"
Εγώ: "δεν πειράζει εμένα αυτά μ' αρέσουν, τα χετε ή θα μου κάνετε refund?"
Λάζα: "ναι να σας τα στείλουμε αλλά ξέρετα θα πάρει 2 βδομάδες να κάνετε την επιστροφή και μετά άλλες 2 να σας στείλουμε τα Ferodo, θα χάσετε πολύ χρόνο"
Εγώ: "αυτή δεν είναι λογική, είναι σαν να μου λέτε ότι στέλνετε ότι θέλετε χωρίς ειδοποίηση ώστε να μη μπει στη διαδιακασία ο πελάτης να κινήσει επιστροφή του προϊόντος"
Λάζα: "όχι όχι προς θεού δεν κάνουμε κάτι τέτοιο, βεβαίως και να τα επιστρέψετε και να σας στείλουμε τα Ferodo"
Εγώ: "ξέρετε άλλαξα γνώμη, δεν θέλω να μου στείλετε τίποτα. Θέλω να κάνω επιστροφή του προϊόντος όπως έχω δικαίωμα εντός 14 ημερών και μου γίνει refund. Το τονίζω refund και όχι να κοπεί πιστωτικό" :x
Λάζα: "μάλιστα, θα μιλήσουμε με Γερμανία και θα σας στείλουμε μέχρι το βράδυ ενημερωτικό email με τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσετε"
Εγώ: "καλώς αλλά μη με βάλετε στη διαδικασία να σας ψάχνω γιατί και στα προηγούμενα email που έστειλα δεν έλαβα καμία απάντηση"

Προβλέπω ότι email δεν θα έρθει ποτέ και θα αργήσω πολύ να ξεμπλέξω με δαύτους. Πολύ κρίμα να μην έχουν social media να μπω να κάνω λίγο γιορτή. Εν τω μεταξύ χθες που άλλαζα λάστιχα είδα ότι θέλουν αλλαγή και οι δίσκοι μπρος-πίσω και πάμε για γερό πακέτο πάλι και μου χουν φάει τα νιαμού το 60αρι... :rant:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#343948 Στέφανε μπορεί αυτοί να μην έχουν social media αλλά έχουν οι πιθανοί τους πελάτες, ανέβασε στο fb όλο το story και όλο και κάποιοι θα το ξανασκεφτούν να παραγγείλουν από εκεί.

Επί τι ευκαιρία χρόνια πολλά και για την γιορτή σου και καλή χρονιά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#343966 Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Εγώ δεν έχει νόημα να το ανεβάσω. Κι αν το δουν 500 άτομα που έχω φίλους τι θα καταλάβουν? Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι σχήμα έχουν τα τακάκια ή ότι μπορείς να τα ψωνίσεις απ' το ιντερνετ. Τέσπα αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση για μπρος-πίσω δίσκους συν μπροστινά τακάκια (τα πίσω είναι καινούρια), ευχαρίστως να την ακούσω.

Budget ας πούμε 250€ για όλα αυτά (αν δεν βγαίνει αφήνουμε στην απέξω τους πίσω δίσκους γι' αργότερα). Δεν με ενδιαφέρει τόσο η μακροβιότητα όσο η απόδοση. Από δίσκους έχω δοκιμάσει Brembo και κράτησαν περίπου το μισό απ' όσο οι μαμίσιοι ενώ και από απόδοση τίποτα το ιδιαίτερο. Από τακάκια μπροστινά έχω δοκιμάσει κεραμικά EBC (άθλια), Textar (μέτρια), Mintex (χάλια) κι αυτά που έχω τώρα πάνω και νομίζω είναι Jurid (επίσης ψιλοχάλια). Γενικά ενώ τα φρένα του αυτοκινήτου ήταν άψογα με το μαμίσιο setup (ΑΤΕ τακάκια μπροστά, άγνωστου προελεύσεως δισκοι), δεν έχω καταφέρει τα φέρω σ' αυτό το επίπεδο με κανένα από τα aftermarket ανταλλακτικά που έχω δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#344033 Fiat Doblo Diesel

Χανει το ψυγειο του καλοριφερ το αμαξι του 2009..
Στην Fiat λοιπον θελουν 500 για αντικαταστααση..
Ο μαστορας εξω θελει 150 εργασια και τα ανταλλακτικα θα του τα παω εγω (κοστος 120)
συνολο 270 ο μαστορας θες και 24% για τιμολογιο 335 ευρω

πηγα και το πηρα ζητησαν 50 ευρω για την διαγνωση τους τα εδωσα με της ευχες μου για καλη χρονια..

Μετα ψαχνουν γιατι μετα το τελος της εγγυησης δεν παταει αμαξι στο συνεργειο ...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#344064 Επανήλθαν τα βερολινέζικα ζωάδια. Μου κάνουν την εξής αντιπρόταση:

1) Κρατάω Stark, μου πιστώνουν τα 50κατι € από τα Ferodo να υπάρχουν στο account μου για επόμενη αγορά
2) Κρατάω Stark, μου στέλνουν τα Ferodo που όλως τυχαίως μια βδομάδα μετά είναι διαθέσιμα αλλά πρέπει να πληρώσω μία μικρή διαφορά :x γιατί δεν τρέχει κάποια προσφορά σήμερα, θα τα έχω σε 5-8 εργάσιμες
3) Κρατάω Stark, μου κάνουν refund στον τραπεζικό λογαριασμό

Σε κάθε περίπτωση μου μείνανε αμανάτι τα Stark! Ούτε αυτοί δεν τα θέλουν! :lol: 2ο σετ τακάκια στην άκρη από λάθος παραγγελία, έχω κι ένα σετ ΑΤΕ που κάθεται εδώ και 2 χρόνια.

Τείνω προς τη λύση 2 γιατί μοιάζει η πιο σύντομη και θέλω να τελειώνω μέσα στην άλλη βδομάδα γιατί φεύγουν και οι δικοί μου και δεν θα μπορώ να το πάω το αμάξι. Από κει και πέρα μακριά και αγαπημένοι με τους συγκεκριμένους. Τουλάχιστον σήμερα δείχνουν να το τρέχουν το ζήτημα και να αναγνωρίζουν τη |λογοκρισία| τους. Δεν παύουν όμως να είναι απατεώνες με πρόθεση.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#344079 Πριν χρονια που ηθελα να αλλαξω τακακια βρηκα online ενα μαγαζι στο Περιστερι που νομιζω εκανε εισαγωγη Ferodο. Πηγα, παρκαρα απ'εξω. Μπηκα μεσα, ζητησα μπροστινα τακακια για 147, ο τυπος κοιταξε ενα βιβλιο και μου εφερε το κουτι. Πληρωσα 55 ευρω πρπ. Τα περασα σε συνεργειο στην γειτονια. Ολα καλα, πολυ καλα τακακια. Τι ηθελες και εμπλεκες με μικρομαγαζα?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#344090 Καθόλου μικρομάγαζο δε φαίνεται το antallaktikaonline. Χώρια που πήρα κι άλλα πράγματα. Αν είχα χρόνο και διάθεση να ψάξω σε φυσικά καταστήματα δεν θα ασχολιόμουν προφανώς. Έγραψα εξαρχής τους λόγους που επέλεξα αγορά από εκεί.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#353903 Service και γενικό συμμάζεμα Audi Q5 2.0T S-tronic 2009 με 127.000χλμ

Ανταλλακτικά/Αναλώσιμα:

1) λάδι Castrol Edge FST Titanium 4lt 5w/30: 34.72€
2) φίλτρο λαδιού Mahle: 10.88€
3) μπουζί 4x Denso Platinum: 43.54€
4) υγρά φρένων Motul RBF 600 2x500ml: 26.80€
5) μπροστινά Τακάκια Ferodo Premier: 58.98€
6) 2 μπροστά κάτω ψαλίδια Febi Bilstein: 245.75€
7) ΟΕΜ φούσκα ημιαξονίου: 51€
8) σετ αμορτισέρ Bilstein B6: 475€

Εργασία:

1) 30€ το service (λάδια/μπουζί)
2) 120€ η τοποθέτηση φούσκας, ψαλιδιών, αμορτισέρ, τακακίων

Σύνολο: 1.096,67€

Και του χρόνου!