Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#217246
panos2171 έγραψε:Οταν ειμαι σταματημενος(λογικα το κανει και εν κινησει) αν αναψω τα αλαρμ η τη μεγαλη σκαλα αρχιζει ενα τρεμουλο. Τι παιζει να ειναι;


Πολυ μικρη διαφορα στροφων στο ρελαντι πριν-μετα. Για να ανταπεξελθει ο κινητηρας στο επιπλεον φορτιο, δινει λιγο "γκαζι" απο μονος του. Τη διαφορα τη νιωθεις, δεν φαινεται στο στροφομετρο.
Λογικα θα το κανει και αν αναψεις τις αντιστασεις στο πισω τζαμι, ή οτιδηποτε εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#217398 Αρχίζουμε απο τα βασικά:

Έλεγχος των πόλων της μπαταρίας αν είναι καλά σφιγμένοι και αν έχουν οξείδωση. Αν έχουν οξείδωση, λύσιμο, καλό τρίψιμο με μια λεπτη συρματόβουρτσα και ξέβγαλμα με νερό και καλό σφίξιμο πάλι.

Στη συνέχεια, έλεγχος των καλωδίων της μπαταρίας. Έχουν κοψίματα ή κάτι περίεργο? Εκεί που καταλήγει το θετικό στη μίζα και στο δυναμό είναι καλά σφιγμένα χωρίς οξείδωση? Εκεί που καταλήγει το αρνητικό κάπου πάνω στο σασί είναι καλά σφιγμένο και χωρίς οξείδωση?

Αν τα παραπάνω είναι εντάξει, σε τί κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία? Το αυτοκίνητο παίρνει εύκολα μπρός ή έχει κάποιο δισταγμό?

Αν όλα τα παραπάνω είναι εντάξει, τότε βάζουμε ένα πολύμετρο στα άκρα της μπαταρίας και με τον κινητήρα σε λειτουργία βάζουμε ένα ένα τα μεγάλα φορτία μπρός, αντίσταση πίσω τζαμιού, ανεμιστήρας AC, μεγάλα φώτα.

Αν η τάση πέφτει κατω απο τα 13 Volt τότε υπάρχει πρόβλημα στο δυναμό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#219918 Οι πόλοι της μπαταρίας είναι καθαροί και η καλωδίωση ΟΚ. Μπροστά παίρνει κανονικά. Σήμερα πάντως ανεβάζοντας ταυτόχρονα τα παράθυρα, με το κλείσιμό τους, συνεχίζοντας να έχω πατημένα τα κουμπιά χαμήλωσε τόσο ο εσωτερικός φωτισμός όσο και τα φώτα. Επίσης πέσαν οι στροφές στο ρελαντί και τις ανέβασε μόνο του, όταν τ άφησα επανήλθε.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#219934
Pitt έγραψε:Πρόσεξες το στροφόμετρο; Αν η μπαταρία σου δεν είναι εντάξει, μπορεί ακόμη και να πέφτουν οι στροφές του ρελαντί και να τρέμει το αυτοκίνητο.

panos2171 έγραψε:To πρόσεξα ναι δεν πέφτουν. :hmmm:

panos2171 έγραψε: Επίσης πέσαν οι στροφές στο ρελαντί και τις ανέβασε μόνο του, όταν τ άφησα επανήλθε.


Όπως ήδη σου είπα, πάνε να ελέγξεις την μπαταρία σου.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#220036
panos2171 έγραψε:Οι πόλοι της μπαταρίας είναι καθαροί και η καλωδίωση ΟΚ. Μπροστά παίρνει κανονικά. Σήμερα πάντως ανεβάζοντας ταυτόχρονα τα παράθυρα, με το κλείσιμό τους, συνεχίζοντας να έχω πατημένα τα κουμπιά χαμήλωσε τόσο ο εσωτερικός φωτισμός όσο και τα φώτα. Επίσης πέσαν οι στροφές στο ρελαντί και τις ανέβασε μόνο του, όταν τ άφησα επανήλθε.


Δεν ειναι και τοσο προβλημα. Ειχες αναμμενα φωτα,εσωτερικα φωτα καμπινας και μπορει και αλλες καταναλωσεις πχ φωτα στοπ ανεμιστηρα καλοριφερ κλπ. Επισης αναφερεις παραθυρα δηλαδη καταλαβαινω δουλευες 2 παραλληλα. Οταν κρατας πατημενο τον διακοπτη ενω ειναι κλειστο πχ το παραθυρο επειδη ζοριζεται το μοτερ τραβαει πιο πολλα αμπερ. Δεν ειναι και τοσο παραλογο να πεσει η ενταση των φωτων.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#265267 Eχει κανεις να προτεινει φτηνο (σχετικα) κ καλο συναγερμο;
Θα μπει σε fiesta του 2005 , ο cobra που φοραει πανω τα παιξε...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#319493 Έχει το corsa έναν συναγερμό και δεν βρίσκω τρόπο να κλειδώνω απλά το αυτοκίνητο χωρίς συναγερμό (σκίζει τη μπατ.). Αν κλειδώσω με το κλειδί, κλειδώνει μόνο την πόρτα του οδηγού. Υπάρχει περίπτωση να τον βγάλω off από καμία ασφάλεια; :hmmm: Δεν έχει κλειδάκι κλπ. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#319527 Αν είναι από αυτους που βάζει (έβαζε) η opel κάπου έχει ένα μπουτόν που το πατάς συγκεκριμένες φορές (στο πρώην δικό μου του corsa D 09, 11 φορές) πάρε τηλ στην οπελ που αγοράστηκε ή πάνε σε κάποιον που τοποθετεί συναγερμούς
Άβαταρ μέλους
By xenos
#319750
106s16 έγραψε:Αν είναι από αυτους που βάζει (έβαζε) η opel κάπου έχει ένα μπουτόν που το πατάς συγκεκριμένες φορές (στο πρώην δικό μου του corsa D 09, 11 φορές) πάρε τηλ στην οπελ που αγοράστηκε ή πάνε σε κάποιον που τοποθετεί συναγερμούς


Είναι της opel, έχει κάτι αυτοκόλλητα patrolline. :hmmm:
Που διάολο να ναι αυτό το μπουτόν; Θα προσπαθήσω αλλά είναι κάπως παλιό το αμάξι, δεν ξέρω τι θα μου πουν.

edit: To googlαρα και βρήκα από άλλο φόρουμ το εξής:
Λοιπόν στο τηλεχειριστήριο κρατάς πατημένο το ξεκλείδωμα για δευτερόλεπτα γιατι μετα κατεβαίνουν τα παράθυρα και ταυτόχρονα πατάς το κλείδωμα του χειριστηρίου(είναι σαν να τα πατάς ταυτόχρονα απλά πρώτα το ξεκλείδωμα και μετα το κλείδωμα .....Ο συναγερμός έτσι δεν ενεργοποιείτε!
Όλα τα παραπάνω τα έγραψα διότι ούτε στην opel ούτε στην patrol line το ήξεραν και αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα θα γλιτώσει απο πολύ κοπο!Απο μπαταρία δεν έχω ξαναμείνει!


Θα το δοκιμάσω! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#321113
xenos έγραψε:edit: To googlαρα και βρήκα από άλλο φόρουμ το εξής:
Λοιπόν στο τηλεχειριστήριο κρατάς πατημένο το ξεκλείδωμα για δευτερόλεπτα γιατι μετα κατεβαίνουν τα παράθυρα και ταυτόχρονα πατάς το κλείδωμα του χειριστηρίου(είναι σαν να τα πατάς ταυτόχρονα απλά πρώτα το ξεκλείδωμα και μετα το κλείδωμα .....Ο συναγερμός έτσι δεν ενεργοποιείτε!
Όλα τα παραπάνω τα έγραψα διότι ούτε στην opel ούτε στην patrol line το ήξεραν και αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα θα γλιτώσει απο πολύ κοπο!Απο μπαταρία δεν έχω ξαναμείνει!


Θα το δοκιμάσω! :yahoo:


@@ :thumbsdown:

106s16 έγραψε:στην ασφαλειοθήκη αριστερα του τιμονιού αν θυμάμαι καλά


Thanks, θα τσεκάρω. :)