Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#255312 δεν θα σε αφησει αμεσα,αλλα βαλτο στο προγραμμα να τον αλλαξεις τον συμπλεκτη. Μπορει να σου βγαλει αρκετες χιλιαδες χλμ εαν δεν τον ζοριζεις.Απεφυγε παρκαρισματα σε ανηφορες πχ.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#255318 Ευχαριστώ για την απάντηση. Γράφω περί τα 15000χλμ το χρόνο και είχα κατά νου να προβώ σε αντικατάσταση σετ συμπλέκτη σε 30 - 50 χιλ. χλμ από σήμερα (200-220 χιλ. χλμ συνολικά). Ελπίζω να μου βγάλει τουλάχιστον άλλα 2 χρόνια με συνετή χρήση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#255321 το τι εχεις εσυ στο νου σου,δεν θα το πολυλαβει υποψιν ο συμπλεκτης σου, οταν θα παραδοσει το πνευμα του.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#255323 Φορτωμενος και ανηφορα, αν δεν τον προσεξεις μπορει να μειωθει δραματικα η διαρκεια ζωης. Με συνετη χρηση και αποφυγη τετοιων καταστασεων μπορεις να βγαλεις αρκετα ακομα( απ την πρωτη φορα που μου πατιναρισε και μυρισε εχω κανει πανω απο 40.000 αλλα ειμαι ολλανδια :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Morx
#255330 Με 200000χλμ στην πλατη του Passat (B5 4motion 1.8) ... τρομαξα μια φορα οταν μπηκα σε αμμο παραλιας για ροματζαδα.
Ηρθε η ωρα να βαλω μπρος και να ξεκινησω, κουμπωνω 1η ... σκαβει, σκαβει, σκαβει και με τους 4 τροχους ... τζιφος λεω, μειναμε. (πατιναρισμα στις 2-2500rpm)
Κανω ενα κλικ οπισθεν, τσιμπαω αμεσως φρενο, 1η απο την κορυφη στα λακκακια που εσκαψε και πατιναρισμα 2-3 δευτερολεπτα μεχρι να αρχισει να κινειται χωρις φοβο να κολλησω.

Ποτε δε θα μαθω αν μυριζε καμμενο το ελαστικο απο την τριβη με την αμμο ή ο συμπλεκτης, αλλα αλλαγη δεν χρειαστηκε ποτε!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#255575 Πιο σημαντικό από το παρκάρισμα σε ανηφόρα/κατηφόρα είναι η χρήση σε όλα τα υπόλοιπα χλμ....
Ας τσεκάρεις πρώτα μήπως θέλει κάποια ρύθμιση ο συμπλέκτης ή λίπανση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#255778
Morx έγραψε:Ποτε δε θα μαθω αν μυριζε καμμενο το ελαστικο απο την τριβη με την αμμο ή ο συμπλεκτης, αλλα αλλαγη δεν χρειαστηκε ποτε!


Να είσαι βέβαιος ότι ήταν ο συμπλέκτης. Ακόμα και κολλημένος στην άμμο και με τους τροχούς να σκάβουν, δεν μυρίζει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#256118
sknipper έγραψε:Πιο σημαντικό από το παρκάρισμα σε ανηφόρα/κατηφόρα είναι η χρήση σε όλα τα υπόλοιπα χλμ....
Ας τσεκάρεις πρώτα μήπως θέλει κάποια ρύθμιση ο συμπλέκτης ή λίπανση.

Αν εχεις κακες συνηθειες ναι, αλλα ενας ανθρωπος που εχει βγαλει κοντα 200.000 προφανως δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#256488
sknipper έγραψε:Πιο σημαντικό από το παρκάρισμα σε ανηφόρα/κατηφόρα είναι η χρήση σε όλα τα υπόλοιπα χλμ....
Ας τσεκάρεις πρώτα μήπως θέλει κάποια ρύθμιση ο συμπλέκτης ή λίπανση.


Καλημέρα. ΄Οταν λέμε για ρύθμιση του συμπλέκτη σε προσθιοκίνητο αυτοκίνητο, τι ακριβώς ρύθμιση εννοούμε; Ρύθμιση στη διαδρομή του πεντάλ (εφόσον είναι με ντίζα φαντάζομαι, που εμένα δεν είναι) ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By g47
#269851 Μια τηλεδιαγνωση παρακαλω γιατι η μανα με βγαζει τρελο.
Παρελαβε ενα ματιζ σε αριστη κατασταση, παρελαβα πισω ενα που οταν εχω ταχυτητα μεσα και συμπλεκτη απατητο το αυτοκινητο τρεμει ολοκληρο.
Οταν αποσυμπλεκω σταματα.
Συνολο χιλιομετρων με τη μανα οδηγο καμια 50αρια. Μου λεει και οτι δεν εκανε τιποτα στο αυτοκινητο. :dizzy:
Τι διαολο μπορει να του εκανε η να επαθε οσο το οδηγουσε?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269852 κοντρες με ξεκινημα απο σταση 100%.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269860 :lol:
για πες,ποτε ακριβως το κανει.Με ολες τις ταχυτητες και αφημενο τον συμπλεκτη? σε ολα τα χλμ? μονο στο ξεκινημα? ή το κανει και στα 100χλμ πχ με 5η?