Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By g47
#269863 Νομιζω οτι το κανει σε ολα τα χιλιομετρα, ειναι ανεπαισθητο το τρεμουλο στο σταματα ξεκινα, αλλα πιστευω ειναι εκει.
100% εμφανες ειναι μετα τα 30, στα 40 δε το κρατας στην ευθεια. :(
Δεν πηγα πιο πανω, το παρκαρα γιατι δε ξερω ποσο επικινδυνο ειναι.
Το κανει με ολες τις ταχυτητες ενω με πατημενο συμπλεκτη δε κανει τιποτα, σταματαει αμεσως μολις αποσυμπλεξει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269866 δλδ ρολαρεις με 80χλμ,πατας συμπλεκτη ολα σωστα,αφηνεις συμπλεκτη χωρις να πατησεις γκαζι,και αρχιζει το τρεμουλο?

στο τιμονι νιωθεις τρεμουλο,η μονο στην καροτσα?
Άβαταρ μέλους
By g47
#269870 Με 80 οχι γιατι δεν το δοκιμασα, αλλα το ιδιο σεναριο με 30, ναι, οπως το λες.

Καλη ερωτηση για το που δινει τρεμουλο, μαλλον τιμονι και καροτσα, στο τιμονι το νιωθω εντονα.
Τελευταία επεξεργασία από g47 και 20 Ιουν 2016, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269876
g47 έγραψε:Με 80 οχι, αλλα το ιδιο σεναριο με 30, ναι, οπως το λες.

Καλη ερωτηση για το που δινει τρεμουλο, μαλλον μονο στο τιμονι, δεν ειμαι 100% σιγουρος.


με 30 σταθερα,η με 30 και μονο οταν προσπαθεις να επιταχυνεις το κανει?
Άβαταρ μέλους
By g47
#269877 Ειτε χωρις γκαζι, ειτε σταθερα, ειτε επιβραδυνση, ειναι επιταχυνση, το τρεμουλο ειναι εκει.
Αλλαζει σε ενταση οσο μεγαλυτερη ειναι η ταχυτητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269880 περιεργο,δεν μπορει να παει καπου το μυαλο μου.Σε καθε περιπτωση μην το κινησεις,φορτωσε το και συνεργειο.Αφου το τρεμουλο ειναι τοσο δυνατο,μην χειροτερεψει τη ζημια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#269884 Πλάκα είναι να έχει λάσκα κάπου στο βολάν ή στο πλατώ, άλλαξε πρόσφατα δίσκο ?
Μήπως έχει εκεί κοντά καμμία βάση σαζμάν και έχει κοπεί ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#269892
21 quadra έγραψε:Πλάκα είναι να έχει λάσκα κάπου στο βολάν ή στο πλατώ, άλλαξε πρόσφατα δίσκο ?
Μήπως έχει εκεί κοντά καμμία βάση σαζμάν και έχει κοπεί ?


Παναγιωτη και εμενα πηγε το μυαλο μου στο ξεβιδωμενο πλατω/δισκο(ή αποκολληση μεγαλου κομματιου του φερμουιτ),αλλα αυτο στα 80 χλμ δεν θα εστρωνε.
Να εχει καβαλησει κανα πεζοδρομιο και να εχει στραβωσει καμια ζαντα τοσο πολυ,δεν θα εσβηνε στα 80 χλμ.
Κομμενη βαση μηχανης/σαζμαν και ενω πας με 30 χλμ χωρις να επιταχυνεις, να κουδουνιζει δεν στεκει.Να ησουν σε επιταχυνση ειναι πολυ πιθανο να το εκανε. Περιεργο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#269895
21 quadra έγραψε:Πλάκα είναι να έχει λάσκα κάπου στο βολάν ή στο πλατώ, άλλαξε πρόσφατα δίσκο ?
Μήπως έχει εκεί κοντά καμμία βάση σαζμάν και έχει κοπεί ?


Δισκο οχι, εχει 85κ και δεν εχει αλλαξει ακομα.
Δεν μπορω να σε φωτισω για τη βαση σασμαν αλλα ειναι πλεον πιθανο.

drdino έγραψε:Tι διαδρομές έκανε;


Αστικες, σταματα-ξεκινα, μαξ 50 km/h, διαρκεια καθε διαδρομης ~20 min.

dimviii έγραψε:
21 quadra έγραψε:Πλάκα είναι να έχει λάσκα κάπου στο βολάν ή στο πλατώ, άλλαξε πρόσφατα δίσκο ?
Μήπως έχει εκεί κοντά καμμία βάση σαζμάν και έχει κοπεί ?


Παναγιωτη και εμενα πηγε το μυαλο μου στο ξεβιδωμενο πλατω/δισκο(ή αποκολληση μεγαλου κομματιου του φερμουιτ),αλλα αυτο στα 80 χλμ δεν θα εστρωνε.
Να εχει καβαλησει κανα πεζοδρομιο και να εχει στραβωσει καμια ζαντα τοσο πολυ,δεν θα εσβηνε στα 80 χλμ.
Κομμενη βαση μηχανης/σαζμαν και ενω πας με 30 χλμ χωρις να επιταχυνεις, να κουδουνιζει δεν στεκει.Να ησουν σε επιταχυνση ειναι πολυ πιθανο να το εκανε. Περιεργο.


Δεν στρωνει κατι σε υψηλες ταχυτητες.
Πανω απτα 40 δεν το πηγα γιατι τρεμει πολυ. Οσο επιταχυνω αυξανεται το τρεμουλο, επιβραδυνω και μειωνεται.
Ανεξαρτητως θεσης γκαζιου, μονο αν πατησω συμπλεκτη φτιαχνει.
Ελπιζω τουλαχιστον να μην ειναι μεγαλος ο λογαριασμος.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#269910 Επειδή στρώνει το μυαλό μου πάει σε λάσκα βολάν, ή δισκόπλατο, όταν αμπραγιάρει πιέζει και ευθυγραμμίζεται, πάντως αν είναι αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και πρέπει να ακινητοποιηθεί πάραυτα και να πάει συνεργείο με γερανό ( αν είναι αυτό ) αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις θα έλεγα ότι πρέπει να το δεί μηχανικός ( κάποιος καλός με όρεξη και όχι κάποιος που βαριέται γιατί δεν πήγε να ρίξει μια βουτιά στη θάλασσα )
Άβαταρ μέλους
By italakias
#269965 Αφου οταν αποσυμπλεκεις σταματα το τρεμουλο,το προβλημα βρισκεται 1000% στον δισκο-πλατο.
Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν γινεται σωστη συμπλεξη.
Άβαταρ μέλους
By g47
#271182 Την ειχε ακουσει το ημιαξονιο, ο μπιλιοφορος και οι βασεις του κιβωτιου.
Μας πηρε μια μερα και 180 ευρω με μεταχειρισμενα για την επισκευη, τελος καλο ολα καλα.