Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#347518 Κι εγώ νομίζω ότι μπορεί όντως κάποια εργοστασαικά να είναι άριστα αλλά πρέπει να μετράει και το γεγονός ότι το αρχικό μαμά ανταλλακτικό έχει να κάνει με ένα καινούργιο αυτοκίνητο. Όπου όλα λειτουργούν όπως πρέπει, πχ οι δίσκοι είναι ίσιοι, τοποθετημένοι ίσια και τα έμβολα γλυστράνε σωστά, τα τακάκια είναι ίσως τα πιο κατάλληλα για αυτούς τους δίσκους, το υγρό φρέσκο, οι σωληνώσεις καινούργιες, όλες οι ανοχές παραμορφώσεις του συστήματος ανάρτησης δεν έχουν επηρεαστεί κοκ.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#347567 Σωστές σκέψεις...Κλασσικός ψύχραιμος onyx :thumbsup:
Εγω μόνο στις μπαταρίες πάντως το εχω παρατηρήσει αυτό. Το Α5 εχει φτάσει την 7ετια χωρίς καν φόρτιση.
Και στους υαλοκαθαριστήρες.Κράτησαν 5 χρόνια.Τωρα είμαι δύο χρόνια με champion που έκαναν 18 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351674 Έχω έρθει στην αντιπροσωπεία για λάδια-φίλτρα και μαθαίνω πως θέλει δίσκους/τακάκια μπροστά (αντέχουν αλλά 4-5.000 km, όπως λένε). 300 ευρώ με την αλλαγή. Το προχωράω ή είναι πολλά;
Επίσης μου προτάθηκε εξαέρωση με 80 ευρώ (και 1 ώρα αναμονή).
Lexus rx400h. Στα 81.000km και 9.5 χρόνια.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#351681 Χρειάζεσαι όντως;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351688 Μου έδειξε το παιδί με ένα εργαλείο, που μετράει το πάχος του δισκόφρενου, ότι είναι κάτω του ορίου (όριο 2.5 εκ). Μου έδειξε και τα τακάκια. Τώρα, αν κατάλαβα ότι θέλουν αλλαγή θα πω ψέματα. Ο ίδιος πάντως φαινόταν βέβαιος... :oops:

< >
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#351726 Ο αντιστοιχος ιδιος ηταν βεβαιος οτι το αμαξι της :inlove: ηθελε τακακια ΑΜΕΣΑ στο service των 10Κ χλμ...
Και καλα, σε μια κοπελα πετανε μια |λογοκρισία| για να πιασουν κορόιδο και εχουν ελπιδες να κοροϊδεψουν αβερτα σε αλλες περιπτωσεις. Εχω ακουσει ομως να το κανουν σωρηδον πλεον σε ολον τον κοσμο, καθε σερβις ολοι θελουν τακακια...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351729 Η αλήθεια είναι ότι είδα μια πατούρα (αν το λέω καλά) στο δίσκο. Θα προσπαθήσω να το βγάλω φωτογραφία (αν μπορεί κανένας να βγάλει άκρη).
Τακάκια πάντως βλέπω έχει αλλάξει στα 45.000km (μπρος-πίσω). Εγώ το παρέλαβα στα 63.000, οπότε θεωρώ πως τακάκια τουλάχιστον δε θα χρειάζεται ακόμη.
Έχοντας υπόψη αυτά και το γεγονός ότι τα 10.000km τα έχω κάνει σε ταξίδια, για δίσκους ακούγεται φυσιολογική η φθορά στα 81.000km;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#351737 Αν δεν έχει αλλάξει ποτέ δίσκους, ναι είναι απόλυτα φυσιολογική φθορά. Κατά τα άλλα ψάχνεις να δεις τι δίσκους και τακάκια φοράει, βλέπεις και τι μαξ φθορά σε mm δίνει ο κατασκευαστής τους (συνήθως 2mm) και έχεις την πλέον αντικειμενική εικόνα.

Αν βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με αυτόν τον τρόπο τότε απλά πήγαινε το κάπου εκτός αντιπροσωπείας να γλιτώσεις ένα 20% με τα ίδια (σχεδόν) ανταλλακτικά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351741 Ωπ. Μήπως το 2.5 που μου ανέφερε το παιδί είναι mm και αφορά φθορά; Μάλλον έτσι είναι, και όχι πάχος δίσκου σε εκατοστά όπως ανέφερα. :oops: (ένα τέτοιο εργαλείο είχε βάλει στον δίσκο).
Thnx Στέφανε. Θα κάνω μία έρευνα. Αν έχουμε κάποιον να προτείνουμε για τη δουλειά αυτή, δεχόμεθα και πμ. :s_thumbsup



edit:
Απ' ό,τι βλέπω, με 150 ευρώ περίπου παίρνω αυτές τις δισκόπλακες και αυτά τα τακάκια (της TRW... εγκρίνουμε;). Η εργασία πόσο να 'χει; :hmmm:
Παίζουν μαϊμουδιές σ' αυτά ή πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351758 Eδώ είναι ότι φοράει το Lexus RX400H 2003-2008, μπορείς να πάρεις τιμές από διάφορα καταστήματα.

https://www.bremboparts.com/europe/en/c ... 00019209-1
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#351765 @Scotch: Ιδιοι κωδικοι στο maxxparts ειναι -10 εουροι και στο mister-auto ειναι -40 εουροι (εχει ομως καμια 10αρα νομιζω μεταφορικα).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351767 :s_thumbsup
Βλέπω και κάτι τρελά εδώ για δίσκους :lipsealed:

@ 21 quadra:
Ευχαριστώ. Είναι το AWD, δεν ξέρω αν διαφοροποιείται (link). Θα το δούμε όμως.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351803
Scotch έγραψε::s_thumbsup
Βλέπω και κάτι τρελά εδώ για δίσκους :lipsealed:

@ 21 quadra:
Ευχαριστώ. Είναι το AWD, δεν ξέρω αν διαφοροποιείται (link). Θα το δούμε όμως.


Oι ίδιοι κωδικού είναι στα ανταλλακτικά

https://www.bremboparts.com/europe/en/c ... 00019210-1
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#351825
Scotch έγραψε::s_thumbsup
Βλέπω και κάτι τρελά εδώ για δίσκους :lipsealed:

@ 21 quadra:
Ευχαριστώ. Είναι το AWD, δεν ξέρω αν διαφοροποιείται (link). Θα το δούμε όμως.

Το bestpartstore νομίζω είναι συγγενικό του antallaktikaonline οπότε με προσοχή. Θυμίζω την πρόσφατη περιπέτειά μου.

Εφόσον θα πήγαινες για service θα είχε νόημα να μαζέψεις κι άλλα αναλώσιμα και τα παραγγείλεις όλα μαζί ώστε να επωφεληθείς από τη δωρεάν παράδοση. Τώρα δεν ξέρω αν σε συμφέρει να πάρεις από ξένο μαγαζί γιατί και αναμονή θα έχεις και θα πληρώσεις μεταφορικά και η τιμή θα φτάσει τιμές ελληνικού καταστήματος.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#351981
Deleted User 1 έγραψε:
Scotch έγραψε::s_thumbsup
Βλέπω και κάτι τρελά εδώ για δίσκους :lipsealed:

@ 21 quadra:
Ευχαριστώ. Είναι το AWD, δεν ξέρω αν διαφοροποιείται (link). Θα το δούμε όμως.

Το bestpartstore νομίζω είναι συγγενικό του antallaktikaonline οπότε με προσοχή. Θυμίζω την πρόσφατη περιπέτειά μου.

Εφόσον θα πήγαινες για service θα είχε νόημα να μαζέψεις κι άλλα αναλώσιμα και τα παραγγείλεις όλα μαζί ώστε να επωφεληθείς από τη δωρεάν παράδοση. Τώρα δεν ξέρω αν σε συμφέρει να πάρεις από ξένο μαγαζί γιατί και αναμονή θα έχεις και θα πληρώσεις μεταφορικά και η τιμή θα φτάσει τιμές ελληνικού καταστήματος.

Μακρια.... Είναι παράρτημα της autodoc που στην Ελλάδα παρουσία παρουσιαζετέ ως antallaktikaonline . θα εχεις πρόβλημα αλλά θα παραγγείλει και αλλά θα σου στείλουν και όχι κάτι επώνυμο αλλά της δικιάς τους φίρμας και αγνώστου ποιότητας. Θα χρυσοπληρωσεις τις μαιμουδιες.

< Smart ultra >