Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alexis3883
#324898 τό εχω γράψει λίγο πιό πάνω... απλά φρένα μπροστά γιά nissan micra k11 1000cc mod 94, τό ξαναγράφω εμπιστεύομαι τόν οδηγό σέ ιδιο αμάξι η σέ ιδια κυβικά πού εχει αλλάξει μιά δυό τρείς φορές δισκόπλακες κ τακάκια κ εχει μείνει ευχαριστημένος από τήν τάδε εταιρία σέ δίσκους κ από τήν τάδε σέ τακάκια (ειναι η πρώτη φορά πού θά αλλάξω κ δέν θέλω νά τήν πατήσω...) γιά τό αμάξι αυτό προτείνουν σε δισκόπλακες ,ENGINEERING -BRECO -BLUE PRINT -SWAG -REMSA -ASHIKA -DENCKERMANN -NIPPARTS -COMLINE - BOSCH - BREMBO -AP .
κ από τακάκια , VECTOR - BLUE PRINT - NIPPARTS - ICER - KAVO (AMC) - SWAG - NEWBLOX - MINTEX -FERODO - BOSCH - BREMBO - COMLINE .
21 quadra, βλέπω εχεις τεράστιες γνώσεις πάνω στά φρένα ,εσύ προσωπικά πού ξέρεις τά περισσότερα εργοστάσια (μάρκες) τί υλικά χρησιμοποιούν (πολύ καλά -καλά- η μέτρια)κλπ ,αν ειχες ενα απλό οικογενειακό micra 1000cc δικό σου ,ποιά θά ηταν η επιλογή σου σέ δίσκους κ σέ τακάκια ,ευχαριστώ κ περιμένω τίς προτάσεις σου οταν βρείς χρόνο καθώς κ τών υπολοίπων φίλων
Άβαταρ μέλους
By nido
#324917
alexis3883 έγραψε:προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τόν οδηγό πού τίς εχει χρησιμοποιήσει κ ξέρει αν ειναι μάπα η βγήκε καλή η αγορά πού εκανε γιά τό αμάξι του

Αν ρωτήσεις την αδερφή μου θα σου πει ότι όλα καλά είναι, αφού δεν τα έχει ζορίσει ποτέ έτσι όπως οδηγεί. Αν ρωτήσεις τον άντρα της, που δεν το λυπάται το αμάξι, θα στα βγάλει όλα μάπα και θα σου πει "τράβα πάρε κάτι πιο σοβαρό από τις πίπες που σου προτείνει το εργοστάσιο". Πρέπει να ξέρεις πώς οδηγεί και πόσο ζορίζει τα φρένα αυτός που θα εμπιστευθείς.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#324924
alexis3883 έγραψε:τό εχω γράψει λίγο πιό πάνω... απλά φρένα μπροστά γιά nissan micra k11 1000cc mod 94, τό ξαναγράφω εμπιστεύομαι τόν οδηγό σέ ιδιο αμάξι η σέ ιδια κυβικά πού εχει αλλάξει μιά δυό τρείς φορές δισκόπλακες κ τακάκια κ εχει μείνει ευχαριστημένος από τήν τάδε εταιρία σέ δίσκους κ από τήν τάδε σέ τακάκια (ειναι η πρώτη φορά πού θά αλλάξω κ δέν θέλω νά τήν πατήσω...) γιά τό αμάξι αυτό προτείνουν σε δισκόπλακες ,ENGINEERING -BRECO -BLUE PRINT -SWAG -REMSA -ASHIKA -DENCKERMANN -NIPPARTS -COMLINE - BOSCH - BREMBO -AP .
κ από τακάκια , VECTOR - BLUE PRINT - NIPPARTS - ICER - KAVO (AMC) - SWAG - NEWBLOX - MINTEX -FERODO - BOSCH - BREMBO - COMLINE .
21 quadra, βλέπω εχεις τεράστιες γνώσεις πάνω στά φρένα ,εσύ προσωπικά πού ξέρεις τά περισσότερα εργοστάσια (μάρκες) τί υλικά χρησιμοποιούν (πολύ καλά -καλά- η μέτρια)κλπ ,αν ειχες ενα απλό οικογενειακό micra 1000cc δικό σου ,ποιά θά ηταν η επιλογή σου σέ δίσκους κ σέ τακάκια ,ευχαριστώ κ περιμένω τίς προτάσεις σου οταν βρείς χρόνο καθώς κ τών υπολοίπων φίλων


Σαν πρώτες επιλογές ότι σου έβαλα σε Bold γιατί τα έχω δουλέψει, μπορεί αυτά που δεν προτιμώ να είναι - καλύτερα - αλλά δεν το γνωρίζω, απλά υποθέτω,

Η Breco είναι εταιρίας της Brembo αν αυτό λέει κάτι, επίσης η ΑΡ είναι εταιρία της Brembo αλλά είναι εξιδικευμένη και ακριβή για το αυτοκίνητο σου και δεν θα εισπράξεις στην πράξη αυτό που θα πληρώσεις, τις δισκόπλακες της Comline τις έχω δουλέψει και δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό για την κατηγορία τιμής τους, τα Remsa είναι καλά τακάκια για κάποιους και όχι για άλλους, εδώ παίζει ρόλο ο οδηγός τι ζητάει από τα φρένα του κλπ.

Τα γνήσια της Nissan δεν σου κάνουν ? Τα γνήσια ανταλλακτικά κάθε αυτοκινήτου είναι καλύτερης ποιότητας από τα aftermarket της σειράς - και ακριβότερα - κατά την αγορά τους αποσβαίνοντας την διαφορά στη χρήση τους.
Άβαταρ μέλους
By alexis3883
#325106
nido έγραψε:
alexis3883 έγραψε:προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τόν οδηγό πού τίς εχει χρησιμοποιήσει κ ξέρει αν ειναι μάπα η βγήκε καλή η αγορά πού εκανε γιά τό αμάξι του

Αν ρωτήσεις την αδερφή μου θα σου πει ότι όλα καλά είναι, αφού δεν τα έχει ζορίσει ποτέ έτσι όπως οδηγεί. Αν ρωτήσεις τον άντρα της, που δεν το λυπάται το αμάξι, θα στα βγάλει όλα μάπα και θα σου πει "τράβα πάρε κάτι πιο σοβαρό από τις πίπες που σου προτείνει το εργοστάσιο". Πρέπει να ξέρεις πώς οδηγεί και πόσο ζορίζει τα φρένα αυτός που θα εμπιστευθείς.

μιλάμε πάντα γιά οικογενειακή - προσεκτική - οικονομική - οδήγηση
Άβαταρ μέλους
By alexis3883
#325108
21 quadra έγραψε:
alexis3883 έγραψε:τό εχω γράψει λίγο πιό πάνω... απλά φρένα μπροστά γιά nissan micra k11 1000cc mod 94, τό ξαναγράφω εμπιστεύομαι τόν οδηγό σέ ιδιο αμάξι η σέ ιδια κυβικά πού εχει αλλάξει μιά δυό τρείς φορές δισκόπλακες κ τακάκια κ εχει μείνει ευχαριστημένος από τήν τάδε εταιρία σέ δίσκους κ από τήν τάδε σέ τακάκια (ειναι η πρώτη φορά πού θά αλλάξω κ δέν θέλω νά τήν πατήσω...) γιά τό αμάξι αυτό προτείνουν σε δισκόπλακες ,ENGINEERING -BRECO -BLUE PRINT -SWAG -REMSA -ASHIKA -DENCKERMANN -NIPPARTS -COMLINE - BOSCH - BREMBO -AP .
κ από τακάκια , VECTOR - BLUE PRINT - NIPPARTS - ICER - KAVO (AMC) - SWAG - NEWBLOX - MINTEX -FERODO - BOSCH - BREMBO - COMLINE .
21 quadra, βλέπω εχεις τεράστιες γνώσεις πάνω στά φρένα ,εσύ προσωπικά πού ξέρεις τά περισσότερα εργοστάσια (μάρκες) τί υλικά χρησιμοποιούν (πολύ καλά -καλά- η μέτρια)κλπ ,αν ειχες ενα απλό οικογενειακό micra 1000cc δικό σου ,ποιά θά ηταν η επιλογή σου σέ δίσκους κ σέ τακάκια ,ευχαριστώ κ περιμένω τίς προτάσεις σου οταν βρείς χρόνο καθώς κ τών υπολοίπων φίλων


Σαν πρώτες επιλογές ότι σου έβαλα σε Bold γιατί τα έχω δουλέψει, μπορεί αυτά που δεν προτιμώ να είναι - καλύτερα - αλλά δεν το γνωρίζω, απλά υποθέτω,

Η Breco είναι εταιρίας της Brembo αν αυτό λέει κάτι, επίσης η ΑΡ είναι εταιρία της Brembo αλλά είναι εξιδικευμένη και ακριβή για το αυτοκίνητο σου και δεν θα εισπράξεις στην πράξη αυτό που θα πληρώσεις, τις δισκόπλακες της Comline τις έχω δουλέψει και δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό για την κατηγορία τιμής τους, τα Remsa είναι καλά τακάκια για κάποιους και όχι για άλλους, εδώ παίζει ρόλο ο οδηγός τι ζητάει από τα φρένα του κλπ.

Τα γνήσια της Nissan δεν σου κάνουν ? Τα γνήσια ανταλλακτικά κάθε αυτοκινήτου είναι καλύτερης ποιότητας από τα aftermarket της σειράς - και ακριβότερα - κατά την αγορά τους αποσβαίνοντας την διαφορά στη χρήση τους.


ευχαριστώ θερμά γιά τίς προτάσεις σου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#325211
alexis3883 έγραψε:μιλάμε πάντα γιά οικογενειακή - προσεκτική - οικονομική - οδήγηση
Για τη χρήση που αναφέρεις δεν βλέπω το λόγο να ψάχνεσαι, βάλε ότι προβλέπει η Nissan και τέρμα, έστω κάποιο από τα επώνυμα στην απλή ή στην λίγο αναβαθμισμένη έκδοσή τους (όχι στην πολύ καλή, και ακριβή θα είναι και δεν θα σου ταιριάζει και ίσως και να μην φρενάρει καλύτερα).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#325242
alexis3883 έγραψε:τό εχω γράψει λίγο πιό πάνω... απλά φρένα μπροστά γιά nissan micra k11 1000cc mod 94, τό ξαναγράφω εμπιστεύομαι τόν οδηγό σέ ιδιο αμάξι η σέ ιδια κυβικά πού εχει αλλάξει μιά δυό τρείς φορές δισκόπλακες κ τακάκια κ εχει μείνει ευχαριστημένος από τήν τάδε εταιρία σέ δίσκους κ από τήν τάδε σέ τακάκια (ειναι η πρώτη φορά πού θά αλλάξω κ δέν θέλω νά τήν πατήσω...) γιά τό αμάξι αυτό προτείνουν σε δισκόπλακες ,ENGINEERING -BRECO -BLUE PRINT -SWAG -REMSA -ASHIKA -DENCKERMANN -NIPPARTS -COMLINE - BOSCH - BREMBO -AP .
κ από τακάκια , VECTOR - BLUE PRINT - NIPPARTS - ICER - KAVO (AMC) - SWAG - NEWBLOX - MINTEX -FERODO - BOSCH - BREMBO - COMLINE .
21 quadra, βλέπω εχεις τεράστιες γνώσεις πάνω στά φρένα ,εσύ προσωπικά πού ξέρεις τά περισσότερα εργοστάσια (μάρκες) τί υλικά χρησιμοποιούν (πολύ καλά -καλά- η μέτρια)κλπ ,αν ειχες ενα απλό οικογενειακό micra 1000cc δικό σου ,ποιά θά ηταν η επιλογή σου σέ δίσκους κ σέ τακάκια ,ευχαριστώ κ περιμένω τίς προτάσεις σου οταν βρείς χρόνο καθώς κ τών υπολοίπων φίλων

Όπως γράφτηκε και παραπάνω βάλε κάτι επώνυμο σε λογική τιμή απο γνωστή εταιρεία.Brembo,Zimerman ,textar,πχ.
Αρκετά πολύ φτηνά ανταλλακτικά υπολείπονται σε ποιότητα και μπορεί να έχεις σφυρίγματα πχ.
Είχα βάλει παλίοτερα Breco στο ΜΙΝΙ και δεν έμεινα ικανοπιημένος ουτε απο το φρεναρισμα αλλα ουτε και απο τη ποιότητα.Μόλις ζεσταίνονταν σφύριζαν.
Οπότε νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι η καλύτερη λύση.Επώνυμα προιόντα σε λογική τιμή.
Άβαταρ μέλους
By alexis3883
#325678 οι γνήσιες δισκόπλακες πού δίνει η nissan (μετά από τηλ. στά κεντρικά ) κοστίζουν 161 euro ....
ενώ τά γνήσια τακάκια κοστίζουν 40 euro ...
πάμφθηνες - τζάμπα τιμές δηλαδή .... αλλά θά γράφει τό κουτί απέξω nissan ... :s_rofl :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#325683 Πλήρωσα για καινούριο clio ,143 ευρώ για δισκοπλακες τακακια με την τοποθέτηση στην αντιπροσωπεία και εσένα σου ζητάνε 200 ευρώ μόνο για τα ανταλλακτικά σε αυτοκίνητο 20 ετών? Αυτό είναι κλοπή κατά τη γνώμη μου

< >
Άβαταρ μέλους
By alexis3883
#325706
belgarion έγραψε:Πλήρωσα για καινούριο clio ,143 ευρώ για δισκοπλακες τακακια με την τοποθέτηση στην αντιπροσωπεία και εσένα σου ζητάνε 200 ευρώ μόνο για τα ανταλλακτικά σε αυτοκίνητο 20 ετών? Αυτό είναι κλοπή κατά τη γνώμη μου

< >


ακριβώς φίλε μου - κλοπή μετά φόνου κ μετά σού παίρνουν κ τό σκάλπ (οπως οι ινδιάνοι στίς ταινίες)
γιά νά ειμαι ομως ακριβής στίς τιμές πού μού δώσανε στά κεντρικά ...
δισκόπλακες (τό ζευγάρι βέβαια ) 161.12 euro ... :dizzy:
τακάκια ( ολο τό set ) 40 euro .... :dizzy:
σύνολον 201.12 euro :dizzy: :dizzy: :dizzy:
(μιά χαρά τιμή γιά 1000 κυβικά κ αμάξι 22 ετών) :s_drinks :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By citastak
#325740 Ειδικά για παλιότερα αυτοκίνητα εγώ αγοράζω τακάκι και δισκόπλακα της επιλογής μου, έχω πάστα χαλκού, το εργαλείο συμπίεσης δαγκάνας (κόστος 5 ευρώ από ebay) και φυσικά Haynes manual.
Έτσι επιλέγεις πάντα τα καλύτερα υλικά και πληρώνεις πραγματικά ελάχιστα σε σχέση με εξουσιοδοτημένα. Άσε τη χαρά του DIYer.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#326208 Τι να πάρω? DS2500? Σε πιο ακριβά έχει μόνο ceramic και μία φορά που του χα βάλει κάτι EBC του 150αρικου είχαν βγει σάπια και είπα δεν ξαναδίνω τόσα για τακάκια. Απ' την άλλη τα DS τα φοβάμαι για θόρυβο και για τους δίσκους μου που είναι προς το τέλος της ζωής τους.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#326212 κοιτα ειναι απλα τα πραγματα.

αν ειναι να το δωσεις το αμαξι στα κοντα, τοτε μην δινεις χρηματα.

αν αποφασισες να το κρατησεις σε βαθος χρονου, τοτε αλλαξε μια φορα και δισκους και βαλε ds 2500. γνωριζω οτι το κοστος δεν ειναι μικρο αλλα η δυναμη εχει αισθητη διαφορα

και φυσικα αλλο EBC yellow και αλλο DS2500