Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350264
Deleted User 1 έγραψε:Γι' αυτό ρώτησα κι εδώ, ρώτησα και το μηχανικό μου, δεν μου μετέφερε κανείς κάτι ανησυχητικό για το Ρέλλα, οπότε προχώρησα. Ίδωμεν. Αύριο πρωί παράδοση σπίτι μου.

Σε θέμα απόδοσης δεν ξέρω τι θα καταφέρουν, δεν τα έχω δοκιμάσει φυσικά. Οι πληροφορίες τα θέλουν να είναι ίδια με τη sport ανάρτηση του S-line (ίδιοι κωδικοί για την ακρίβεια), πράγμα που δε θα με πείραζε αν είναι το αμάξι να θυμίζει λιγότερο SUV και περισσότερο σεντάν/χατσμπακ. Ήταν ευκαιρία πάντως να δοκιμάσω κάτι καλό γιατί το αμάξι έχει καινούρια λάστιχα, καινούρια ψαλίδια, καινούρια φρένα οπότε θεωρώ ότι θα πάρω το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους στην παρούσα συγκυρία. Από τη στιγμή που πάρθηκε η απόφαση να μείνει το αμάξι για +200€ λες πάει στο διάολο.
xenos έγραψε:
Συνήθως ένα 100ρικο παίρνουν με ευθυγράμμιση μέσα. Το 60άρι περιλαμβάνει ευθυγράμμιση; :hmmm:

Ευθυγράμμιση όχι, γιατί σύμφωνα με το μάστορά μου δεν χρειάζεται. Και στην Καρέντα να τα άλλαζαν ευθυγράμμιση δεν θα έκαναν. Βέβαια μένει να φανεί και στην πράξη η οδηγία αυτή του εργοστασίου.


Εχεις κανει ποτε ευθυγραμμιση γενικα;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350289 Στο συγκεκριμενο αμαξι? Οχι. Γιατι?

<+
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350380 Θεωρω οτι χρειαζεται μετα απο τοσα χλμ. Πολυ δυσκολο να ειναι τελειως σωστο το αμαξι με τους δρομους που εχουμε. Στη θεση σου θα εκανα παντως.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350388 Κοιτα να δεις, αν κρινω απ την ευθυβολια του και την ομοιομορφη φθορα στα λαστιχα, τοτε ισως και να μην χρειαζεται. Επειδη πηρα και Καρεντα παντως για προσφορα αμορτισερ και το παιξα κινεζος, ηταν κι αυτοι καθετοι οτι στο συγκεκριμενο αμαξι δεν συνισταται ευθυγραμμιση.

Οποτε να κανω για να κανω χωρις καμια εγγυηση οτι αυτος που την κανει θα την κανει σωστα, δεν το ρισκαρω. Ας μπουν τα πραγματα στο αμαξι να κανει μερικα χιλιομετρα και βλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350445 Ολα οκ εκ πρωτης οψεως. Για να δουμε...

ΕικόναΕικόναΕικόνα

<+
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350478 Ε αφού φαγώθηκες! Bilstein και Bilstein. :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350575
Deleted User 1 έγραψε:Κοιτα να δεις, αν κρινω απ την ευθυβολια του και την ομοιομορφη φθορα στα λαστιχα, τοτε ισως και να μην χρειαζεται. Επειδη πηρα και Καρεντα παντως για προσφορα αμορτισερ και το παιξα κινεζος, ηταν κι αυτοι καθετοι οτι στο συγκεκριμενο αμαξι δεν συνισταται ευθυγραμμιση.

Οποτε να κανω για να κανω χωρις καμια εγγυηση οτι αυτος που την κανει θα την κανει σωστα, δεν το ρισκαρω. Ας μπουν τα πραγματα στο αμαξι να κανει μερικα χιλιομετρα και βλεπουμε.


Εγώ το λέω από την άποψη ότι μετά από τόσα χρόνια στον δρόμο ίσως (μεγάλη πιθανότητα δίνω εγώ) να μην είναι οκ το αμάξι. Μην φανταστείς ότι όλα μπορείς να τα καταλάβεις. Εμένα το μξ φαίνονταν οκ, αλλά αν έβλεπες τα νούμερα... :s_hang
Καταλαβαίνω ότι σου λένε ότι δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση επειδή το αμάξι θα μείνει ως έχει, όχι επειδή ντε και καλά είναι σωστό.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350583 Μαζί σου. Όντως η λογική λέει ότι με σχεδόν 130Κ χλμ και με τους καρόδρομους μια ευθυγράμμιση δε θα έκανε κακό. Απ' την άλλη τα μαστόρια λένε ότι πρώτον θα είχαμε ενδείξεις αν το αμάξι όντως τη χρειαζόταν και δεύτερον είναι λέει έτσι το συγκεκριμένο αμάξι σχεδιασμένο που πιο πιθανό είναι να το χαλάσεις παρά να το φτιάξεις αν επιχειρήσεις ευθυγράμμιση. Τι να πω... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By drdino
#350584 Σιγά το διαστημόπλοιο. Απλά είναι άχρηστοι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350586 Δεν το λέω ρε μάστορα επειδή είναι διαστημόπλοιο. Εγώ τι μου λένε μεταφέρω που με τη σειρά τους μεταφέρουν οδηγία εργοστασίου. Εγώ σαν χρήστης χωρίς ειδικές γνώσεις επι του θέματος τι σκατά να κάνω?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#350587 Αν χρειαζονταν ευθυγραμμιση δεν θα το καταλαβαινες? Τα βαζεις τα αμορτισερ κανεις μερικες βολτες και βλεπεις.

Σε ενα CRV το τιμονι στην ευθεια ειχε μια μικρη κλιση και το πηγαν για ευθυγραμμιση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#350589 Αυτό λέω. Η εμπειρία μου λέει ότι όταν το αμάξι χρειάζεται ευθυγράμμιση υπάρχουν ενδείξεις. Είτε στην ευθυβολία, είτε στη φθορά των ελαστικών ή των ψαλιδιών. Το δικό μου δεν δείχνει κάτι από αυτά. Οπότε θα αλλάξω ότι είναι να αλλάξω κι αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά το ξανακουβεντιάζουμε. Για την ώρα πάντως θα πορευθώ με ότι προβλέπει το εργοστάσιο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#350633
GTS έγραψε:Αν χρειαζονταν ευθυγραμμιση δεν θα το καταλαβαινες? Τα βαζεις τα αμορτισερ κανεις μερικες βολτες και βλεπεις.


Αυτό. Άλλαξα προ μηνών ημίμπαρα-ακρόμπαρα και με το που βγήκα να κάνω βόλτα το αμάξι ένιωσα ότι κάτι με χαλάει. Γύρισα στο συνεργείο, το ανέβασαν, έβαλαν το μηχάνημα και μετά.... τρένο