Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346823 τον ξερω,για ακομα φθηνοτερα εψαχνα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By otso
#346844 Εχω βρει και εναν με 28 αλλα δεν στον λεω


Ενταξει ειμαι και γω γυφτος αλλα ...... ποσο φτηνοτερα θα τα βρεις; αντε να βρεις μαιμου με 25.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346851 δεν είναι για μενα,για φιλο είναι.
Εγω βαζω μοτουλ 5-40 chrono με 28 ευρω το 2κιλο :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#346887
otso έγραψε:Παρε
http://www.trade-wind.gr/car/lubricants ... -1985.html
μην μου πεις οτι τοσα χρονια στα φορουμ δεν τον ξερεις


:lipsealed: , δεν υπάρχει αυτή η τιμή λέμε. ΤΖΑΜΠΑΑΑΑΑ
Πάρτε να'χετε για χρόνια, δε χαλάνε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#347010 Εγώ στο 206 έβαζα ότι και η αντιπροσωπεία, δηλαδή τα Shell Helix Ultra... Μία φορά μόνο μου έκαψε μία απειροελάχιστη ποσότητα (μία γραμμή στη βέργα, κλάιν) όταν 500χλμ πριν την αλλαγή λαδιών πήγα στην πίστα και το έσκισα Ιούλιο μήνα με 40 βαθμούς υπό σκιά... :metalo: :lol:

Μιλάω για το 1,6 16ν 110 ps μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#347078
Vagnar έγραψε:Αξίζει να πάει κανείς σε τίποτα άλλο (shell, castrol...) σε σχέση με αυτά τα total; :hmmm:
Για Peugeot 206.

Οχι. Ειδικα αν ειναι πιο φτηνα τα Total.
Ασε που η μαμα Peugeot σε ολο τον κοσμο συνιστά Total

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#347147 οπως τα λεει το παιδι του σταβλου απο πανω. εκτος αν πας πια στα μονα πραγματικα συνθετικα amsoil , γιατι και η mobil πια τα βγαζει οτι ναναι . η Total στα λιπαντικα ειναι στο τοπ 5.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#347188
mirage έγραψε:
Vagnar έγραψε:Αξίζει να πάει κανείς σε τίποτα άλλο (shell, castrol...) σε σχέση με αυτά τα total; :hmmm:
Για Peugeot 206.

Οχι. Ειδικα αν ειναι πιο φτηνα τα Total.
Ασε που η μαμα Peugeot σε ολο τον κοσμο συνιστά Total


Πιο φτηνά τα Total €1-1,5 σε σχέση με τα υπόλοιπα ίδιας προδιαγραφής. Οπότε Total. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#352827 Πριν ένα μήνα βγάζω το δείκτη και βλέπω στο κάτω μέρος κάτι σαν κρέμα, πολύ μικρό ίχνος χωρίς να έχει αναμιχθεί με το λάδι, το υπόλοιπο κομμάτι της βέργας κανονικά μαύρο (λάδια 7000 χλμ). Ανοίγω την τάπα πλήρωσης λαδιού και στο πάνω σημείο βλέπω το ίδιο δλδ ένα φιλμ σαν κρέμα εσπρέσο. 2 εβδομάδες το αμάξι έκανε απόσταση πρωί μεσημέρι 5 χλμ πάνε και άλλα τόσα έλα χωρίς να ζεσταθεί. Κάνω μεγάλο ταξίδι με σκίσιμο σε αρκετά σημεία, 320 χλμ στη μέση της διαδρομής σταματώ βλέπω τα λάδια κανονικά σε χρώμα - ομοιογένεια και το επάνω σημείο της τάπας πλήρωσης κατάμαυρο. Παραφλού πράσινο κανονικά. Φοβήθηκα για νερό στα λάδια μέσω φλάντζας. :hmmm: Πιστεύω/ελπίζω να ήταν υγρασία από τις πολύ μικρές αποστάσεις χωρίς να προλάβει να ζεσταθεί.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#352888 Από την μαγιονέζα δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Τεστ στα λάδια για παρουσία ψυκτικού και τεστ στο ψυκτικό για παρουσία υδρογονανθράκων χρειάζεται.