Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#277801 Οι περισσοτερες εταιριες δινουν εγγυηση πολλων εως απεριοριστων χρονων. Βεβαια σαφως κ ειναι καλυτερα τα εργοστασιακα.

<
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#277832
Giuseppe Busso έγραψε:Στο 500ράκι είχα παραγγείλει εργοστασιακά τα πίσω τζάμια και το τζάμι της πίσω πόρτας σε σκούρα κρύσταλλα και είναι η καλύτερη επιλογή.


Ανάλογα την τιμή τους...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#277839
MIXOStsi έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Στο 500ράκι είχα παραγγείλει εργοστασιακά τα πίσω τζάμια και το τζάμι της πίσω πόρτας σε σκούρα κρύσταλλα και είναι η καλύτερη επιλογή.


Ανάλογα την τιμή τους...


Με γυρίζεις πίσω στο σωτήριο έτος 2008 που το πήρα και πρέπει να ψάξω να βρω το τιμολόγιο, αλλά αν δεν απατώμαι η τιμή τους στο κατάλογο των έξτρα ήταν 150 ευρώ για ορίτζιναλ σκούρα κρύσταλλα που είναι πολύ τίμια τιμή.
Άβαταρ μέλους
By skous
#277843 Εμενα ο πωλητής με απέτρεψε από το να βάλω εργοστασιακά, λεγοντάς μου ότι σε πριοτωση θραύσης θα τρέχω να βρω ίδιο και 99% δεν υπάρχει ετοιμοπαραδοτο


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#277845
skous έγραψε:Εμενα ο πωλητής με απέτρεψε από το να βάλω εργοστασιακά, λεγοντάς μου ότι σε πριοτωση θραύσης θα τρέχω να βρω ίδιο και 99% δεν υπάρχει ετοιμοπαραδοτο


< >


Ίσως να μην έχει άδικο. Παρόλαυτα μου άρεσε η εργοστασιακή λύση και οποτεδήποτε έρθει η στιγμή να παραγγείλω ξανά καινούριο αυτοκίνητο, θα προτιμήσω την εργοστασιακή λύση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#280713 Έβαλα φιμέ στην Carglass (αυτά τα Madico) την Παρασκευή και το αμάξι το ξαναείδα σήμερα το πρωί. Οι μλκ έχουν βάλει σε όλα τα τζάμια ένα αυτοκόλλητο που γράφει τη μάρκα και κάτι τηλέφωνα και είναι λες και είναι διαφημιστικό το τζάμι. Πως διάολο το βγάζω αυτό τώρα? :rant:

Εικόνα

Κατά τα άλλα άμεσα διακριτή η διαφορά. Το κατάλαβα σήμερα που βγήκα ΑΟ και δεν κάηκε το αριστερό μου χέρι. Θα δω και το απόγευμα φεύγοντας από τη δουλεια που θα έχει μαζέψει 8ωρο ήλιου το αμάξι.

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#280718 Δεν αναγραφει τον τύπο της μεμβράνης; Κανονικά πρέπει και πρέπει εδώ και κάμποσα (αν όχι παραπάνω, τουλάχιστον 6) χρόνια να μπαινει τέτοιο αυτοκόλλητο μεταξύ κάθε τζαμιου που φέρει μεμβράνη και της μεμβράνης αυτού.
Τσεκαρε τη σχετική νομοθεσία.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#280720 [quote="Deleted User 1"]Έβαλα φιμέ στην Carglass (αυτά τα Madico) την Παρασκευή και το αμάξι το ξαναείδα σήμερα το πρωί. Οι μλκ έχουν βάλει σε όλα τα τζάμια ένα αυτοκόλλητο που γράφει τη μάρκα και κάτι τηλέφωνα και είναι λες και είναι διαφημιστικό το τζάμι. Πως διάολο το βγάζω αυτό τώρα? :rant:

Εικόνα

Βγαίνει εύκολα αν τραβήξεις την άκρη με το νύχι καλύτερα μετά από πολλή ώρα στον ήλιο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#280729
Alxnks έγραψε:Δεν αναγραφει τον τύπο της μεμβράνης; Κανονικά πρέπει και πρέπει εδώ και κάμποσα (αν όχι παραπάνω, τουλάχιστον 6) χρόνια να μπαινει τέτοιο αυτοκόλλητο μεταξύ κάθε τζαμιου που φέρει μεμβράνη και της μεμβράνης αυτού.
Τσεκαρε τη σχετική νομοθεσία.

Πολύ πιθανό να αναγράφει και τον τύπο της μεμβράνης, δεν έχω προσέξει ακριβώς. Το θέμα είναι ότι είναι παράταιρο και στραβοβαλμένο και μου χτυπάει στα νεύρα. Θα ξηλωθεί πάραυτα.
NiTse έγραψε:Βγαίνει εύκολα αν τραβήξεις την άκρη με το νύχι καλύτερα μετά από πολλή ώρα στον ήλιο.

Επιχείρησα να ξύσω λίγο μια γωνίτσα να δω τι παίζει αλλά φοβάμαι κιόλας γιατί είναι και φρέσκες οι μεμβράνες.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#280736 Και εμένα μου είχαν βάλει σε προηγούμενο αυτοκίνητο. Στο τωρινό όχι. Επίσης καλό είναι όπως λες, να μην το τραβήξεις απότομα ακόμα, μην γίνει καμία μλκία.

Σε άλλα..... ταξίδεψα με άλλο αμάξι, χωρίς μεμβράνες. Ψήθηκα! :protest: Χώρια που τον μικρό πίσω τον ενοχλούσε συνεχώς ο ήλιος. :thumbsdown:
Επίσης το a/c δεν πολυπάγωνε, αλλά σε αυτό παίζει να θέλει φρέον.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#280740
Deleted User 1 έγραψε:
Alxnks έγραψε:Δεν αναγραφει τον τύπο της μεμβράνης; Κανονικά πρέπει και πρέπει εδώ και κάμποσα (αν όχι παραπάνω, τουλάχιστον 6) χρόνια να μπαινει τέτοιο αυτοκόλλητο μεταξύ κάθε τζαμιου που φέρει μεμβράνη και της μεμβράνης αυτού.
Τσεκαρε τη σχετική νομοθεσία.

Πολύ πιθανό να αναγράφει και τον τύπο της μεμβράνης, δεν έχω προσέξει ακριβώς. Το θέμα είναι ότι είναι παράταιρο και στραβοβαλμένο και μου χτυπάει στα νεύρα. Θα ξηλωθεί πάραυτα.


Και εγώ νομίζω το άφησα σε ένα από τα πίσω τζάμια που ούτως ή άλλως δεν πολυβλέπω.

NiTse έγραψε:
Βγαίνει εύκολα αν τραβήξεις την άκρη με το νύχι καλύτερα μετά από πολλή ώρα στον ήλιο.

Επιχείρησα να ξύσω λίγο μια γωνίτσα να δω τι παίζει αλλά φοβάμαι κιόλας γιατί είναι και φρέσκες οι μεμβράνες.

Ναι και εγώ τα έβγαλα μετά από καμιά εβδομάδα τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#281036 Για πείτε που πάει κανένας στην ευρύτερη περιοχή Αθηνών για μεμβράνες (προτιμώ κέντρο ή βόρεια προάστια, και νότια οκ αλλά θα ήθελα να αποφύγω δυτικά). Είμαι ψείρας και θέλω καλό μάστορα να κάνει καλή δουλειά και σε καλή τιμή φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#281039 Εγώ πήγα εδώ , στα €180 (θεωρητικά ακριβά με τα 100 που μου έβαζαν της Madico, αλλά φθηνότερα σχετικά με τα 220 που μου έδινε η llumar). Μεμβράνες της Sott. Είναι στον αγ Ιωάννη, αρχή Βουλιαγμένης, απέναντι από το μετρό.

Πραγματικά πολύ καλή δουλειά, έκατσα και είδα το πρώτο τζάμι, έφυγα και πήγα για καφέ και μετά για κεμπάμπ στον Θανάση στο Μοναστηράκι (ναι, στις 11 το πρωί :lol: ) και στις 12 γύρισα και πήρα το αυτοκίνητο. Δεν μου έβαλε τίποτα αυτοκόλλητα στα τζάμια, όπως στον συμφορουμίτη, αλλά μου έδωσε ένα πιστοποιητικό που το έχω στο ντουλαπάκι -με τα στοιχεία μου και τα στοιχεία των μεβρανων. Δεν είναι πολύ ανοιχτά, ούτε πολύ σκούρα, 20% για τη Sott. Tόσο όσο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#281080 Σου δώσανε κι εσένα μόνο μία επιλογή για τα μπροστινά τζάμια? 5 διαβαθμίσεις έχει υποτίθεται η Madico και μπορείς να βάλεις μόνο την πρώτη στα μπροστινά και στα υπολοιπα ότι θες. Εγώ στα πίσω έβαλα τη μεσαία απλά τώρα έχω άλλο χρώμα το παρπριζ, άλλο τα μπροστινά, άλλο τα πίσω, άλλο την ηλιοροφή. Ευτυχώς δε φαίνεται άσχημο.