Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#15843 Είχα προτείνει και τρόμπα λαδιού……..
Τώρα και εφόσον έχεις πίεση, το σηκώνεις και παίρνεις ακουστικά!. Ότι ακούσεις να μας το πεις.
Αυτό που με προβλημάτισε είναι εκείνο που έγραψες για μακρύτερα μπουζί…..
Θόρυβος πίρου πιστονιού?......
Θα ακούσεις θορύβους από όλη την μηχανή. Δεν θα κανείς διαδρομές.
Περιμένω.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#15898
otso έγραψε:πεη μπλε
ο ιδιος θορυβος .ξανα απο την αρχη , τι θελω και γραφω; γκαντεμικο και αυτο το φορουμ , αλλα τι περιμενες με τους ιδιους διαχειριστες.
λοιπον το χτυπησα στο καρτερ και εσπασε η σωληνα που τραβαει το λαδι στην αντλια λαδιου , κοκκινο λαμπακι.
το κυκλοφορω 30 κλμ περιπου .θορυβος κανεις.
αλλαζω λαδια φιλτρο και μπουζι . βαζω μπροστα ακουγεται θορυβος μεταλικο χτυπημα. σβηνω αμεσως.
αδειαζω λαδια βγαζω φιλτρο , βγαζω καρτερ και ολα φαινονται οκ . καινουργια λαδια νεο φιλτρο , βαζω μπροστα , ο ιδιος χτυπος.αλλα σβηστο λαμπακι , αρα εχουμε λιπανση.
ο χτυπος ειναι μεταλλικος , ακουγεται σε ενα χρονο δηλαδη οχι απο 4 κυλινδρους οπου πατωντας γκαζι θα ηταν σαν τραγουδιστος. ο ηχος ειναι ακριβως ιδιος οπως οταν ειχα βαλει μακρυ μπουζι σε μηχανακι και χτυπαγε το πιστονι επανω αν καταλαβαινεται τι εννοω.
τι στο διαολο ειναι να το κυκλοφορησω να δω πως παει; ετσι κι αλλιως λιπαινεται τωρα , το λαμπακι εχει σβησει.
ακουω γνωμες , αντωνη , παναγιωτη , ηλια;


Βγαλε ενα βιντεο με το κινητο και ανεβασε το να το ακουσουν οι γιατροι...
Άβαταρ μέλους
By Ηλιας
#15935 Θοδωρη με αυτες τις μαλακιες τηλεδιαγνωσης και απο τα δυο φορουμ, τελικα το μονο που καταφερε το παλληκαρι ειναι να βαρεσει ο κινητηρας του, καποια πραγματα θελουν τον ειδικο τους (στην περιπτωση του καποιο συνεργειο με σωστο τεχνικο) το να ξερουμε (ή ετσι να νομιζουμε) να ξεβιδωνουμε και να βιδωνουμε εξαρτηματα δεν μας κανει αυτοματα και μηχανικους, οπως και ολες οι πληροφοριες μεσα απο τα σχετικα φορουμ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#15950
otso έγραψε:πεη μπλε
ο ιδιος θορυβος .ξανα απο την αρχη , τι θελω και γραφω; γκαντεμικο και αυτο το φορουμ , αλλα τι περιμενες με τους ιδιους διαχειριστες.

Mήπως ο φταίχτης είναι στον καθρέπτη;Δεν έμεινε και κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#15970 λοιπον μολις εγραψα το παραπανω βγηκα εξω, ειχε αρχισει να σουρουπωνει και να βρεχει,μυρωδιες απο βρεγμενο χωμα , χορτο, τριανταφυλλα και ευκαλυπτος με πλημυρισαν και με ξαναγυρισαν σε χρονους οπου δεν υπηρχε η λογικη και οι υποχρεωσεις.αμεσως αναρωτηθηκα τι θα εκανα αν ηταν τοτε ,θα το εσκιζα σκεφτηκα και γελασα . ε και γιατι δεν το κανεις και τωρα σκεφτηκα.
μπαινω μεσα λοιπον και μολις βγαινω απο το χωριο αρχιζω να ανεβαζω στροφες,στο λεπτο επανω σταματησε ο θορυβος και δεν ξανακουστηκε. μαλλον καπου αργησε να παει η λιπανση. τελος καλο ολα καλα.
ευχαριστω ολους οσους συμετειχαν.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#15976 Μεχρι να γεμισουν οι υδραυλικές βαλβίδες.

Αντε μπράβο.Ενα πρόβλημα λιγότερο!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#16013
Ηλιας έγραψε:Θοδωρη με αυτες τις μαλακιες τηλεδιαγνωσης και απο τα δυο φορουμ, τελικα το μονο που καταφερε το παλληκαρι ειναι να βαρεσει ο κινητηρας του, καποια πραγματα θελουν τον ειδικο τους (στην περιπτωση του καποιο συνεργειο με σωστο τεχνικο) το να ξερουμε (ή ετσι να νομιζουμε) να ξεβιδωνουμε και να βιδωνουμε εξαρτηματα δεν μας κανει αυτοματα και μηχανικους, οπως και ολες οι πληροφοριες μεσα απο τα σχετικα φορουμ.


Μωρε συμφωνω,
....αλλα οπως εχεις καταλαβει ο otso εχει αλλεργια στους μαστορους. :s_crazy

otso έγραψε:λοιπον μολις εγραψα το παραπανω βγηκα εξω, ειχε αρχισει να σουρουπωνει και να βρεχει,μυρωδιες απο βρεγμενο χωμα , χορτο, τριανταφυλλα και ευκαλυπτος με πλημυρισαν και με ξαναγυρισαν σε χρονους οπου δεν υπηρχε η λογικη και οι υποχρεωσεις.αμεσως αναρωτηθηκα τι θα εκανα αν ηταν τοτε ,θα το εσκιζα σκεφτηκα και γελασα . ε και γιατι δεν το κανεις και τωρα σκεφτηκα.
μπαινω μεσα λοιπον και μολις βγαινω απο το χωριο αρχιζω να ανεβαζω στροφες,στο λεπτο επανω σταματησε ο θορυβος και δεν ξανακουστηκε. μαλλον καπου αργησε να παει η λιπανση. τελος καλο ολα καλα.
ευχαριστω ολους οσους συμετειχαν.


Χωρις να θελω να γινω γρουσουζης, πες μας και αυριο αν παιζει αν και υποψιαζομαι αυτο με τις βαλβιδες που λεει και ο bill, μου εχει τυχει και εμενα.
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#16025 Εάν είναι από τα οστιρια είναι από τρόμπα!.
Αλλεργία προς τους μαστόρους, σημαίνει ανέχεια και μόνον!. Σεβαστή!.
Μα όταν θα μάθετε να περιγράφετε με απόλυτη ευκρίνεια, θα παίρνετε απαντήσεις με το 100%!. Αλλιώς από οκτώμβρη από έδρας μου!........... θα δίνω και βεβαίωση σπουδών.!.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#16064 Τι μου θύμησες τώρα :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bill33
#16140
antonis-team έγραψε:Εάν είναι από τα οστιρια είναι από τρόμπα!.
ΑΑλλιώς από οκτώμβρη από έδρας μου!........... θα δίνω και βεβαίωση σπουδών.!.
Antonis-team.

Αυτό τώρα τι είναι;Ανοίγεις ΙΕΚ και κάνεις διαφήμιση;
Άβαταρ μέλους
By otso
#16182
trident1971 έγραψε:
Ηλιας έγραψε:Θοδωρη με αυτες τις μαλακιες τηλεδιαγνωσης και απο τα δυο φορουμ, τελικα το μονο που καταφερε το παλληκαρι ειναι να βαρεσει ο κινητηρας του, καποια πραγματα θελουν τον ειδικο τους (στην περιπτωση του καποιο συνεργειο με σωστο τεχνικο) το να ξερουμε (ή ετσι να νομιζουμε) να ξεβιδωνουμε και να βιδωνουμε εξαρτηματα δεν μας κανει αυτοματα και μηχανικους, οπως και ολες οι πληροφοριες μεσα απο τα σχετικα φορουμ.


Μωρε συμφωνω,
....αλλα οπως εχεις καταλαβει ο otso εχει αλλεργια στους μαστορους. :s_crazy

otso έγραψε:λοιπον μολις εγραψα το παραπανω βγηκα εξω, ειχε αρχισει να σουρουπωνει και να βρεχει,μυρωδιες απο βρεγμενο χωμα , χορτο, τριανταφυλλα και ευκαλυπτος με πλημυρισαν και με ξαναγυρισαν σε χρονους οπου δεν υπηρχε η λογικη και οι υποχρεωσεις.αμεσως αναρωτηθηκα τι θα εκανα αν ηταν τοτε ,θα το εσκιζα σκεφτηκα και γελασα . ε και γιατι δεν το κανεις και τωρα σκεφτηκα.
μπαινω μεσα λοιπον και μολις βγαινω απο το χωριο αρχιζω να ανεβαζω στροφες,στο λεπτο επανω σταματησε ο θορυβος και δεν ξανακουστηκε. μαλλον καπου αργησε να παει η λιπανση. τελος καλο ολα καλα.
ευχαριστω ολους οσους συμετειχαν.


Χωρις να θελω να γινω γρουσουζης, πες μας και αυριο αν παιζει αν και υποψιαζομαι αυτο με τις βαλβιδες που λεει και ο bill, μου εχει τυχει και εμενα.


εκανα μια βολτα και σημερα , ραπτομηχανη, ολα καλα.
οχι ρε δεν εχω αλλεργια στους μαστορους , παιζει φετος να τους εχω δωσει και 4000 καθαρα χωρις τα ανταλλακτικα.απλα ο πιο κοντινος μαστορας ειναι 7 χλμ . οι αλλοι στα 20χλμ . τον κοντινο και τον εμπιστευομαι και τα εχω καλα . απο τον αυγοστο που του ειπα κοιτα το μου ειπε δεν μπορω. γιατι ειχε πολλα τρακτερ και δεν προλαβαινε, δεν εχει βοηθο , ειναι ανηπαντρος και θελει να τσιλιμπουρδιζει,να του σπασπουν τα νευρα για ενα ουνο και ποσα να μου παρει , θα του πω μαστορα 100ε κανει ολο. μου ειπε μαστορα φερε μια μηχανη να την αλλαξουμε που να καθομαστε τωρα να την φτιαχνουμε 150ε κανει .και το αλλο ανοιξε τη ρε απο κατω να δεις τι τρεχει μπορει να μην ειναι σοβαρο.
για να παλεψω εγω βεβαια πρεπει να μην εχω αλλη δουλεια να εχω φτασει στο αμην και να εχω μυαλο καθαρο.
βεβαια παιζει και η ερευνα αγορας , θελω εναν στελεχοκοφτη , εδω οι ντοπιοι μηχανουργοι τους πουλανε 1500 , εγω εχω ηλεκτροκολυσεις τυχαινει να εχω και γωνιακο μεταδοτη .παλια θα ελεγα θα το φτιαξω μονος μου . με μια ερευνα ο παπαγεωργιου απο λαρισα μου τον φερνει σπιτι μου με 700ε λιγοτερα απο οτι θα μουστοιχιζε να το φτιαξω μονος μου.
αλλο παραδειγμα , εχει προβλημα το μπουτον απ την μιζα μπορω να το αλλαξω , αλλα την στελνω στη σταλ και μου την στελνουν σπιτι την ιδια μερα με νεο μπουτον και κοστος λιγοτερο απ το να το αγοραζα εγω.
θελω να πω οτι πολλες φορες δεν αξιζει να ασχολεισαι μονος σου, εκτος αν θελεις να εισαι σιγουρος για την ποιοτητα της δουλειας
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#16238 « εκτος αν θελεις να εισαι σιγουρος για την ποιοτητα της δουλειας»
Αναμφίβολα προϋποθέτει να γνωρίζεις καλά την δουλειά!.
Βαλε και το ζουμί που πρότεινε ο φίλος μου 21, είναι καταπληκτικό.
Antonis-team.
Άβαταρ μέλους
By otso
#16283
21 quadra έγραψε:otso ρίξε μέσα μια δόση motorkote να γλυκάνει όλη το μοτέρ.

ξεχασα να γραψω οτι πριν ενα χρονο ακριβως οταν ειχα αλλαξει τελευταια φορα λαδια , ειχα ριξει την συνιστωμενη δοση motorkote , λετε γιαυτο να μην τα επαιξε το μοτερ που το κυκλοφορησα ετσι;
κραταει 1 χρονο το motorkote;
βεβαια χτυπαω και ξυλο γιατι γραφω σε φορουμ που πολλοι θα ευχονται εν χορω να του χαλασει , να του χαλασει.
ευχαριστω που μου το θυμισες μαστορα να ξαναριξω