Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#843839
PaNick67 έγραψε:
alexandros.K έγραψε:
PaNick67 έγραψε:ΥΓ. Μετα απο εμενα περασε ενα Toyota Starlet του 89 με μολις 58.000 χλμ !!!! Ηταν σε κατασταση βιτρινας και ο τυπος που το ειχε ειπε οτι το αγορασε 250€ απο καποιον που θα το πετουσε λογω παλαιοτητας!!


Βγαζουμε φωτογραφιες σε κατι τετοια :rtfm:
Σαν αυτο ? https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ta-starlet
ή τετοιο ? https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ta-starlet

το πρωτο, σε κοκκινο. Εχεις δικιο επρεπε να βγαλω μια δυο φωτο αλλα βιαζομουν να φυγω

Να ήταν το προηγούμενο το πισωκίνητο, να πω, το συγκεκριμένο μου είναι πλήρως αδιάφορο, αν και πιθανότατα θα ζήσει μέχρι να το βαρεθεί.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#843856
mousatos έγραψε:
Dodger έγραψε:12€, γεια σας.

:s_crazy :s_dunno how ? εξαργύρωσες πόνους;



False alarm, κάρτα καυσαερίων έβγαλα, απλά πήγα στο ΚΤΕΟ να τη βγάλω :)
Άβαταρ μέλους
By edmond
#843871
Dodger έγραψε:
mousatos έγραψε:
Dodger έγραψε:12€, γεια σας.

:s_crazy :s_dunno how ? εξαργύρωσες πόνους;



False alarm, κάρτα καυσαερίων έβγαλα, απλά πήγα στο ΚΤΕΟ να τη βγάλω :)

Είπα και γω :lol:
Την Τρίτη πέρασα το Beverly και έδωσα 30€.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#848187 Εικόνα

Πέρασα σήμερα ΚΤΕΟ σε Mr KTEO με κόστος 50€.

Το αμάξι το πήγα ζεστό για να περάσει καυσαέρια και πέρασε, χωρίς κάτι :shifty: . Είχα ένα άγχος αλλά όλα καλά.
Φοράω 100cpsi καταλύτη... Τα λέμε σε 2 χρόνια. Κατά τα λοιπά άψογο σε όλα. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#848190 Σιγά μην δεν περνούσε, τσάμπα είχες άγχος. Δεν κόβεται τίποτε για καυσαέρια στην χώρα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#848191 Κατάντια :(
Άβαταρ μέλους
By edmond
#848227 Ασχολείται κανείς με κάρτα καυσαερίων;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#853812
edmond έγραψε:Ασχολείται κανείς με κάρτα καυσαερίων;

Εβγαλα εγώ στο άστρα.12€ 10 λεπτά δουλειά.Το πήγα απο εθνική ώστε να το πατήσω λίγο παραπάνω και να πάει ζεστό .

Το χαρτί λεει επιτυχής αλλά δεν έχει ενδείξεις,όπως δεν έχει ενδείξεις και το χαρτί του ΚΤΕΟ.
Πήγα απο εκεί να δω τι γράφει το μηχάνημα γιατί δεν έβλεπα μαρκούτσι στην εξάτμιση και έκανε skip τα βήματα που του έβγαζε στην οθόνη.
Μάλλον ειναι αυτό που λένε ότι τα ΚΤΕΟ δεν έχουν μηχάνημα να μετράει τα diesel EURO6 .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#853833
bill33 έγραψε:
edmond έγραψε:Ασχολείται κανείς με κάρτα καυσαερίων;

Εβγαλα εγώ στο άστρα.12€ 10 λεπτά δουλειά.Το πήγα απο εθνική ώστε να το πατήσω λίγο παραπάνω και να πάει ζεστό .

Το χαρτί λεει επιτυχής αλλά δεν έχει ενδείξεις,όπως δεν έχει ενδείξεις και το χαρτί του ΚΤΕΟ.
Πήγα απο εκεί να δω τι γράφει το μηχάνημα γιατί δεν έβλεπα μαρκούτσι στην εξάτμιση και έκανε skip τα βήματα που του έβγαζε στην οθόνη.
Μάλλον ειναι αυτό που λένε ότι τα ΚΤΕΟ δεν έχουν μηχάνημα να μετράει τα diesel EURO6 .


Bill, ριξε μια ματια εδω:

Εικόνα

Στα αριστερα η 1η αδεια (Ταξινομηση)
Στη μεση το ΚΤΕΟ
Στα δεξια η 2η αδεια ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΗ.

Πες μου εσυ λοιπον μετα για ρυπους, σταθμη θορυβου κτλ κτλ. οταν GSR600 στο ΚΤΕΟ εμφανιζεται στα χαρτια σαν Bandit650 και περναει ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ.... μαλιστα, οχι μια φορα! :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#853835 Εγώ θυμάμαι στην Ducati που η στάθμη θορύβου, όπως και τα καυσαέρια, ήταν ΟΛΟΊΔΙΑ, τόσο με την μαμά όσο και με την Termignoni. Άλλη μια λαμπρή ιδιωτική πρωτοβουλία τα ΙΚΤΕΟ, με την λειτουργία τους, ο στόλος των αυτοκινήτων βελτιώθηκε θεαματικά, σε βαθμό που να μην κόβεται σχεδόν κανένας και ποτέ!
Άβαταρ μέλους
By Morx
#853843
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θυμάμαι στην Ducati που η στάθμη θορύβου, όπως και τα καυσαέρια, ήταν ΟΛΟΊΔΙΑ, τόσο με την μαμά όσο και με την Termignoni. Άλλη μια λαμπρή ιδιωτική πρωτοβουλία τα ΙΚΤΕΟ, με την λειτουργία τους, ο στόλος των αυτοκινήτων βελτιώθηκε θεαματικά, σε βαθμό που να μην κόβεται σχεδόν κανένας και ποτέ!


Μα γι'αυτο ποσταρα αυτη τη λεπτομερεια, μιλαμε οι τυποι μετρησαν σταθμη θορυβου σε GSR600 και βγηκε ιδια με αυτη του BANDIT650 ... το ιδιο και τα καυσαερια!!! WOW ετσι? Χωρια τα κυβικα ....

Ολα αυτα συμπαρασυρονται απο την εγκριση τυπου... δηλαδη αν το Bandit650 ειχε ας πουμε ενα δισκοφρενο εμπρος και ταμπουρο πισω, αυτοι θα περναγαν στο φρενομετρο ενα μηχανακι με 3 δισκους και ABS .... πουτσα τους.

Οπως ειπε και ο BILL και κατα πως φαινεται, η φαση ειναι SKIP NEXT SKIP NEXT SKIP NEXT ... εκτος και αν το αυτοκινητο ειναι καραμπινατα θορυβωδες ή παει τουφα το ντουμανι!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#853886 Εδώ είχαν περάσει ένα Vito που είχε να συντηρηθεί από τον καιρό που βγήκε από το εργοστάσιο και μάλιστα σε κάποια φάση ο (μοναδικός του) καταλύτης αντικαταστάθηκε με ένα κομμάτι σωλήνα... :lol: :lol: Και τους είπαμε να το κόψουν μπας και εγκριθούν τα χρήματα να φτιάξουμε τον χάρο...

Αλλά όχι μόνο πέρασε, αλλά πήρε και κάρτα καυσαερίων κανονικά! :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#854353 Στη Ninja 250 που είχα πριν πάντως με αλλαγμένο τελικό η μέτρηση του ΚΤΕΟ συμφωνούσε και με δική μου μέτρηση και ήταν ίδια με του εργοστασίου.

Ο παραπάνω θόρυβος ήταν σε περισσότερες στροφές.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#855403
bill33 έγραψε:
edmond έγραψε:Ασχολείται κανείς με κάρτα καυσαερίων;

Εβγαλα εγώ στο άστρα.12€ 10 λεπτά δουλειά.Το πήγα απο εθνική ώστε να το πατήσω λίγο παραπάνω και να πάει ζεστό .

Το χαρτί λεει επιτυχής αλλά δεν έχει ενδείξεις,όπως δεν έχει ενδείξεις και το χαρτί του ΚΤΕΟ.
Πήγα απο εκεί να δω τι γράφει το μηχάνημα γιατί δεν έβλεπα μαρκούτσι στην εξάτμιση και έκανε skip τα βήματα που του έβγαζε στην οθόνη.
Μάλλον ειναι αυτό που λένε ότι τα ΚΤΕΟ δεν έχουν μηχάνημα να μετράει τα diesel EURO6 .

Κοιτάω σήμερα στο gov στις πληροφορίες οχημάτων.
Τεχνικοί έλεγχοι (ΚΤΕΟ)
Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών

Αριθμός δελτίου τεχνικού ελέγχου 31χχχχχχχχχχ
Είδος ελέγχου Ειδικός έλεγχος καυσαερίων
Ημερομηνία τεχνικού ελέγχου 24/01/2024
Αριθμός Χιλιομέτρων 108224
Αποτέλεσμα τεχνικού ελέγχου Επιτυχής
Ημερομηνία λήξης τεχνικού ελέγχου

Το κανονικό κτέο που πέρασε πέρυσι και λήγει του χρόνου δεν φαίνεται πουθενά. Αντί να έχουν άλλη παράγραφο για την ΚΕΚ και άλλη για τον τεχνικό έλεγχο οχήματος το έχουν κάνει έτσι ώστε να η ΚΕΚ να διαγράφει τον έλεγχο.
Δεν ξέρω αν είναι και loophole ώστε αν περνάς κάθε 2 χρόνια ΚΕΚ να σε βγάζει νομικά οκ απο ΚΤΕΟ στο σύστημα και να μην πέσει πρόστιμο (όταν και αν το ενεργοποιήσουν).