Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#7529 Τι εργαλεία ή άλλα αντικείμενα νομίζετε οτι είναι απαραίτητα στο αυτοκίνητο?
Εγω στο Α5,το οποιο προσφέρεται λόγω της ύπαρξης ντουλαπιού στο χ'ωρο αποσκευων ,εκτος απο τρίγωνο -πυροσβεστήρα -φαρμακείο έχω μόνιμα
-Καλώδια για μπαταρία
-extra ασφάλειες
-Σχοινι ρυμουλκησης
-Πένσα
-Πολυεργαλείο με καρυδακια ,torx,αλλεν & κατατσαβίδια
-spray σιλικόνης
-Ελβετικό σουγια
-Ηλεκτρονικό μετρητή πίεσης ελαστικών
-Αδιαβροχο
-Διαφορα πανάκια mf& μωρομάντηλα.
-Το χειμώνα προστίθενται και "καλτσες" για το χιόνι.
Περιμένω τις προτάσεις σας.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#7590 Έχω όλα τα παραπάνω εκτός απο σπρει σιλικόνης και αδιαβροχο και επιπλέον:

-Το πιό σημαντικό το οποίο είναι και πολύ φτηνο και το βάζω σε όλα μου τα αυτοκίνητα είναι ένα πτυσόμενο μπουλονοκλειδο σαν αυτό:
Image
Οσο σφιγμένο ή κολλημένο απο τα άλλατα και τον καιρό να είναι ενα μπουλονι, με αυτό λύνει χωρίς δυσκολία.

-Μία ηλεκτρική τρόμπα για φούσκωμα
-Ένα φτηνιάρικο μικρό πολύμετρο για βασικες μετρήσεις

-Αυτά τα πλαστικά σε περίπτωση που κολλήσει σε σαθρό έδαφος:
Image
Άβαταρ μέλους
By ambient
#7602 +
-Γάντια ενισχυμένα και μιας χρήσης
-Πολύμετρο
-Δεματικά (πολλά και διάφορα!)
-Ανταλλακτικά λαμπάκια-λάμπες
-Επαναφορτιζόμενος φακός ισχύος με extra προειδοποιητικά φώτα.
-Πτυοσκάπανο (με έχει σώσει από ταλαιπωρία)
-Σετ ρούχων
-Ένα απλό κινητό με κάρτα - απενεργοποιημένο

(όλα αυτά για τους impulsive εκδρομικούς σαν εμένα)

Το καλοκαίρι δυστυχώς κάποια από τα παραπάνω δεν αντέχουν την υπερβολική ζέστη και τα απομακρύνω από το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#7636 Φακούς και γάντια έχω και εγω...
Τα δεματικά δεν τα είχα σκεφτει.Θα προστεθούν!
Εχω πάρει μια τσαντα εργαλείων απο το Leroy και χωράει "κουτί"...
Λαμπές δεν έβαλα γιατι τα κύρια φώτα έιναι xenon και Led.;Ίσως προσθέσω για τα flash.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#7921 Κιτ επισκευής ελαστικών slime και ας έχει το τορινό αυτοκίνητο ρεζέρβα κανονική μακράν ευκολότερη επιλογή και εχεις και το κομπρεσέρ για ποδήλατα στρώματα κλπ

2 φωσφορούχα γιλεκα

Λάμπες για τα βασικά φωτα

Πυροσβεστηρα 1 κιλού σκόνης που τον αναγομωνω καθε χρονο και όχι κάτι απάτες σπρέι

Ασφάλειες 1 σετ

1 καθαριστήρα κομπλε συνήθως κρατάω τον μικρότερο παλιό όταν αλλαζω

Μια πολύ βασική κασετίνα με εργαλεία

Και το σημαντικοτερο: Το τηλέφωνο της οδικής :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#7984 dog αυτά τα πλαστικά καλή φάση, πού τα βρήκες;
Για μπουλονόκλειδο προτιμώ σταυρό, βάζω εκεί πόδι αν δε γυρνάει, είναι καλύτερο αυτό;

Κιτ επισκευής δεν έχω, μόνο ρεζέρβα, μάλλον θα πάρω κανένα να υπάρχει. Έχω τεράστιο πορτ παγκάζ άλλωστε

Έναν καλό πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως θέλω να πάρω κι εγώ
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#8007 Κομπρεσερακι δεν εχω,μαλλον θα προστεθει...Ρεζερβα εχω αναγκης...
Βασικα οτι παρω θέλω να χωραει στις θηκες αριστερα και δεξια .Θελω το πορτ μπαγκαζ αδειο...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#8164
Dimitris_P έγραψε:dog αυτά τα πλαστικά καλή φάση, πού τα βρήκες;


Απο amazon uk τα είχα πάρει: http://www.amazon.co.uk/Traction-Tracks ... B0049A7MMG


Dimitris_P έγραψε:Για μπουλονόκλειδο προτιμώ σταυρό, βάζω εκεί πόδι αν δε γυρνάει, είναι καλύτερο αυτό;


10 φορές καλύτερο απο σταυρό. Να φανταστείς όταν δούλευα στο βουλκανιζατέρ ένα τέτοιο χρησιμοποιούσαμε όταν το αερόκλειδο τα έβρισκε σκούρα. :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#8238 Οδηγω νταιχάτσου οπότε τίποτα δε χρειάζεται. :yahoo:

Σοβαρα τώρα πρακτικά εχω δυο τρια κατσαβίδια κ ενα σετ άλεν κλειδια. Κατι πατσαβούρια, γαντια σκληρά εργατικά, τα αναγκαία νομιμα απαραίτητα εννοείται οπως τρίγωνο, γιλέκο day glo, πυροσβ. Πρωτες βοηθειες κ κουκουλες χιονιών.

Δεν παίρνω τπτ παραπάνω γιατί δεν πιάνουν κ τα χέρια μου πολλά...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#8254
kostis20 έγραψε:Τα κιτ επισκευης φθείρουν με καποιο τρόπο το λάστιχο όταν τα χρησιμοποιεις?


Το slime που έχω και ανέφερα όχι απλά πλενεις το λάστιχο με νερό και φεύγει δεν κολλάει ουτε θέλει τρίψιμο για να βγει. Έχει να ξέρεις περιορισμούς Άν το αποφασισεις πχ τρύπα μέχρι 6 χιλιοστά και μονο στο πέλμα, στα πλαϊνά δεν κανει τίποτα. Πάντως είναι πολύ απλό να το χρησιμοποιησεις . βγαζεις βαλβίδα γεμιζεις φουσκωνεις και ετοιμος. Πολύ πιο γρήγορο απο αλαγη ρεζερβας και αν είσαι φωρτομενος με πράγματά και το εχεις πχ κάτω απο το καθισμα με βελκρο δεν ανοίγεις ουτε την Μπαγαζιερα :yahoo:

Τρίγωνο έχω κι εγώ ξέχασα να το αναφέρω. Φαρμακείο το θεωρω αναχρονιστικο και περιττό μιας και γιατρό/φαρμακείο βρίσκεις πλεον παντού ΑΣΕ που με την πρώτη ζέστη όλα που έχει μέσα θέλουν πέταμα. Να το κουβαλάω μονο για Τσιρωτα και αν δεν εξηρετει πουθενά νομιζω.

Μιας και πάμε προς το εκτός θέματος ζήτηστε να σας δείξουν ή δείτε κανένα βίντεο πως σβήνουμε φωτιά. Επίσης πριν πάτε πυροσβεστηρα για αναγομωση δοκιμαστε να σβησετε μια μικρη φωτιά σε ελεγχόμενο χώρο να ξέρετε τι να περιμενετε
Τελευταία επεξεργασία από gakost και 12 Σεπ 2014, 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#8255 Σωστο!Οσο το σκέφτομαι απορω που δεν έχω βάλει τοσο καιρο κομπρεσσεράκι και κιτ επισκευής στο Audi.Ολα τα ταξίδια με αυτο γίνονται.
Και λίγο αέρα να έχεις χάσει σιγά σιγα ,το φουσκώνεις όπου και να είσαι μεχρι να βρείς βουλκανιζατερ.
Που να ψαξω για kit επισκευής?
Άβαταρ μέλους
By gakost
#8259 Εγώ το τελευταιο το είχα πάρει από το shop24.gr που το είχα βρει στο Σκρουτζ. Το κμπρεσερακι να ξέρεις κανει κάνα 5 λεπτο και παραπανω να φουσκώσει απο 0 σε 30 psi τα 14αρια που εχω δοκιμάσει στο Audi λόγο διαμέτρου υπολόγισε κάνα 10λεπτο φανταζομαι
Άβαταρ μέλους
By antonis-team
#8622
JimClark έγραψε:Οδηγω νταιχάτσου οπότε τίποτα δε χρειάζεται. :yahoo:

Σοβαρα τώρα πρακτικά εχω δυο τρια κατσαβίδια κ ενα σετ άλεν κλειδια. Κατι πατσαβούρια, γαντια σκληρά εργατικά, τα αναγκαία νομιμα απαραίτητα εννοείται οπως τρίγωνο, γιλέκο day glo, πυροσβ. Πρωτες βοηθειες κ κουκουλες χιονιών.

Δεν παίρνω τπτ παραπάνω γιατί δεν πιάνουν κ τα χέρια μου πολλά...

*************************************************************************************************************
Πάρε μια τσάντα ανθεκτική, για να τα βάλεις μέσα, για να τα προστατεύεις και να μην τα ακούς!.
1)έναν σταυρό που να παίρνει και καρυδάκια.
2)ένα κουτί καρυδάκια όχι πολλά. Να έχει και μπουζόκλειδο.
3)τον γρύλο σου και να είναι γρασαρισμένος.
4)2 κατσαβίδια φιλιπς(μικρό μεγαλύτερο).
5)2 κατσαβίδια ίσια (μικρό μεγάλο).
6)μια παλιά κουβέρτα για αναγκαστικές ξάπλες!.
7)γάντια χοντρά.
8)ένα δοκιμαστικό 12 V.
9)από ένα λαμπάκι για τα εξωτερικά και την εσωτερική πλαφονιέρα.
10)ένα τάκο για ζόρικα παρκαρίσματα.
11)κουτί με λάδι που χρησιμοποιούμε.
12)κουτί με παραφλου. +μπουκάλι νερό και σαπούνι.
13)εάν κυκλοφορούμε ντυμένοι καλά, μια ολόσωμη φόρμα φτηνή.+ 15 μέτρα σκηνή.
14)τρόμπα αέρα για τα λάστιχα. + τρίγωνο ανακλαστικό.
Πάνο από όλα, έναν πυροσβεστήρα κόνεως καλό, επάνω – επάνω στον σάκο!!!!!!........
Αυτά για έναν νορμάλ ΙΧ.
Antonis-team