Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#92462
drdino έγραψε:http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=111328743157&alt=web

Κάτι τέτοιο δες, έχει και κουμπάκι για να το αφήνεις μόνιμα κοτσαρισμενο πάνω κι είναι και πολύ μικρο.
Θερμοκρασία λαδιού δεν θα δεις δυστυχώς. Νερού κλπ κανονικά.


παραγγειλα , οχι απ αυτον γιατι δεν στελνει ελλαδα , αλλα το ιδιο.drdino ευχαριστω
σκεφτομαι εγω τωρα , οι πληροφοριες που με ενδιαφερουν ειναι , θερμοκρασια νερου , θερμοκρασια λαδιου (ο drdino ειπε οτι δεν μπορουμε να εχουμε) , πιεση λαδιου , βολτομετρο , οικονομομετρο λ/100χλμ (αυτο το εχει το δικο μου)
ολα αυτα θα μπορουσαμε να τα εχουμε απο τη blue tooth syskeyh σε καποια αλλη ωστε να τις εχουμε head up display;
αντι σε τηλεφωνα και ταμπλετ;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#92650
otso έγραψε:παραγγειλα , οχι απ αυτον γιατι δεν στελνει ελλαδα , αλλα το ιδιο.drdino ευχαριστω
σκεφτομαι εγω τωρα , οι πληροφοριες που με ενδιαφερουν ειναι , θερμοκρασια νερου , θερμοκρασια λαδιου (ο drdino ειπε οτι δεν μπορουμε να εχουμε) , πιεση λαδιου , βολτομετρο , οικονομομετρο λ/100χλμ (αυτο το εχει το δικο μου)
ολα αυτα θα μπορουσαμε να τα εχουμε απο τη blue tooth syskeyh σε καποια αλλη ωστε να τις εχουμε head up display;
αντι σε τηλεφωνα και ταμπλετ;


Για στείλε από που το πήρες. Υπάρχει περίπτωση να μην παίζει σε κάποιο αμάξι; app για iphone έχουμε καλή; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#92672 Για iphone θες wifi και οχι bt. Γενικα αν διαβασεις λιιιιγο πιο πισω ολα τα ερωτηματα σου εχουν και απαντηση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#92691 Θέλει σπορτιφ ανταπτορα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#92781 thanks. Παρήγγειλα έναν οικογενειακό. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#92846 Παλιότερα θυμάμαι ένα kiwi, έχει βγει κάτι καινούριο/φτηνότερο; Ποιό πήρες;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#92886
drdino έγραψε:Παλιότερα θυμάμαι ένα kiwi, έχει βγει κάτι καινούριο/φτηνότερο; Ποιό πήρες;


ενα σχεδόν ίδιο με αυτό που πήρε ο Φιλος λίγο πιο πάνω που έλεγε ότι κάνει για iPhone.
Άβαταρ μέλους
By glf
#92974 Εγώ περιμένω το Bluetooth με το on/off.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#93027 http://www.ebay.com/itm/Super-Mini-ELM3 ... 21&vxp=mtr


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#102569 Ερώτησις: Μπορώ να έχω κουμπωμένο το OBD στη φύσα και να το τσεκάρω χωρίς να σβήσω τη μηχανή; Μου άναψε μια λυχία και όταν το έσβησα και κούμπωσα το OBD, με το άνοιγμα δούλεψε ο κινητήρας κανονικά. Τι κάνουμε σε αυτό;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#102570 Ναι, έτσι και αλλιώς πρέπει να έχεις το κλειδί στο ACC ή να δουλεύει ο κινητήρας για να δουλέψει το OBD (δηλαδή πρέπει να παίρνει ρεύμα). Για να δεις/σβήσεις κωδικούς, αρκεί το ACC. Για να βλέπεις data, προφανώς πρέπει να δουλεύει η μηχανή.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#102697
Dodger έγραψε:Ερώτησις: Μπορώ να έχω κουμπωμένο το OBD στη φύσα και να το τσεκάρω χωρίς να σβήσω τη μηχανή; Μου άναψε μια λυχία και όταν το έσβησα και κούμπωσα το OBD, με το άνοιγμα δούλεψε ο κινητήρας κανονικά. Τι κάνουμε σε αυτό;


Αμα αναψε λαμπακι μηχανης και μετα εσβησε, ενδεχομενως να μπορεις να δεις τι ηταν αν μπορεις να δεις "pending" λαθη.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#102862 γενικο αλλα πολυ ενδιαφερον...

Car manufacturers are supporting new changes in copyright law that could stop home mechanics and car enthusiasts from repairing and modifying their own vehicles.

A federal agency has had several comments filed with it that may determine if tinkering with a car could become a copyright violation. Every three years the US copyright office holds a meeting on whether certain activities should be exempt from the law that governs technological measures that protect copyrighted work. To prevent all changes to cars being blocked the Electronic Frontier Foundation have asked the government to allow changes to the necessary car components such as headlights, wiper blades etc.

Many auto makers have expressed concern that allowing 3rd parties to access the Electrical Control Units in their cars could be potentially fatal. The ECU controls vital functions such as throttle input, braking and steering, however incorrect changes may affect these functions or worse, stop them completely. The industries have also expressed concern that modifying the computers could lead to security vulnerabilities and issues with cyber security.

After-market suppliers and home enthusiasts have been changing ECU’s for several years without serious consequences. This was done in a process commonly known as chipping. Changes to the code have been able to increase horsepower, increase fuel efficiency and enhance countless other features.

For the main part, manufacturers say they’re more concerned about potential money loss rather than new money streams. Tinkering with the computer can void the cars warranty but the auto makers remain concerned if the changes could result in physical or financial harm. They noted that some mechanics manipulate odometers and make cars appear that they have less miles on them, a serious problem for used car buyers.

http://www.eteknix.com/car-manufacturer ... -tinkering
Άβαταρ μέλους
By xenos
#103035
xenos έγραψε:http://www.ebay.com/itm/Super-Mini-ELM327-WiFi-with-Switch-Work-with-iPhone-Android-OBD-Diagnostic-tool-/151464203021?hash=item2343f8530d&item=151464203021&vxp=mtr


< >


Ήρθε κ φαίνεται να παίζει μια χαρά!


< >
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#104390 Τα κατάφερα τελικά :metalo:

Και το Diagbox έστησα

Εικόνα

Εικόνα

Και το Torque μου δουλεύει τέλεια με τον mini adapter που είχα από το CX7

Εικόνα

Οπότε τώρα είμαι κομπλέ, τόσο για το δρόμο, όσο και για πιο σοβαρά πράγματα στο garage :iconcool: