Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#329572 Ακουω γνωμες για ιμαντες χρονισμου χωρις αντλια νερου

Gates 54,89
SKF 69,06
INA 68,36

Αντλια νερου

VALEO 29,66
SKF 36,04

κλεινω προς Gates για σετ ιμαντα λογω τιμης και για SKF αντλια λογω παραδοσης στα ρουλεμαν

Ξερω οτι ο Παναγιωτης (21 quadra) εχει δικιο οτι του καθε κατασκευαστη τα ανταλλακτικα ειναι καλυτερα, αλλα μαζευονται πολλα τα φραγκα στο τελος.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#329598 Πρίν 1 χρόνο χρειάστηκα ιμάντες για Clio και σε 3 σέτ Gates ήταν χτυπημένο το 1 ρουλεμάν, και στο 4ο σέτ ήταν ΟΚ, θεωρώ ότι έτυχε και μου τα άλλαζε το μαγαζί ανοίγοντας καινούργια κουτιά και δοκιμάζοντας βρήκαμε σωστό ένα σέτ, όμως αν δεν έχεις την εμπειρία τι κάνεις ?

Επίσης στα σέτ χρονισμού το αδύνατο εξάρτημα είναι τα πλαστικά ράουλα που έχουν ένα ρουλεμάν στο κέντρο τους, με τις θερμοκρασίες αλλοιώνεται το πλαστικό και αν δεν αλλάξει το σέτ στα χλμ ή στον χρόνο που ορίζει ο κατασκευαστής σπάνε και πέρνεις το μοτέρ σε τεύχη.

Εμείς στα αμάξια μας έχουμε αλλάξει τα πλαστικά rollers με μεταλλικά με 2 ρουλεμάν στο κάθε ένα και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Σε παλαιότερα μοντέλα της Renault η αλλαγή ιμάντα ήταν 120.000 χλμ αλλά όλα ήταν μεταλλικά, μετά με τα πλαστικά η αλλαγή κατέβηκε στα 60.000 χλμ ενώ οι ιμάντες είναι οι ίδιοι, άρα το αδύνατο σημείο είναι τα rollers ( το τρελό και του εντατήρα ) και όχι ο ιμάντας
Άβαταρ μέλους
By otso
#329658
saxon_747 έγραψε:Οι αντλίες έχουν μεταλλική φτερωτή;
Gates ιμάντες είναι οκ.

ιδεα δεν εχω την αλλη φορα δεν ημουν μπροστα και ουτε μου ειπαν τι εβαλαν.
απο δω και περα τα αγοραζω εγω
3 σετ με χτυπημενο το 1ο ρουλεμαν Παναγιωτη μου εκανες την καρδια περιβολι τετοιο να μου τυχει να πρεπει να τα στελνω πισω μιας και στην επαρχια δεν παιζει παω στο μαγαζι και τα παιρνω.πρεπει να τα παραγγειλω αθηνα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#330175 οτσο τσεκαρε τι τιμες και τι προϊοντα δινουν σε ΣΕΤ οι εταιριες, μπορει να σου ερθει βολικα
http://www.onparts.gr δες εδω

στα site ΣΚΦ και Gates και Contitech κλπ θα βρεις τους κωδικους και για μονα τα εξαρτηματα και για τα σετ αν υπαρχουν
Άβαταρ μέλους
By otso
#330273 απο αυτους εχω παραγγειλει Θοδωρη μαζι με αλλα ,εχω ξαναπαρει και δεν εχουν διαφορα απο σαιτ του εξωτερικου η του εβαυ.