Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos76
#280519 Παιδιά βοήθεια!!!
Εδώ και καιρό έχω διαρροή λαδιού σε ένα Daewoo matiz. Ο μηχανικός μου μου είπε να μην σκέφτομαι προς το παρόν επισκευή και ίσως πιο μετά να αλλάξουμε τσιμουχάκια βαλβίδων. Δεν μου καίει λάδια αλλά χάνει. Μάλιστα προχθές το πήγα σε ψυκτικό γιατί μου χάλασε ο κομπρεσορας ac και κοιτώντας είδε λάδια στο δυναμό και στον ιμάντα λέγοντας μου ότι μάλλον χάνει η τσιμούχα στροφάλου . Τη θεωρειτε επειγουσα βλαβη ή να το παρακολουθησω;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#280525 Αν η διαρροή είναι από την τσιμούχα του στροφάλου μπορεί να οφείλεται σε υπερβολικό γέμισμα λαδιού. Πρόσεχε όταν βάζεις λάδια να μην το παρακάνεις.
Είναι σχετικός μπελάς να διορθωθεί εκεί.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#280600 Δες πόσο σου χάνει. Και μένα πχ χάνει από 2 σημεία αλλά ο μηχανικός επίσης είπε πως ακόμα δε χρειάζεται αλλαγή στις φλάντζες. Αν δακρύζει δε χρειάζεται να ασχοληθείς, απλά όπως είπα πριν βλέπεις αν είναι αισθητή η απώλεια ενώ σε κάθε αλλαγή ρίχνε το και μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#280610 Ακόμα και να μη χάνει πολύ, το ότι λερωνει ιμαντες και δυναμό είναι ένα θέμα.

...>.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#280611 Δεν αρέσει στον ιμάντα το λάδι, υπόψιν.
Άβαταρ μέλους
By panos76
#280832 Παιδιά, μετά τις απαντήσεις σας για τις οποίες ευχαριστώ πρωι πρωι πήγα συνεργείο και μετά απο ένα ωραίο πλύσιμο άλλαξα ιμάντα χρονισμού, τσιμούχα στροφάλου και άλλους δυο ιμάντες και φαίνεται κομπλέ. Η τσιμούχα στροφάλου ήταν ξεραμένη. Ευχαριστώ!!!