Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#822956 Λέω να πάρω κάνα δυο αδιάβροχα καλύμματα για τα καλοκαιρινά μπάνια μη βάζω συνέχεια πετσέτες
Κάποιο δοκιμασμένο; χρήσιμο είναι επίσης να μπαινοβγαίνει εύκολα

https://www.skroutz.gr/c/1244/kalummata ... er_dir=asc
Άβαταρ μέλους
By rafi
#827860 Αλοιφή για ξεθολωμα στα φώτα που βρίσκουμε στην Αθήνα;
Υπάρχει κάποια μάρκα υλικού που προτείνετε;
Κάτι άλλο που ίσως χρειαστεί στη διαδικασία; Πχ ειδικό πανακι;

.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#828098 Εγώ μετά από τρίψιμο με γυαλόχαρτα νερού (ξεκινάς από χοντρό και καταλήγεις σε ψιλό) τα πέρασα με polytrol και σχεδόν 2 χρόνια μετά, είναι ακόμα καθαρά (αλλά παρκάρει σε γκαράζ οπότε δεν τα τρώει πολύ ο ήλιος)
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#829887 Έκανα γιαλυσμα-κερωμα στο αμάξι μετά από 4 χρόνια ταλαιπωρίας,η αράχνη έφυγε,δυστυχώς όμως κάποια σημάδια στο καπώ και στον ουρανό έχουν ποτίσει μέσα στο βερνίκι και δεν μπορούσε να γίνει κάτι περισσότερο.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες το επόμενο διάστημα,επίσης έχει "σπάσει" το χρώμα στον προφυλακτήρα και εχει κάνει άσπρες γραμμές επειδή με έχουν ακουμπήσει επανειλλημενα,ενώ σε σημείο φαίνεται να θολώνει το χρώμα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#833865 Καλησπέρα σας!
Έχει νόημα σε καινούριο αυτοκίνητο να το πάω σε κάποιο detailer για προστασία με κάποιο από τα υλικά που βλέπω/διαβάζω;
Το αυτοκίνητο θα παρκάρει σε κλειστό υπόγειο γκαραζ και δεν θα είναι εκτεθειμένο σε καιρικά φαινόμενα συχνά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#833867 Σε καινούριο έχει περισσότερο νόημα και θα είναι και φτηνότερο γιατί δεν θα χρειαστεί διόρθωση του βερνικιού από αράχνες κλπ πριν την κεραμική επίστρωση.

Από εκεί και πέρα όσο το προσέχεις τόσο περισσότερο θα κρατήσει με κάποιες συντηρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#833935
citastak έγραψε:Καλησπέρα σας!
Έχει νόημα σε καινούριο αυτοκίνητο να το πάω σε κάποιο detailer για προστασία με κάποιο από τα υλικά που βλέπω/διαβάζω;
Το αυτοκίνητο θα παρκάρει σε κλειστό υπόγειο γκαραζ και δεν θα είναι εκτεθειμένο σε καιρικά φαινόμενα συχνά.
Έτσι όπως το περιγράφεις όχι.
Θα είναι στην ίδια κατάσταση μετά από 5 χρόνια με ένα άλλο που είναι παρκαρισμένο στο δρόμο και του έχουν κάνει προστασία.
Φάε τα λεφτα σε βόλτες
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#842924 θελω να βρω ενα καθαριστικο ζαντων που να κανει δουλεια,αλλα να μην ειναι πανακριβο.
Βασικα θελω να καθαριζω και τους πλαστικους θολους εκτος απο τις ζαντες.
Εχουμε κατι να προτεινουμε που να εχει δοκιμαστει?
Άβαταρ μέλους
By opc
#842971
dimviii έγραψε:θελω να βρω ενα καθαριστικο ζαντων που να κανει δουλεια,αλλα να μην ειναι πανακριβο.
Βασικα θελω να καθαριζω και τους πλαστικους θολους εκτος απο τις ζαντες.
Εχουμε κατι να προτεινουμε που να εχει δοκιμαστει?
https://www.skroutz.gr/s/26296013/Koch-Chemie-Katharistiko-Genikis-CHrisis-1000ml.html
Για θόλους και όλα. Απλά αλλάζεις την αραίωση...

https://www.skroutz.gr/s/21116508/K2-Ygro-Katharismou-gia-Zantes-Roton-Pro-1lt.html

Για ζάντες και άλλα και για αμάξωμα...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#842977 ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
By skous
#843299 Η εφαρμογή ppf βοηθάει για να φευγουν εύκολα κουτσουλιές, ρετσίνια, μυγάκια κλπ, ή είναι μονο για γρατζουνιές;

Επίσης αν βάλει κανεις ppf, μπορεί να το πλύνει μεμοιεστικό το αυτοκίνητο, ή θέλει αλλη φροντίδα και ειδικά σαμπουάν;


< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#844941
opc έγραψε:
dimviii έγραψε:θελω να βρω ενα καθαριστικο ζαντων που να κανει δουλεια,αλλα να μην ειναι πανακριβο.
Βασικα θελω να καθαριζω και τους πλαστικους θολους εκτος απο τις ζαντες.
Εχουμε κατι να προτεινουμε που να εχει δοκιμαστει?
https://www.skroutz.gr/s/26296013/Koch-Chemie-Katharistiko-Genikis-CHrisis-1000ml.html
Για θόλους και όλα. Απλά αλλάζεις την αραίωση...

https://www.skroutz.gr/s/21116508/K2-Ygro-Katharismou-gia-Zantes-Roton-Pro-1lt.html

Για ζάντες και άλλα και για αμάξωμα...

< >


Εγώ έχω πάρει ένα απλό all purpose cleaner και παίζω με την αραίωση όπως λες.
Δεν το χρησιμοποιώ σε καμπίνα (παρά μόνο τις προάλλες σε πλαστικά που είχε μείνει αντηλιακό από το καλοκαίρι - δούλεψε σε καλό βαθμό), αλλά σε ζάντες και μηχανικά μέρη. 10 ευρώ το λίτρο - συμπυκνωμένο (δεν θυμάμαι μάρκα).


Θέλω να πάρω διάφορα καθαριστικά και αλοιφές για το καινούριο αυτοκίνητο.
Σαπουάν χρησιμοποιώ κυρίως Meguiars. Ίσως πάρω και κανένα υγρό κερί (το quick detailer της Meguiars δεν είναι κακό) ή καμιά πάστα.
Στις ζάντες τί να βάλω για να μην κολλάνε μαυρίλα; έχει κάποιο υλικό;

Θα αλλάξω και τα σφουγγάρια μου, είναι παλια, οπότε προτείνετε κάποια αν μπορείτε (χωρίς υπερβολές).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#844949 Για ζάντες Iron X της Carpro η κάτι παρόμοιο από άλλη εταιρεία, ψεκάζεις φεύγουν όλα τα υπολειμμάτα από τα τακάκια και μετά τις τρίβεις-πλένεις.

Για το υπόλοιπο αυτοκίνητο ένα γάντι από μαλλί και από σαμπουάν ότι επώνυμο πάρεις θα κάνειδουλειά. Αυτά που περιέχουν κερί δεν κάνουν τόσο αφρο.

Έναν κουβά με διπλό πάτο για να κάνεις σαπουνάδα-ξεπλένεις το γάντι και να κρατάει τα σκουπίδια κάτω ώστε να μην πηγαίνουν πάνω στο γάντι και κάνεις αράχνες όπως πλένεις.

Πολλές πετσέτες microfiber για μέσα, στέγνωμα έξω κλπ.

Ενα προστατευτικο για τα πλαστικά μέρη και το πλαϊνό των ελαστικών, εγώ βάζω Perl της Carpro και κάνω και το εσωτερικό με αυτό. Χρειάζεται σκληρό σφουγγαρι για εφαρμογή αλλά γίνεται και με πετσέτα.

Ενα πανί από τεχνητό δέρμα για τα τζάμια, το βουτάς σε νερό καθαρίζεις τα τζάμια μέσα έξω και στεγνώνεις με microfiber δεν χρειάζεται ειδικό υγρο.

Με αυτά νομίζω θα είσαι πλήρης αν έχεις σκοπό να παιδεύεσαι στο πλύσιμο.

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#844976 Τα περισσότερα τα έχω (2 κουβάδες με σχαράκι), δέρμα και μικροίνες.
Σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιο υλικό που το βάζεις στις ζάντες και δεν κολλάει με το καιρό τόσο πολύ brake dust.
Θα δω το Perl, thanks.