Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353207 Αφού λοιπόν παρήγγειλα τα διάφορα, έκανα και εγώ την 1η προσπάθεια για detailing στο ΜΙΝΙ.
Το χρώμα γενικά ήταν σε καλή κατάσταση. Είχε κάποιες αράχνες, που αντικειμενικά ήταν λίγες με δεδομένο ότι η προηγούμενη ιδιοκτήτρια το έπλενε σε πλυντήρα με βούρτσες...

Μετά από ένα καλό πλύσιμο και χωρίς να το στεγνώσω, πέρασα περίπου 2 ώρες με τον πηλό. Οροφή και πορτ μπαγκάζ είχαν την περισσότερη δουλειά. Καπώ και πλαϊνά όχι τόσο πολύ. Κατα τη διάρκεια χρησιμοποιούσα διάλυμα νερού και σαμπουάν αυτοκινήτου, το οποίο και ψέκαζα στην επιφάνεια που δούλευα τον πηλό. Στη συνέχεια το ξαναέπλυνα και το στέγνωσα με απλό πανί μικροϊνών.΄
Το αποτέλεσμα μετά τον πηλό ήταν ήδη ΠΟΛΥ καλό. Μπιμπίκια, σημαδάκια πίσσας και άλλοι ρύποι είχαν ήδη εξαφανιστεί. Χρησιμοποίησα περίπου 40 γρ. πηλό Meguiars. Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο, αλλά προσπάθησα να διπλώνω τον πηλό και να χρησιμοποιώ τις καθαρές του επιφάνειες. Σε φωτό πιο κάτω δείχνω πως έγινε το 1ο κομμάτι πηλό κάνωντας την μισή οροφή...

Στη συνέχεια κάλυψα με χαρτοταινία τα λαστιχένια μέρη του αυτοκινήτου (πλαίσια τζαμιών, φανών κτλ) και ξεκίνησα εφαρμογή 3Μ Swirls& scratch remover με απλό αλοιφαδόρο και 3M Pad (Κίτρινο). Φροντίζοντας να είναι πάντα υγρό το pad και σε αργή ταχύτητα δούλεψα όλο το αυτοκίνητο. Σε μικρές και περίεργες επιφάνειες (π.χ. καπάκια από καθρέπτες) δούλεψε χέρι.

Τέλος, και αφού σκούπισα με φρεσκο πανί μικροινών τα υπολλείμματα από την αλοιφή, πέρασα το αυτοκίνητο με υγρό κερί quick wax 3Μ. Αυτό έχει μικρή διάρκεια (~1 μήνα). Πρέπει να πάρω κάτι άλλο πιο καλό...
Αποτέλεσμα πολύ κ αλό στα δικά μου ματια. Δυστυχώς 2-3 σημάδια στο λούστρο από κουτσουλιές της προηγούμενης ιδιοκτήτριας δεν έφυγαν, αλλά φαίνονται λιγότερο. Εκεί ίσως χρειάζομαι πιο χοντρό pad και άλλη αλοιφή; Δεν το ξέρω.

Φωτό:
μαύρη κολώνα πριν Εικόναpicture share
μαύρη κολώνα μετά Εικόναpicture share


Εικόναpicture share
Εικόναpicture share


Εικόναpicture share




Εικόναfree image upload


[/QUOTE]
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353222
rocsta έγραψε:Ωραίος! Πόσες ώρες σου πήρε;



5 ώρες περίπου, αλλά όχι σερί γιατί είχα δουλειές στο ενδιάμεσο. Δεν είναι για να το κάνεις συχνά.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#353224 Σε υπολόγιζα άνετα για 3ωρο.
Απλό εξωτ. πλύσιμο-στέγνωμα και κέρωμα, χωρίς να ασχοληθείς με εσωτερικό, ζαντολάστιχα κλπ , θές ασυζητητί 2 ώρες.
Και γυμνασμένος να είσαι, ... ρετάλι θα εχεις γίνει για την υπόλοιπη ημέρα απο το σκύψε-τεντωσου-τρίψε-τιναξε πανί απο τη σκόνη του κεριού (η άλλαξε 5-6 πανιά) και ... πάρε-δώσε !
Το κάνω 2 φορές το χρόνο (κέρωμα-γυάλισμα) και οπλίζομαι με τη σχετική (ψυχολογική) δύναμη 1-2 ημέρες πρίν "δουλέψω" ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353229
dimitrisB έγραψε:Σε υπολόγιζα άνετα για 3ωρο.
Απλό εξωτ. πλύσιμο-στέγνωμα και κέρωμα, χωρίς να ασχοληθείς με εσωτερικό, ζαντολάστιχα κλπ , θές ασυζητητί 2 ώρες.
Και γυμνασμένος να είσαι, ... ρετάλι θα εχεις γίνει για την υπόλοιπη ημέρα απο το σκύψε-τεντωσου-τρίψε-τιναξε πανί απο τη σκόνη του κεριού (η άλλαξε 5-6 πανιά) και ... πάρε-δώσε !
Το κάνω 2 φορές το χρόνο (κέρωμα-γυάλισμα) και οπλίζομαι με τη σχετική (ψυχολογική) δύναμη 1-2 ημέρες πρίν "δουλέψω" ! :lol:


Το volvo που φαίνεται πίσω είναι 2 ετών. Να το κάνω και σε αυτό; ή Είναι νωρίς;
Αυτό που σίγουρα χρειάζεται είναι η μαύρη c5 του πατέρα...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#353232 Αν τη βγάζει συχνά στο γκαράζ, όχι ακόμα.
Πρίν το καλοκαίρι και εφόσον πέρασε τη 2ετία, ένα απλό κερογυάλισμα θα το έκανα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#353237 Εγω απλα θα πω χαρά στο κουράγιο σας! :D
Δεν το εκανα αυτό που να με πλήρωναν... Εδώ εκανα κάτι μηνες (που λέει ο λογος) να συμπλήρωσω λίγο παραφλου (που απλα ηταν στο min).
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353245
kovathe έγραψε:Εγω απλα θα πω χαρά στο κουράγιο σας! :D
Δεν το εκανα αυτό που να με πλήρωναν... Εδώ εκανα κάτι μηνες (που λέει ο λογος) να συμπλήρωσω λίγο παραφλου (που απλα ηταν στο min).


Με καταλαβαίνουν μόνο οι ομοιοπαθείς (Obsessive–compulsive disorder-OCD) :yahoo:
Αλλά και εγώ πρώτη φορά το έκανα με αφορμή το νέο-μεταχειρισμένο. Μέχρι πρότινος, περιοριζόμουν σε καλό πλύσιμο μέσα έξω. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353246
dimitrisB έγραψε:Αν τη βγάζει συχνά στο γκαράζ, όχι ακόμα.
Πρίν το καλοκαίρι και εφόσον πέρασε τη 2ετία, ένα απλό κερογυάλισμα θα το έκανα.


Και τα 2 αυτοκίνητα κοιμούνται το βράδυ στο γκαραζ. τα πρωινά είναι έξω (γραφείο δουλειά κτλ).
Οπότε άνοιξη θα παίξει και στο Volvo... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#353259 Ούτε εγώ έχω χώρο/χρόνο πλέον να κάνω τέτοια πράγματα γμτ. :( Γι αυτό ψάχνουμε κάποιον επαγγελματία με νορμάλ τιμές και αποτέλεσμα. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#353281
xenos έγραψε:Ούτε εγώ έχω χώρο/χρόνο πλέον να κάνω τέτοια πράγματα γμτ. :( Γι αυτό ψάχνουμε κάποιον επαγγελματία με νορμάλ τιμές και αποτέλεσμα. :ninja:


Ο χώρος είναι το μεγάλο θέμα.
Και εγώ χρόνο δεν έχω. Υπάρχουν περίοδοι που κάνω να πλύνω 2 ή και 3 μήνες.
Άσε που κάποιον καλό και οικονομικό να κάνει αυτή τη δουλειά δεν ξέρω.

Επειδή έχω κλειστό γκαραζ, ξεκίνησα το πλύσιμο Σάββατο στις 06.00. Στις 09.00 ανέβηκα γραφείο για δουλειά και έριξα άλλο ένα 3ωρο το βράδυ αργά της ίδιας μέρας.

Πήρα ένα απλό αλοιφαδόρο (70 ευρώ), 2 pads 3M (20 euro), και έδωσα επιπλέον 40 ευρώ για αλοιφές, κερί και πηλό. Σε σχέση με τα 150 που ζητάνε δεν νομίζω ότι αξίζει. Σίγουρα οι επαγγελματίες θα το έκαναν καλύτερα, αλλά πόσο καλύτερα;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#353482 150€ είχα δώσει και το κανε καθρέφτη. Δε το λες και ευκαιρία αλλά η δουλειά ήταν άψογη. 3 μέρες το γλυφε ενώ το κερί που έβαλε απ ότι μου πε είναι από τα πιο σκληρά και κρατάει αρκετά χρόνια. Αφού του πα να το πάω και του χρόνου για ένα κέρωμα και μου πε τζάμπα θα το φέρεις. :lol:
Γενικά ο καθένας πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει αλλά θέλει χρόνο, εξοικείωση και πειραματισμό. Σίγουρα μετά από 4-5 φορές φτάνεις στο απόλυτα επιθυμητό αποτέλεσμα.