Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#236217 Οι CO2 κάποτε θεωρούνταν κατάλληλοι και για λάδια κλπ. Πλέον χρησιμοποιούνται μόνο για electrical fires.
Το Halon είναι ουσιαστικά απαγορευμένο για χρήση από το ευρύ κοινό λόγω της επίδρασης που έχει στο όζον.


< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236220
otso έγραψε:πειτε καμμια τιμη στο περιπου να δουμε που κυμαινονται


Αν θυμάμαι καλά τους 6κιλους τους πήρα κάπου στα 25€-30€/τεμ. (αυτά πριν από 2,5 περίπου χρόνια)
Ο CO2 θυμάμαι ότι ήταν πανάκριβος.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#236222 Ενδεικτικές τιμές για 2kg ξηράς κόνεως, γύρω στα 17 €, και για 12kg οροφής ξηράς κόνεως (ABC), γύρω στα 65 €. Για τους εξάκιλους σε έρευνα πριν μερικούς μήνες αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30 €.
Άβαταρ μέλους
By otso
#236224 α ρε φτωχομανα με τις τιμες σου . θα ρωτησω εδω οταν παω στην χωρα , αλλα ειχα την εντυπωση οτι οι 6κιλοι βαραγαν κατοσταρικο . με 25 παιρνω 2 τωρα κιολας.

και οταν κανεις αναγομωση ,πως το λενε τσεκαρισμα ; ποσο παει;
και εχουμε και δικο μας πυροσβεστερα; γι αυτο τα παιρνεις φτηνα πιττ δεν πιστευω οτι αυτες οι τιμες παιζουν πουθενα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236230 Σωπα ρε συ! Βαρέθηκες να ψάξεις και λες άσε τους βόρειους να μου πουν, που να ψάχνω τώρα πόσο κάνουν οι πυροσβεστήρες. :lol:

Να ένας για πλάκα που βρήκα. Δεν τον ξέρω αλλά βλέπω ότι πουλάει Πυροσβεστήρα 6Kg Ξηράς Σκόνης 31,75€
Όπως σου είπα τους πήρα πρίν από 2,5 χρόνια (τον Νοέμβριο έκλεισαν δύο χρόνια και τους πήγα για έλεγχο).
Επίσης πήρα συνολικά και καμιά δεκαριά πυροσβεστήρες.

Η αναγόμωση νομίζω ότι κόστισε κάπου στα 7€/τεμ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#236231 Αναγόμωση 5-7€ για τους μεγάλους. Έχω καμιά 30ριά λόγο δουλειάς. Κρατάνε νομίζω 5 χρόνια και μετά τους αλλάζεις. Αναγόμωση κάθε χρόνο.
Ο συνεργάτης που μου κάνει τη δουλειά, μου αλλάζει του σπιτιού με έναν πιο σύγχρονο "ληγμένο" κάθε φορά που περνάει η 5ετία σε κάποιον. Αν θέλει κανείς πυροσβεστήρα "ληγμένο" τον άλλο μήνα θα αλλάξω νομίζω 8(με επιφύλλαξη). Είναι παράνομοι για επαγγελματικό χώρο, αλλά για σπίτι την ίδια δουλειά θα κάνουν.
Ο pitt δεν είναι υπερβολικός. Μόνο άμα πάρεις φωτιά θα δεις την αξία του πυροσβεστήρα.
Άβαταρ μέλους
By apav
#236260 Όταν είχαμε κάνει αυτό:

https://www.msauk.org/Get-Started/Volun ... e-Recovery

Είχαν φέρει δύο αυτοκίνητα και τα είχαν συνδέσει με σύστημα καυσίμου για να ανάβουν την φωτιά. Αναλόγως τον αέρα, ήθελε υπομονή αλλά έσβηνε η φωτιά. Αυτός με την σκόνη ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός από αυτόν του αφρού.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#236268
Pitt έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:
thednick έγραψε:Σκέφτομαι καιρό να πάρω 2-3 μεγαλύτερους για το σπίτι. Έχω έναν δικιλο μονο.
Εχει κανεις υπόψη κανένα σχετικά οικονομικό κατάστημα στη θεσσαλονίκη?


Astoria, 25ης Μαρτίου με Κρήτης.


Δεν ήθελα να το αναφέρω για να μην εκληφθεί ως διαφήμιση και θα έστελνα PM στον thednick.
Από αυτούς αγοράζω, αλλά από τα κεντρικά τους στην ΒΙΠΕ.


Ωραία! Σας ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#236276 O ξηράς κονεως δεν είναι υτος που κάνει τρελες ζημιες στα ηλεκτρικά?
Αν τον χρησιμοποιήσεις μέσα στο σπίτι, ετοιμάσου να αλλάξεις όλες τις συσκευές σου μέσα σε λίγα χρόνια.
Η χαρά της ασφαλιστικής μιας και έσβησες τη φωτιά αλλά |λογοκρισία| τα πάντα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#236278 Σχετικά με τις αναγομώσεις, θυμάμαι σε παλιότερη δουλειά μου που συζητούσα με τον υπεύθυνο της εταιρείας που μας έκανε τις αναγομώσεις... Μου έλεγε ο τύπος ότι λίγο καιρό πριν την κουβέντα μας (που έγινε το 2009 - 2010) άνοιξε έναν πυροσβεστήρα για ανακατασκευή που είχε να αναγομωθεί από το 1947 (κάπου τον βρήκαν πεταμένο σ' ένα ξεχασμένο υπόγειο στον ΟΣΕ αν θυμάμαι καλά...)! Όλα ήταν λέει καλά και ο πυροσβεστήρας θα λειτουργούσε κανονικά... :dizzy: μετά από 60φεύγα χρόνια... :dizzy:

Δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω, απλά το γράφω ως εμπειρία και για σχολιασμό... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236292
rx8_drifter έγραψε:O ξηράς κονεως δεν είναι υτος που κάνει τρελες ζημιες στα ηλεκτρικά?
Αν τον χρησιμοποιήσεις μέσα στο σπίτι, ετοιμάσου να αλλάξεις όλες τις συσκευές σου μέσα σε λίγα χρόνια.
Η χαρά της ασφαλιστικής μιας και έσβησες τη φωτιά αλλά |λογοκρισία| τα πάντα


Τι είδους ζημιές εννοείς; Αν για παράδειγμα αρπάξει φωτιά το καλώδιο ενός καλοριφέρ λαδιού και το σβήσεις με πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως, εκτός από το καθάρισμα και σκούπισμα τριγύρω, τι τρελές ζημιές θα προξενήσει;

markvag έγραψε:Σχετικά με τις αναγομώσεις, θυμάμαι σε παλιότερη δουλειά μου που συζητούσα με τον υπεύθυνο της εταιρείας που μας έκανε τις αναγομώσεις... Μου έλεγε ο τύπος ότι λίγο καιρό πριν την κουβέντα μας (που έγινε το 2009 - 2010) άνοιξε έναν πυροσβεστήρα για ανακατασκευή που είχε να αναγομωθεί από το 1947 (κάπου τον βρήκαν πεταμένο σ' ένα ξεχασμένο υπόγειο στον ΟΣΕ αν θυμάμαι καλά...)! Όλα ήταν λέει καλά και ο πυροσβεστήρας θα λειτουργούσε κανονικά... :dizzy: μετά από 60φεύγα χρόνια... :dizzy:

Δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω, απλά το γράφω ως εμπειρία και για σχολιασμό... :hmmm:


Το πιστεύω. Και εγώ άδειασα πυροσβεστήρα 25ετίας που δεν ήταν συμβατός με τα πρότυπα που χρησιμοποιούν τώρα και ως εκ τούτου δεν μπορούσε να αναγομωθεί και δούλεψε μια χαρά.

Ο έλεγχος και η αναγόμωση γίνεται για προληπτικούς λόγους και δεν σημαίνει ότι αν δεν γίνει, μετά την διετία δεν θα δουλέψει. Από την εταιρεία που κάνει την αναγόμωση μου είπαν ότι τα προβλήματα που δημιουργούνται από την πολυκαιρία είναι η πτώση της πίεσης, το πέτρωμα του κατασβεστικού μέσου (η άσπρη σκόνη πετρώνει στον πάτο της φιάλης) και σπανιότερα η διάτρηση της φιάλης.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#236408 Εγώ πάντως ένα no-name πυροσβεστήρα 1 kg μηχανικού αφρού που είχα παλιά στο αυτοκίνητο, όταν πήγα να τον αδειάσω μετά από 6 χρόνια έβγαζε σκέτο νερό και χωρίς πίεση, ουδεμία κατασβεστική ικανότητα.
Αλλά μάλλον φταίει ότι ήταν της πλάκας - ένας καλός πυροσβεστήρας είναι ΟΚ σίγουρα αρκετά χρόνια μετά τον έλεγχο, χωρίς φυσικά να αποκλείεται και η στραβή.
Τουλάχιστον όσοι δεν έχουν όρεξη τη διαδικασία της αναγόμωσης, ας ελέγχουν την πίεση με το ενσωματωμένο μανόμετρο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#236445 Δεν είπα βέβαια να μην γίνεται αναγόμωση όπως προβλέπεται. Κάποιος λόγος υπάρχει που έχει βγει αυτός ο κανόνας. :)

Απλά ήταν κάτι που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση και ακόμα το θυμάμαι... και ήθελα να το μοιραστώ... :)
Άβαταρ μέλους
By thednick
#236483 Πάντως και εγώ που είχα εναν πάνω απο 10 χρονων ξεχασμένο σε ενα αμαξι (2κιλο, σκονης) και τον δοκίμασα περισσότερο για να εξοικοιωθώ με το πως λειτουργεί έβγαζε κανονικά και με μεγαλή πίεση. Οι μικροί του αυτοκινήτου πρέπει να ειναι περισσότερο για να λες εχω πυροσβεστήρα και να περνάς το κτεο. Εναν παλιό που είχα δοκιμάσει πεταγε και σε μένα λιγο νερό και με ελαχιστη πίεση. Για να σβησεις κανενα τσιγάρο μπορει να εκανε :lol: Για κατι παραπάνω δε νομίζω...
Άβαταρ μέλους
By theo13
#238900
rx8_drifter έγραψε:O ξηράς κονεως δεν είναι υτος που κάνει τρελες ζημιες στα ηλεκτρικά?
Αν τον χρησιμοποιήσεις μέσα στο σπίτι, ετοιμάσου να αλλάξεις όλες τις συσκευές σου μέσα σε λίγα χρόνια.
Η χαρά της ασφαλιστικής μιας και έσβησες τη φωτιά αλλά |λογοκρισία| τα πάντα


Ο ξηράς κόνεως κάνει γενικά τρελές ζημιές. Η καλύτερη λύση είναι να έχεις μια αντιπυρική κουβέρτα ή έναν CO2 για τη κουζίνα και απο κεί και πέρα έναν ξηράς κόνεως για εξωτερικούς κυρίως χώρους (Λεβητοστάσια, parking,κλπ).
Αν και το πιο αποτελεσματικό σε φωτιά σε σκεύος στη κουζίνα είναι να το "καπακώσεις" με το καπάκι του, ταψί ή οτιδήποτε άλλο σκεύος μπορεί να το κάνει αυτό. :iconcool: