Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#309764
swiftakias έγραψε:
dimviii έγραψε:
xenos έγραψε:Λοιπόν, πείστηκα και πήρα και εγώ τις PIAA και ένα έχω να πω!!!!!!!!!!!!! :omg: :omg: :omg:

Δεν κατάφερα να τις βάλω! :lol: Ρε το γαμω bmw! Δεν μπαίνει χέρι με τπτ εκεί. Ασταδυάλα! :protest:


παιδια μην ακουτε μαλακιες για Ιαπωνεζικες λαμπες,αγοραστε Γερμανικες, philips,osram,μην πετατε τζαμπα λεφτα.


Οι PIAA φτιαχνονται και στην Γερμανια...


αυτη ειναι η πλακα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#309800
dactilidis.john έγραψε:Philips, Osram και PIAA ακουγεται οτι ειναι οι καλυτερες. Εγω πριτιμω τις Philips γιατι εχουν ΚΑΙ διαρκεια ζωης που δεν εχουν οι Osram. Τις ιαπωνικες δεν τις εχω δοκιμασει.

Ναι απο διαρκεια ζωης οι philips.... Κρατάνε ισα και με ένα χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#309837 Εγω ειχα βαλει οσραμ δεν μου καηκε σε 2-3 χρονια παντως.

<
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#309844
xenos έγραψε:Εγω ειχα βαλει οσραμ δεν μου καηκε σε 2-3 χρονια παντως.

<


καθαρη αστοχια :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#309846 Οχι ρε γμτ. Ελαττωματικη;

<
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#309851 Μια φορα εχω δοκιμασει Osram και καηκε πριν απο χρονο... Τωρα με αντιστοιχη Philips εκλεισα δυο χρονια με ιδιες ωρες οδηγησης βραδυ. Ακομα και στα θεωρητικα Specs οι Philips δινουν ακριβως το διπλασιο προσδοκιμο (σε extreme vision +130 vs night breaker unlimited) . Ενω απο αποδοση στα κορυφαια μοντελα που προανεφερα η διαφορα της αποδοσης αν δεν ειναι ιδια, ειναι λιγο υπερ της philips (απο οσα εχω δει). Τις extreme τις φορεσα τωρα, θα δειξει ποσο θα αντεξουν.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#309971 Είχα βάλει προ 3,5 ετών ένα ζευγάρι Osram Rally H7 65W κωδ. 64217 (δεν έχουν πιστοποίηση ECE για χρήση δρόμου), οι οποίες στα χαρτιά αποδίδουν 2100lm αντί 1500lm των στάνταρ Η7 (αυτές χρησιμοποιώ και σήμερα). Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη χρήση τους, αν και πλέον η παλαιότητα και η θαμπάδα των φαναριών επιβαρύνουν την απόδοση ότι λάμπα κι αν τοποθετηθεί. Δυστυχώς η Osram για κάποιο λόγο φαίνεται πως εδώ και καμιά 2ετία έχει σταματήσει να παράγει αυτές τις λάμπες σε 65W και τις βγάζει στα 80W. Ευτυχώς κατάφερα και βρήκα ένα τελευταίο ζευγάρι 65άρες προκειμένου να τις έχω εφεδρεία αν κάποια μου καεί..
Για τις PIAA κατά καιρούς έχω διαβάσει ότι διαρκούν σημαντικά λιγότερο από τις στάνταρ, οπότε δεν έχω ασχοληθεί. Έχω δοκιμάσει και Philips Extreme Vision και Osram cool blue (τις οποίες φοράω στο αμάξι στη μεγάλη σκάλα σε Η1) και δε θεωρώ γενικά άξια λόγου τη διαφορά απόδοσης από τις στάνταρ. Τολμώ δε να πω ότι οι cool blue μου δίνουν λίγο καλύτερο οπτικά αποτέλεσμα από τις Extreme vision.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#309983 Εγώ πάντως με του Lidl +50% με 6€ το ζευγάρι, που είχα βάλει παλιά στο eg8 και στη merc, μια χαρά βγήκαν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#310008 Οπως ειχα γραψει και σε αλλο γνωστο φορουμ, ειχα τις PIAA extreme white (ιαπωνικές) και κράτησαν 7 χρονια όποτε έκαναν απόσβεση. Σε φωτεινότητα ειχαν έντονη διάφορα απο τις εργοστασιακές. Τώρα εχω τις PIAA night tech (γερμανικές) που ειναι πολύ φθηνότερες απο τις ιαπωνικές, σε ένταση δεν έχουν μεγάλη διάφορα και έχουν λίγο πιο λευκό φωτισμό μόνο. Μένει να μάθω αν θα έχουν την ιδια διάρκεια ζωής.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#310216 Αγοράστηκαν Philips white vision για να αντικαταστήσουν τις crystal vision. Είναι το μοντέλο που τις αντικαθίστα, και έχουν έγκριση δρόμου σε αντίθεση με τις crystal vision. Εντυπώσεις την Δευτέρα!!!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#310512 Έχω ξανακούσει παράπονα για την αντοχή των nighbraker οπότε σίγουρα δεν έτυχε.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#310550 Στην προηγουμενη σελιδα που το αναφερω καποιοι εσπευσαν να με διαψευσουν. Τελικα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#310555
panos2171 έγραψε:Ναι αυτό ρωτάω, αν δεν είναι κάποια απλή συνδεσμολογία και ''μπλέξω'' σίγουρα δεν αξίζει. Είναι πολύ πρακτικό πάντως. Σαφώς το φωτάκι της πλαφονιέρας δεν είναι για να κάθεσαι και να διαβάζεις εκεί μέσα αλλά για απλές χρήσεις όπως το να βρεις το που είναι η μίζα ή να μαζέψεις τα πράγματά σου είναι χρήσιμο πόσο μάλλον όταν αναβοσβήνει αυτόματα.


Εγω εκανα το εξης και δεν μου κοστισε τιποτα, ουτε ελυσα ταμπλω:
κανω ενα κρακ και ξεκλειδωνω την πορτα του οδηγου στην πρωτη σκαλα, κρατιεται μεν κλειστη και δεν μπορεις να την ανοιξεις σπρωχνοντας ή να την παρει ο αερας, αλλα το φωτακι αναβει. :yahoo:
Δοκιμασε το, μπορει να σε βολεψει.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#310562
panos2171 έγραψε:Έχω ξανακούσει παράπονα για την αντοχή των nighbraker οπότε σίγουρα δεν έτυχε.

dactilidis.john έγραψε:Στην προηγουμενη σελιδα που το αναφερω καποιοι εσπευσαν να με διαψευσουν. Τελικα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.


Απορώ για τα παράπονα σχετικά με τον χρόνο ζωής αυτού του είδους των λυχνιών.
Το έχουμε ξαναπεί ότι δουλεύουν στα όριά τους γι’ αυτό και αποδίδουν παραπάνω από τις "απλές".

Η Osram στα τεχνικά χαρακτηριστικά των night breaker unlimited δίνει:
Lifespan B3 --> 150 h και
Lifespan Tc --> 300 h

Ούτε ψεύδεται ούτε το κρύβει. Αν σε κάποιον άντεξαν τρία χρόνια, είτε δεν κινεί το αυτοκίνητο το βράδυ, ή ήταν πολύ τυχερός.