Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#162263 Δηλαδή τώρα σοβαρά, εκτός του dimvii όλοι οι υπόλοιποι έχετε ας πούμε πειστεί ότι δεν τρέχει τίποτα αν βάλεις πρόγραμμα που αλλάζει τον κινητήρα επειδή το εργοστάσιο δεν έχει πρόβλημα και δίνει και εγγύηση.

Σοβαρά τώρα, αυτό συζητάτε έτσι?

Από την άλλη αφού η Prodrive πουλούσε με εγγύηση το Impreza P1 γιατί να μην σκαλίσει κάποιος το Ibiza του και να το κάνει 200 άλογα απο 150. Fuck logic.

Αν και δεν ξεκίνησα το τόπικ εγώ, η διάσπαση έγινε νομίζω από δικιά μου ιδέα αλλά ηττήθηκα πλήρως.

Στο τόπικ αυτό μάθαμε ότι δεν τρέχει τίποτα αν σκαλίζεις τον κινητήρα σου έτσι χύμα, κερδίζεις ΠΑΝΤΟΥ, τα 500κ.εκ είναι ένα μαγικό νούμερο (όχι ακριβώς αλλά ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ), τα ντίζελ είναι πιο ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ (ε περίπου αλλά ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ και αυτό), οι ντίζελ έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ ροπή και προσεχώς είμαι σίγουρος και άλλα διαμάντια.

Άντε γεια δηλαδή.

ΥΓ. Οι γάϊδαροι πετάνε? ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ το θέμα, ίσως πρέπει να συζητηθεί.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#162268
IKE έγραψε:Δηλαδή τώρα σοβαρά, εκτός του dimvii όλοι οι υπόλοιποι έχετε ας πούμε πειστεί ότι δεν τρέχει τίποτα αν βάλεις πρόγραμμα που αλλάζει τον κινητήρα επειδή το εργοστάσιο δεν έχει πρόβλημα και δίνει και εγγύηση.



Δεν νομίζω πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#162272
IKE έγραψε:Δηλαδή τώρα σοβαρά, εκτός του dimvii όλοι οι υπόλοιποι έχετε ας πούμε πειστεί ότι δεν τρέχει τίποτα αν βάλεις πρόγραμμα που αλλάζει τον κινητήρα επειδή το εργοστάσιο δεν έχει πρόβλημα και δίνει και εγγύηση.

Σοβαρά τώρα, αυτό συζητάτε έτσι?

τι εγινε εδω ρε παντογνωστη? ζητας τη βοηθεια του κοινου? :(
ναι σοβαρα το λεμε,και ακομα περιμενουμε να μας δωσεις τα στοιχεια απο τα χιλιαδες επαναπρογραμματισμενα 150αρια που εβγαλαν προβλημα λογω επαναπρογραμματισμου,που δεν πηγαιναν γρηγοροτερα,που δεν ταιριαζαν οι σχεσεις,και ειχαν χαλασμενη καμπυλη ισχυος.


IKE έγραψε:Από την άλλη αφού η Prodrive πουλούσε με εγγύηση το Impreza P1 γιατί να μην σκαλίσει κάποιος το Ibiza του και να το κάνει 200 άλογα απο 150. Fuck logic.

δεν χρειαζεται να το ''σκαλισεις''(γιατι τετοια εμμονη με μπαρμπαδιστικες εκφρασεις?),στο εδιναν επαναπρογραμματισμενο οι αντιπροσωποι με εγγυηση.Σε πολλες χωρες στην Ευρωπη=Fuck logic.

IKE έγραψε:Αν και δεν ξεκίνησα το τόπικ εγώ, η διάσπαση έγινε νομίζω από δικιά μου ιδέα αλλά ηττήθηκα πλήρως.

παλι κλαμα? τι σχεση εχει ποιος το αρχισε? Δωσε αποδειξεις να τελειωνουμε αν δεν αντεχεις.
Το να γυρνας ξανα ενω στο προηγουμενο ποστ εχεις πει οτι σταματας,δεν βοηθαει.Ειδικα οταν ξαναγυρνας για να πεις τα ιδια ταξιτζιδικα τσιτατα χωρις να αποδεικνυεις τιποτα.

IKE έγραψε:Στο τόπικ αυτό μάθαμε ότι δεν τρέχει τίποτα αν σκαλίζεις τον κινητήρα σου έτσι χύμα, κερδίζεις ΠΑΝΤΟΥ,

μηπως εχεις μπερδευτει και αυτο το εχεις διαβασει στο burn out? γιατι εδω μεσα κανεις δεν εχει πει κατι τετοιο.
Με τον σωστο επαναπρογραμματισμο ναι κερδιζεις παντου σε αποδοση.

IKE έγραψε: τα 500κ.εκ είναι ένα μαγικό νούμερο (όχι ακριβώς αλλά ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ), τα ντίζελ είναι πιο ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ (ε περίπου αλλά ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ και αυτό), οι ντίζελ έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ ροπή και προσεχώς είμαι σίγουρος και άλλα διαμάντια.

μην εμπλεκεις και αλλα θεματα,για να γλυτωσεις τις μπαρουφες που εχεις πεταξει σχετικα με τους επαναπρογραμματισμους.

IKE έγραψε: Άντε γεια δηλαδή.

πριν φυγεις καμια αποδειξη απο αυτες που ζηταω 15 μερες μην ξεχασεις.
Βρηκες κανα χαρτη τουρμπινας να μας δειξεις και σε εμας τους ασχετους οτι εαν σηκωσεις 0,2 παραπανω βγαινεις εκτος χαρτη και ετσι θα εχουμε προβληματα?
Άβαταρ μέλους
By IKE
#162274 Καλή συνέχεια παίδες, njoy dimviii et al.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#162279 Παλι τζιφακια αντι για αποδειξεις ? :(
αμα ξαναγυρισεις φερε κανα χαρτη τουρμπινας μαζι σου να μας αποδειξεις οτι δεν εισαι μπουφος που παπαγαλιζεις οτι διαβαζεις στο burn out :s_bye
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#162280
Nikos! έγραψε:
kostis20 έγραψε:
Nikos! έγραψε:Εξήγησε μου ρε ντιμακο κάτι.

Γιατί ή Audi δε παίρνει ένα 2λιτρο turbo να το βάλει στο s8 με 500 άλογα και αλλαγμενους χαρτες, να έχει και τρελή κερδοφορία ?



< >

Τι έννοιες ρε Νίκο?Γιατί δε βάζει η Mercedes τον κινητήρα της Α45 στην s class?Ή τον κινητήρα του rs3 στο Α8? Νομίζω δεν χρειάζονται εξηγήσεις γιατί δεν το κάνει ,ακόμα τουλάχιστον...


Για βελτιώσεις δε μιλάμε? Ότι ένα πρόγραμμα δίνει αξιόπιστα, χωρίς προβλήματα παραπάνω άλογα δε λέμε?

Έχω χάσει κάτι?

< >

Ναι και εσύ μιλήσες για εργοστασιακά μοντέλα.
Τι έννοεις με αυτό ρωταω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#162282
kostis20 έγραψε:
Nikos! έγραψε:
kostis20 έγραψε:
Nikos! έγραψε:Εξήγησε μου ρε ντιμακο κάτι.

Γιατί ή Audi δε παίρνει ένα 2λιτρο turbo να το βάλει στο s8 με 500 άλογα και αλλαγμενους χαρτες, να έχει και τρελή κερδοφορία ?



< >

Τι έννοιες ρε Νίκο?Γιατί δε βάζει η Mercedes τον κινητήρα της Α45 στην s class?Ή τον κινητήρα του rs3 στο Α8? Νομίζω δεν χρειάζονται εξηγήσεις γιατί δεν το κάνει ,ακόμα τουλάχιστον...


Για βελτιώσεις δε μιλάμε? Ότι ένα πρόγραμμα δίνει αξιόπιστα, χωρίς προβλήματα παραπάνω άλογα δε λέμε?

Έχω χάσει κάτι?

< >

Ναι και εσύ μιλήσες για εργοστασιακά μοντέλα.
Τι έννοεις με αυτό ρωταω.



Γιατί ο κατασκευαστής δε προσφέρει τον κινητήρα με τόσα πολλά άλογα, όσα υπόσχονται οι βελτιωτες. Αυτό ρωτάω

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#162283
kostis20 έγραψε:
Nikos! έγραψε:
kostis20 έγραψε:
Nikos! έγραψε:Εξήγησε μου ρε ντιμακο κάτι.

Γιατί ή Audi δε παίρνει ένα 2λιτρο turbo να το βάλει στο s8 με 500 άλογα και αλλαγμενους χαρτες, να έχει και τρελή κερδοφορία ?



< >

Τι έννοιες ρε Νίκο?Γιατί δε βάζει η Mercedes τον κινητήρα της Α45 στην s class?Ή τον κινητήρα του rs3 στο Α8? Νομίζω δεν χρειάζονται εξηγήσεις γιατί δεν το κάνει ,ακόμα τουλάχιστον...


Για βελτιώσεις δε μιλάμε? Ότι ένα πρόγραμμα δίνει αξιόπιστα, χωρίς προβλήματα παραπάνω άλογα δε λέμε?

Έχω χάσει κάτι?

< >

Ναι και εσύ μιλήσες για εργοστασιακά μοντέλα.
Τι έννοεις με αυτό ρωταω.



Γιατί ο κατασκευαστής δε προσφέρει τον κινητήρα με τόσα πολλά άλογα, όσα υπόσχονται οι βελτιωτες. Αυτό ρωτάω

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#162352 Ιδανική χωρητικότητα κυλινδρισμού δεν υπάρχει, υπάρχουν θεωρήματα ανάλογα με τα γεωμετρικά μεγέθη ( διάμετρος / διαδρομή / ταχύτητα εμβόλων ) που μπορούν να δώσουν ένα optimum για την απόφαση των υπόλοιπων παραμέτρων που θα προσδιορίσουν την ισχύ του η οποία εξαρτάται από τη χρήση του κινητήρα.

Η χωρητικότητα ενός κυλίνδρου μπορεί να βγαίνει από την μεγάλη διάμετρο και τη μικρή διαδρομή που ευνοεί το στροφάρισμα και ξέρουμε ότι η ισχύς βγαίνει από τις στροφές, άσχετα που κορυφώνεται η ροπή, συνήθως πολύ ψηλά.

Μπορεί να βγαίνει πάντα για τον ίδιο κυλινδρισμό από τη μεγάλη διαδρομή και τη μικρή διάμετρο που ευνοεί τη ροπή η οποία κορυφώνεται σε χαμηλότερες στροφές.

Στην 1η περίπτωση έχουμε έναν αγωνιστικό ή σχεδόν αγωνιστικό κινητήρα που είναι δύσχρηστος για κυκλοφορία στην πόλη, και στην 2η περίπτωση έχουμε ένα κινητήρα σχεδιασμένο για κυκλοφορία στην πόλη που είναι ευκολοδήγητος, και οι δύο έχουν την ίδια χωρητικότητα.

Υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις όπου οι κατασκευαστές διατηρώντας το ίδιο μπλόκ / καπάκι κλπ αλλάζοντας τον στρόφαλο διαφοροποιούν την χωρητικότητα του κινητήρα.

Άρα δεν υπάρχει ιδανική χωρητικότητα κυλίνδρου παρά μόνο σχεδίαση που καθορίζεται από τις ανάγκες που πρέπει να καλύψει κάθε κινητήρας.

Εκτός από την χωρητικότητα και το βασικό είδος του κινητήρα, μακρύς, τετράγωνος, υπερτετράγωνος, την απόδοση του την καθορίζουν μια σειρά βασικοί παράμετροι και παράμετροι δευτερευούσης σημασίας.

Ο αριθμός των βαλβίδων
Ο μηχανισμός κίνησης των βαλβίδων
Ο αριθμός των μπέκ ανά κύλινδρο
Ο αριθμός των οπών κάθε μπέκ
Το είδος των μπέκ ( ηλεκτρομηχανικά / πιεζοηλεκτρικά )
Η σχέση συμπίεσης
Το είδος του θαλάμου καύσης
Το καύσιμο
Το είδος του ψεκασμού ( έμμεσος / άμεσος )
Την πίεση του καυσίμου
Το βάρος των κινούμενων μερών
Το σύστημα εισαγωγής
Το σύστημα εξαγωγής
Το είδος της ανάφλεξης
Η ποιότητα της ανάφλεξης
Ο προγραμματισμός του κινητήρα από το εργοστάσιο, αφού υπάρχουν διαφορετικές ECU ανάλογα με τη χρήση του κινητήρα ακόμα και αυτός είναι ίδιος ή αν πηγαίνει σε αγορές με διαφορετικές νόρμες εκπομπής ρύπων.

Επειδή ερωτήθηκε γιατί οι κατασκευαστές δεν προβαίνουν σε προγραμματισμό για την αύξηση της ισχύος. Θα πω ότι προβαίνουν, είτε δεν ανακοινώνεται είτε πρόκειται για μικρή αύξηση που δεν ξενίσει τους αγοραστές αν έχουν ένα μοντέλο με πχ 150 HP και άλλο με 260HP που έχουν τον ίδιο κινητήρα.

Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι τα εργοστάσια δίνουν και κάποια εγγύηση και δεν θέλουν στο διάστημα αυτό να έχουν βλάβες από κινητήρες που λειτουργούν κοντά στο όριο αλλά που οι ιδιοκτήτες του αυτοκινήτου δεν άλλαξαν πχ ποτέ λάδια.

Στους κινητήρες που παράγουν με αυξημένη ιπποδύναμη μπαίνουν σε σχετικά ειδικά μοντέλα με διαφορετικές προδιαγραφές συντήρησης και ελέγχων και υποτίθεται ότι τα ειδικά αυτά μοντέλα τα αγοράζουν όσοι ζητάνε το ειδικό και γνωρίζουν να το λειτουργούν.

Στα χρόνια μας με την αύξηση της ταχύτητας και της ισχύος των επεξεργαστών έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην παραγόμενη ισχύ από όλων των μεγεθών των κινητήρων, η εξέλιξη στο μάνατζμεντ, οι μικρές ανοχές, η εξέλιξη των λιπαντικών, τα υλικά και η εξέλιξη στη σχεδίαση των νέων turbo, η εξέλιξη στα υλικά των εμβόλων και γενικά των κινουμένων μερών έχουν φέρει σε 2η μοίρα το γεωμετρικό μέγεθος των κυλίνδρων αφού η απόδοση του κινητήρα αφορά την κυλινδροκεφαλή και μόνο, το μπλόκ καλείται να έχει την απαιτούμενη αντοχή δεν προσφέρει τίποτα στην απόδοση εξαιρουμένων των μειωμένων τριβών είτε λόγω των κεραμικών επιστρώσεων είτε λόγω της σχεδίασης των εμβόλων και του αριθμού των ελατηρίων τους, αλλά το ποσοστό της συνεισφοράς αυτής στην απόδοση είναι αμελητέο προσφέροντας περισσότερο στη μείωση της κατανάλωσης.

Καταλήγω ότι ο ιδανικός κυβισμός είναι αυτός που καλύπτει τις ανάγκες για τη χρήση που σχεδιάστηκε ο κινητήρας, η ισχύς κάθε κινητήρα είναι απόρροια της ογκομετρικής του απόδοσης και όχι του κυβισμού του, ο κινητήρας εσωτερικής καύσης είναι μια μηχανή οξυγόνου και τίποτα περισσότερο, όσο περισσότερο αέρα μπορεί να καταναλώσει στη μονάδα του χρόνου τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η απόδοση του όπως και όσο αποδοτικότερα μετατρέπει την παλινδρομική κίνηση σε περιστροφική.

Η καμπύλη της ισχύος σε ένα κινητήρα σχεδιάζεται, προδιαγράφεται και επιτυγχάνεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό του από την ροή και τη διαχείριση των αερίων που τον διατρέχουν, αυτά σε πολύ γενικές γραμμές, αν ήταν απλά τα πράγματα θα είχαμε καταλήξει προ πολλού σε μια βασική σχεδίαση και σε ένα βασικό μέγεθος.

Ο κινητήρας ντήζελ έχει τις δικές του σχεδιαστικές και λειτουργικές παραμέτρους, δεν μοιάζει πουθενά με τον βενζίνης παρά μόνο ότι το καύσιμο καίγεται εσωτερικά και υπάρχει παλινδρομική και περιστροφική κίνηση, εκεί σταματούν οι ομοιότητες, ο μεγαλύτερος περιορισμός του κινητήρα ντήζελ είναι ο ρυθμός που καίγεται το καύσιμο και δεν επιτρέπει το ανέβασμα των στροφών πάνω από τις πολύ υψηλές για ντήζελ στροφές των 5.000. ( το ντήζελ καίγεται και η βενζίνη εκρήγνυται, αν αυτό σας λέει κάτι )

Άλλος ένας βασικός περιορισμός στην ευστροφία του ντήζελ είναι τα βαριά κινούμενα μέρη του τα οποία είναι κατασκευασμένα έτσι αφού πρέπει να αντέξουν την υψηλή συμπίεση που απαιτείται για την ανάφλεξη του ντήζελ αφού δεν υπάρχει σύστημα ανάφλεξης.

Αυτά είναι τα δεδομένα σήμερα, η τεχνολογία τρέχει, χιλιάδες άτομα στα εργαστήρια εξελίσσουν τον βασικό κινητήρα και τα υποσυστήματα του σε μια αέναη εξέλιξη, το να αρπάζεστε για κάτι που μετά από 120 + χρόνια ακόμα δεν έχει αποφασιστεί επακριβώς είναι τσάμπα χρόνος και χάλασμα σχέσεων.

Όσο για τους βελτιωτές, υπάρχουν αυτοί που συνεργάζονται στενά με τα εργοστάσια έχοντας τα κατάλληλα εργαλεία αλλά και την πρόσβαση σε βάθος στους χάρτες της / των ECU, υπάρχουν αυτοί που έμαθαν με την μέθοδο trial & error και είναι πολλά χρόνια στον χώρο έχοντας κατασταλάξει πού και πόσο μπορούν να πιέσουν κάθε κινητήρα, και υπάρχουν και αυτοί που αλλάζοντας τους χάρτες καυσίμου, αβάνς και στροφών αλλάζουν τα φώτα στους κινητήρες και στις τσέπες των πελατών τους, η αγορά έχει από όλα, από επαγγελματίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση και από διάφορους Antonis Team, και ας μην ξεχνάμε τους σπορ οίκους που έχουν τα περισσότερα εργοστάσια προσφέροντας το ειδικό που ζητάει ο αγοραστής βελτιώνοντας συνολικά το αυτοκίνητο γιατί ένας γρήγορος κινητήρας πρέπει να συνδυάζεται με την κατάλληλη ανάρτηση, λάστιχα, φρένα, άρα εδώ μιλάμε για ολιστική βελτίωση από το ίδιο το εργοστάσιο που είναι και το σωστότερο, οπότε αν η τσέπη δεν το αντέχει αυτό προσπαθεί να ανακαλύψει μεθόδους τύπου Yugograle που είναι η εντελώς αντίθετη άκρη της βελτίωσης και όποιος αντέξει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#162382
Vagnar έγραψε:Η "καλύτερη" ροπή τι είναι ακριβώς; :hmmm:


μεγαλυτερη μεγιστη τιμη σε ολο το φασμα λειτουργιας,σε μερικες περιπτωσεις ακομα και πριν τουρμπισει,οταν ξερει να κανει σωστα τη δουλεια του.

δες εδω μια δυναμομετρηση για να δεις την ροπη πριν καν σπουλαρει το τουρμπο(2160 στροφες/λεπτο) μεχρι ψηλα στις 6500.Παντου σημαντικα καλυτερο.
οι μπλε γραμμες ειναι η αποδοση του αυτοκινητου πριν επαναπρογραμματιστει.
Τωρα για καποιους αυτα τα 9 κιλα και τα 83 αλογα στον τροχο ειναι ψεματα,ειναι απλα ΑΓΡΙΑΔΑ,πεταμενα χρηματα,και εχει χαλασει η καμπυλη ισχυος.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#162384 Μύθος:τα γερμανικά είναι τα καλύτερα,δεν χαλάνε ποτέ. :rtfm:
Τα ιταλικά σε βοηθάνε να γνωρίσεις κόσμο,μηχανικούς,φανοποιούς ,ανταλλακτικατζίδες ,οδικές βοήθειες :lol: