Τα πρωτότυπα και τα μελλοντικά μοντέλα των κατασκευαστών
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#175659 Εικόνα
Εικόνα

Το αυτοκίνητο φέρει την ονομασία RX-9 και τροφοδοτείται από τη νέα γενιά υβριδικών Wankel κινητήρων. Πιο συγκεκριμένα φέρει δύο ρότορες χωρητικότητας 800 κ.εκ. και ένα ηλεκτρικό turbo δύο σταδίων, με τη συνολική απόδοση να αγγίζει τους 450 ίππους. Για τη μείωση της κατανάλωσης καυσίμου και των εκπομπών ρύπων, η Mazda τοποθέτησε το σύστημα HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition), το οποίο θα ενσωματωθεί και στους επόμενους SKYACTIV κινητήρες που θα δούμε το 2017.

http://www.zougla.gr/automoto/article/e ... mazda-rx-9
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#175920 Μια από τις δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες "φήμες" που έχουν βγει τα τελευταία 10-15 χρόνια, για το νέο RX7/8/9 που "νάτο τώρα έρχεται, πετιέται ξαπλωτό, όρθιο κοιμάται, παρακαλώ σας κύματα, μη μου το εξυπνάτε" :shifty:

Υπάρχει κάποια δόση αλήθειας *μάλλον* για νέο RX7, σε δύο χρόνια θα το δούμε σε κάποια έκθεση (Τόκυο ?), ένεκα της επετείου των 50 ετών Mazda και wankel. Το πιθανότερο σενάριο που έχω ακούσει είναι κάτι σε coupe (έχει διαρρεύσει "πραγματική" teaser :hmmm: ), με εξελιγμένο (?) 16X, σε δύο (?) trims, NA και turbo. Τιμή πιθανότατα ανάλογη του τελευταίου (FD), άρα θα παίξει μάλλον σε πολύ μεγάλα διψήφια νούμερα, ου μη και τριψήφιο :s_omg
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#179508 πολυ ομορφο! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#179672





Ω ρε μανίτσα μου :omg:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#179785 Απίστευτο!!!

< K910 μου
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#179788 Το batmobile του 2020.
Μόνο που δεν έχει το χαρακτηριστικό πίσω κυρτό τζάμι.
Κατά τα άλλα σκάλες ανώτερο από Honda NSX πχ.
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#179813 Στοχεύει λέει στην cayman και στις διαστάσεις είναι κοντύτερο, μακρύτερο και φαρδύτερο απο gallardo... :dizzy:

Εντάξει είναι κονσεπτ αλλά μόνο εγώ βλέπω την υπερβολή εδω πέρα...;

Θα έχει ενδιαφέρον πάντως η τελική του μορφή γιατί φαίνεται να δανείζεται αρκετά στοιχεία απο μερικά πραγματικά πανέμορφα αυτοκίνητα όπως 8C και Aston...
Άβαταρ μέλους
By pik.
#180153 τι μουναρος ειναι αυτος.... :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:

στο πλαι θυμιζει αυτο...

Εικόνα